Yabancı Firmada Çalışmak Neden İyidir?

Yabancı Firmada Çalışmak

Arkadaşlar merhaba. Bu yazım Yabancı Firmada Çalışmak hakkında olacak. Böyle bir yazı yazmak istememin sebebi, 15 yıllık yabancı firma geçmişim olmasından dolayı, tecrübelerimi sizinle de paylaşmak istememdir. Yabancı firmada nasıl çalışılır, yabancı sermayeli bir şirkette çalışmanın avantajları nelerdir, bunları size anlatacağım.

MuhaSebep‘te yapmak istediğimi okuyucularım zaten biliyor. Muhasebe mesleğini mantığı ile birlikte insanlara anlatıp, sevdirmeye çalışmak. Bu yazı ise her zamankinden biraz daha geniş bir kitleye hitap edecek. Çünkü yabancı firmalarda çalışmanın nasıl olduğunu merak eden herkesi bilgilendirmek istiyorum.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Bu yazıdaki amacım yabancı sermayeli firmaları övmek ve Türk firmaları yermek değildir. Ancak bazı gerçekleri de ortaya koymaktır.

Yabancı Firmada İş Bulmak İçin Ne Gerekir?

Aslında bu sorunun net ve kesin bir cevabı elbette yok. Sonuçta yabancı firma dediğimiz de, Türkiye içinde ve buranın kanunlarına göre faaliyet gösteren ve çalışanlarının büyük bölümü Türk olan işletmelerdir.

Yabancı firmada ne görevde çalışacağınız önemlidir. Firmadaki pozisyonunuzun gerektirdiği asgari şartları sağlamanız gerekir diğer firmalarda olduğu gibi. Ancak bazı pozisyonların firmanın yabancı olması ile ilgili özellikli gereksinimleri olacaktır. Örneğin yurtdışı ile iletişim halinde olan çalışanların, ilgili ülkenin dilini belli seviyede konuşabilmesi veya evrensel bir dil olan İngilizceyi bilmesi gerekebilir.

Yabancı bir tekstil firmasındaki ütücünün yabancı bir dil bilmesine ihtiyaç yoktur, sadece tecrübe beklenebilir. Ancak yurtdışı ile iletişim kuracak orta düzey bir yönetici için yabancı dil şarttır. Aynı departmandan ve mesleki bir örnek vereyim: Faturaları girecek muhasebe elemanının yabancı dil bilmesine gerek yoktur ancak merkeze raporlama yapacak muhasebe müdürünün yabancı dil bilmemesi düşünülemez.

Özetle şöyle toparlayalım; yabancı firmada iş bulmak için diğer tüm firmalarda olduğu kadar yeterlilik, bazı pozisyonlar için yabancı dil ve en çok da kader kısmet diyelim 🙂

Yabancı Firmada Çalışmak Neden Daha İyidir?

Başta da söyledğim gibi, bu konuda yeterli bir fikrim olacak kadar yabancı firmalarda çalıştım. İngiliz firmasında 8,5 sene çalıştıktan sonra, Japon firmasında da 6,5 yıldır devam ediyorum. İkisi de yabancı ama kültürleri çok farklı. Buna rağmen ortak noktaları çok.

Burada yatırım yapan yabancı firmalar muhtemelen başka ülkelerde yatırımlar yapmışlardır. Yani küresel bazda faaliyet gösteren büyük holdinglerdir.

