WP (Word Press) sistemi üstünden yazar profili güncellemesi ve makale yazılması aşağıdaki şekilde olur.

 

http://www.muhasebep.com/wp-admin bağlantısı üstünden yukarıda gördüğünüz sayfaya gidiniz. Size verilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapınız.

 

Bu gördüğünüz gibi bir sayfaya geleceksiniz. Sol tarafta gördüğünüz menü üstünden ilgili işlemlerinize ulaşacaksınız.

 

Profil sekmesine tıklayınız. Bu bölümden yazar bilgilerinizi güncelleyebileceksiniz.

 

Yazılarınızın alt kısmında okuyucularınızın göreceği, kendinizi tanıttığınız biyografinizi buradan yazmalısınız. Ayrıca “Gravatar” yazan linke tıkladığınızda bir sayfaya yönlendirileceksiniz. O sayfa üstünde yükleyeceğiniz fotoğrafınız burada görünecektir. Önemli: burada yazan e-mail adresiniz ile Gravatar üstünde kayıt olmalısınız.

Ayrıca size verilen parolayı bu bölümden değiştirebilirsiniz. Parolanızı unutmayınız, daha sonra sıkıntı olmasın lütfen.

 

Yeni yazı eklemek için “Yeni ekle” bağlantısına tıklayınız.

 

Yazıyı gördüğünüz boş alana yazmanız lazım. “Görsel” kulakçığınızı kullanmanızı tavsiye ederim. “Metin” kısmı daha ziyade HTML ayarlamaları içindir.

Başlıkları, maddelendirmeyi, Katın/İtalik yazmayı, metne bağlantı vermeyi, yazılarınızı renklendirmeyi vs. üst taraftaki çubuk üstünden yapabilirsiniz.

En sağ kısımda gördüğünüz menüler, kategoriler, etiketler, öne çıkan görsel vs. bölümlerini boş bırakınız. SEO ayarları bağlamında bu kısımları ben dolduracağım. İleride uzmanlaştıktan sonra sizler de yapabilirsiniz elbette.

 

Bahsettiğim Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmanın kolay bir yolu olan üstteki eklentidir.

Yazınıza başlamadan önce konunuza ait bir anahtar kelime belirlemelisiniz. Örneğin konu “Asgari Geçim İndirimi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?” olsun. Odaklanacağınız anahtar kelime “Asgari Geçim İndirimi Nedir” veya “Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır” olabilir. Bu odak anahtar kelimeyi yazınıza başlamadan hemen önce “Focus Keyword” alanına yazmalısınız.

Belirlediğiniz bu anahtar kelimeye göre program neler yapmanız gerektiğini “Analysis” başlığı altında size söyleyecektir. Kırmızı = kötü, Turuncu = Geliştirilmeli, Yeşil = İyi anlamındadır. Mümkün olduğunca fazla yeşil olmasına dikkat etmek gerekir. (Benim yazılarımda hemen hepsi yeşildir).

Bu kısımda zorlanmanız normaldir. Benden yardım isteyebilirsiniz veya yazınızı olduğu kadarıyla gönderirsiniz, ben hallederim gerisini.

 

Yazınızı zaman zaman kaydetmek isteyebilirsiniz. Gerçi siz elle kaydetmeseniz de program ara ara otomatik olarak kaydedecektir. Kaydetmek için “Taslak Olarak Kaydet” butonuna tıklamalısınız.

Kaydettikten sonra yazınızın gerçek MuhaSebep üstünde nasıl görüneceğini görmek için “Ön izleme”  düğmesine basabilirsiniz.

Yazınızın hazır olduğundan eminseniz “İnceleme İçin Gönder” butonuna basınız. Sonrasında yazınız benim dikkatime gönderilecektir. Ben gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra en kısa sürede yayınlamaya çalışırım.

Yazınızı bana gönderdikten sonra geri alabilmeniz için benim izin vermem gerekecektir.

Hatırlatma : Yazılarınızı MuhaSebep formatında yazmayı unutmayınız. Aksi halde yayımlanmayacaktır. Bu kuralları hatırlamak için tıklayınız.

Sorunuz olursa benimle irtibata çekinmeden geçiniz. Kolay gelsin 🙂