Aşağıda faydalarını sıralayacağım yabancı firma tipinden kastettiğim uygar ülkelerin firmalarıdır. Kötü istisnalar elbette olabilir ama bu söylediklerin geneldir:  • Bu firmalar, faaliyet gösterilen ülkelerin kanunlarına katı bir şekilde uyarlar. Uluslararası imajlarına gölge düşürme riskini almazlar.
  • Yukarıdaki bilgi ile birlikte ele alırsak: Maaşlar tam ve zamanında yatar. SSK’nın asgari ücretten veya olduğundan daha düşük gösterilmesi düşünülemez. Asgari ücret demişken Asgari Geçim İndirimi Nedir başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.
  • Özlük haklarınızı tam alırsınız. Tazminat ve izin haklarınız gaspedilmez.
  • Firmanın büyüklüğüne ve yapısına göre personel servis ve kaliteli öğle yemeği hakkınız olur. Bunlar sağlanmıyorsa bile ücretinize ilave edilir.
  • Bir çok yabancı firma, personeline Özel Sağlık Sigortası yapar.
  • Kurumsal bir yapıya sahiptir. Patron şirketlerinde olduğu gibi, keyfi uygulamalar biraz sıkar 🙂
  • Holding bünyesinde uyulması gereken; terfi ve işten çıkarma, insani hakların korunması, ayrımcılık ile mücadele, iş yerinde baskının önlenmesi, üst yönetim de dahil olmak üzere kurallara uymamanın direkt bir iletişim ile disiplin mercilerine şikayet edilebilmesi gibi yazılı kurallar vardır.
  • Kayıt dışı işlemler ve hesap hareketlerini rüyanızda göremezsiniz.
  • Vergi kaçırmanın doğuracağı sonuçları iyi bilirler. Örtülü sermaye ve transfer fiyatlaması konuları hakkında çok hassastırlar. “Bu da nedir” der gibisiniz. Buyrun, konu ile ilgili Örtülü Sermaye ve Transfer Fiyatlaması Nedir? isimli yazımı okuyabilirsiniz.
  • Değişik kültürler ile iletişim halinde olursunuz. İşinizin icabı yurtdışına seyahat etme şansınız bile olabilir.

Yukarıdaki imkanlar hiç bir Türk firmasında yoktur demiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen. Konumuz yabancı firmalar…

Konuyu Bağlayalım

Yabancı firmada çalışmak neden iyidir diye başladım, üstte de gerekçeleri sıraladım. Bu gerekçeler yeterli değil mi sizce de?

Ancak şunu söylemeden de yapamayacağım. Elbette katakulli yapacak, normal görünümlü paravan yabancı şirketler veya kendi ülkesinde bile insana ve kanunlara saygı duymayan, 3. dünya ülkelerinden gelen sermaye için bir şey diyemem. Gerçi onlar da Türkiye Cumhuriyeti ile sorun yaşamak istemezler ama belli de olmaz tabi.

Valla arkadaşlar, ben yaşadığımı ve gördüğümü anlattım. ABARTI YOK! Muhasebe işi gibi kritik bir görevde bulunan biri olarak, her 2 firmada da, herhangi bir kanunsuz, şüpheli, yüz kızartıcı veya hafiften de olsa gizli-kapaklı bir harekette bulunmam, yöneticiler tarafından teklif dahi edilmedi, edilemezdi de zaten. Ben deneseydim bile kesin işimden olurdum.

Bu yazdıklarımı yadırgayan veya kızan olur mu bilmiyorum, bence olmamalı. Tamam, bu ülkenin evladıyız. Ülkemizi ve insanlarımızı seviyoruz. O konuda sıkıntı yok.

Ancak elimizi vicdanımız koyalım. Kendi firmalarımızın bir ortalamasını kabaca tartalım kafamızda. Geçtim yoksulluk sınırını, açlık sınırının altında kazanan insan sayımız ne kadardır? Ne kadar insanın sigortası olması gereken tutar üstünden yatıyor? Kaç kişi işini kaybetme korkusu yaşamıyor? İş kazalarımızdan ne haber? Muhasebedeki melektaşlarımız aslında çok düzgün insanlar olmalarına rağmen, kayıt dışı muhasebe tumak zorunda kalıyor mu, vergiden kaçmak zorunda kalıyor mu?

Kendimizi eleştirelim önce ve sonra “elin oğlu bizden daha mı fazla insan” diye bir soralım.

Büyük konuşmak istemem, sevmem de zaten. Ama yarın iş değiştirecek olsam yine uluslararası bir firmayı tercih ederim bu şartlarda.

Yabancı firmada çalışmak nasıl bir şeydir, dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Sağlıcakla kalın.

[Wow-Herd-Effects id=1]