Telefon Faturası Muhasebe Kaydı

Sabit ve Cep Telefon Faturası Muhasebe Kaydı

Bu yazıda Telefon Faturası Muhasebe Kaydı nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Ancak eğer ki muhasebe kayıtları konusunda çok yeniyseniz, bir önceki yazım olan Muhasebe Kaydı Nasıl Atılır sayfasını ziyaret etmenizi öneririm. Muhasebe kayıtları ve muhasebe fişleri konusunda genel bir bilgilendirme mevcuttur. Bunun haricinde hesap kodlarının nasıl işlediğini görmek için Muhasebe Hesap Kodları isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Normal günlük rutin kayıtlarımızda karşımıza sabit telefon faturaları, internet faturaları veya cep telefonu faturaları (Turkcell, Vodafone vs.) çıkmaktadır. Aslında kayıtları çok basit olmasına karşın içinde barındırdığı vergiler nedeni ile konuya yeni arkadaşlarımızın birazcık zorlanmaları da normaldir. Şimdi bu konuyu aydınlatacağız hep birlikte.

Telefon faturası muhasebe kaydı konusunu anlamak için önce faturaların üstündeki devlete ödenen vergilere bakalım:

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Sabit Telefon, Cep Telefonu ve Internet Faturaları Üstündeki Vergiler

Bu faturalar üstünde 2 çeşit vergi görebilirsiniz:


 • Katma Değer Vergisi (KDV) : Hem cep, hem sabit, hem de internet faturaları üstünde %18 oranında KDV göreceksiniz. Yalnız cep faturalarında ayrıca %1 oranında Elektronik Yayın Bedeli adıyla fazladan bir satır daha bulacaksınız. KDV hakkında daha detaylı bilgi isterseniz KDV Tahakkuku Kaydı konulu makalemi okuyabilirsiniz.
 • Özel İletişim Vergisi (ÖİV) : Bu vergi, Marmara Depremi zamanında geçici olarak icat edilmiş ama tatlı bir gelir olduğu için sırtımıza yapışmış olan vergidir. Turkcell ve Vodafone faturalarında %25 ve %5,  Turk Telekom sabit hat faturalarında %15 ve TTNET faturalarında ise %5 ÖİV vardır. Özel İletişim Vergisi muhasebe kaydı için en büyük özellik, bunun giderleşirilememesidir. Yani kanunen kabul edilmeyen gider (KKEG) olması (bakınız Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler) ve nazım hesaplarda takip edilmesi gerektiğidir (bakınız Nazım Hesaplar Nedir).

Hadi bakalım, telefon faturalarını nasıl işliyoruz:

Türk Telekom Faturası Nasıl İşlenir?

Türk Telekom Faturası Muhasebe Kaydı

Türk Telekom faturanızı önünüze alınız. Yukarıdaki gibi, vergilerin gösterildiği yeri bulunuz. Bu tutarlara göre sabit telefon faturası muhasebe kaydı aşağıdaki şekilde olmalıdır:

Türk Telekom Faturası Muhasebe Fişi

 • Faturanın dip toplamı karşılığını Satıcılar (320 hesap) veya Diğer Çeşitli Borçlar (336 hesap) altındaki Türk Telekom carisinin alacağına yazınız <(A) 78.27 TL>.
 • KDV toplamını 191 İndirilecek KDV (%18) hesabının borcuna yazınız <(B) 10.59 TL>.
 • Özel iletişim Vergisi (ÖİV) toplamını ise Nazım Hesaplar (900’lü hesaplar) borcuna ve alacağına aynı tutarda yazınız. Eğer Tek Düzen Hesap Planında, 900’lü hesaplarda KKEG alt hesapları yoksa bu kaydı yapmadan önce bu alt hesapları açınız. Şu şeklide olabilir mesela : 900.01.001 KKEG ve 900.01.002 KKEG Yansıtma.    <(B) 8.83 TL ve (A) 8.83 TL>
 • Fişi tutturabilmek için fark kadar tutarı ise Telefon Giderleri (770 hesap) borcuna yazınız. Fatura toplamından KDV’yi düşerek bulabilirsiniz (78.27 – 10.59 = 67.68) <(B) 67.68 TL>.

Yaptığınız muhasebe kayıtlarını dönem sonu mizan üstünden kontrol etmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için Mizan Nasıl Kontrol Edilir isimli yazımı okumanızı öneririm.

TTNET Faturası Nasıl İşlenir?

Ttnet Faturası Muhasebe Kaydı

Şimdi de internet faturamızın muhasebe kaydını yapalım hep beraber. Ttnet fatura kaydı sabit hattınkinden hiç farklı değil :

Ttnet Faturası Muhasebe Fişi

 • Faturanın dip toplamını Ttnet carinize alacak vererek atınız (336 veya 320 hesap). <(A) 117.00 TL>.
 • KDV tutarını borç tarafına, 191 hesap (İndirilecek KDV) altına yazınız <(B) 17.26 TL>.
 • Özel İletişim Vergisini sabit hattın açıklamasına bakarak aynı şekilde hem borç hem alacak olarak aynı tutarda yazınız. Unutmayın, nazım hesaplar not defteri gibidirler, mali tablolara etki etmezler. <(B) ve (A) 3.86 TL>.
 • Fişinizin borç ve alacak toplamlarını eşitleyecek kadar tutarı 770 altında internet gideri hesabınıza atın gitsin. <(B) 99.74 TL>.

Turkcell ve Vodafone Faturası Nasıl İşlenir?

Cep Faturası Muhasebe Kaydı

Sıra geldi Türkcell veya Vodafone telefon faturası muhasebe kaydı yapmamıza. Aslıda mantık olarak diğer ikisinden hiç bir farkı yok. Sadece KDV ve ÖİV satırları ikişer tane, fark bu. Bunu da yapalım bakalım :

Cep Faturası Muhasebe Fişi

 • Cep faturanızın dip toplamını muhasebe fişinizin alacak kısmına işleyiniz ilk iş olarak. Her zaman bu kısımdan başlayınız, daha kolay olur gerisi. <(A) 72.60 TL>.
 • KDV’nin %18’lik kısmını, 191 ana hesabı altındaki %18 İndirilecek KDV hesabına borç şeklinde kaydediniz.       <(B) 8.55 TL>.
 • KDV %1 yazan tutarı da yine borç tarafına ama 191 altındaki %1 kırılımına (alt hesap) atınız. <(B) 0.11 TL>.
 • %25 ve %5 ÖİV tutarlarını toplayınız. Bulduğunuz toplamı hem borç hem alacak (aynı tutarda) olacak şekilde 900 Nazım Hesaplar altına kaydediniz. Dediğim gibi 1 tanesi 900 altında bir hesap, diğeri de onun yansıtma hesabı olsun. Yansıtma sözcüğüne takılmayın lütfen, yani aynı ana hesap altında ama farklı alt hesap altında açacağınız ve sadece ismine KKEG Yansıtma diyeceğiniz hesaptan bahsediyorum. Zaten muhtemelen hesap planınızda mevcuttur. <hem (B) hem (A) 3.35 TL>.
 • Telefon giderine atacağınız toplamı yine işin kolayına kaçıp kestirmeden yapıyoruz. Muhasebe fişimizin borç ve alacak toplamını kaç para eşitleyecekse o kadar tutarı Mobil Telefon Gideri altına atıyoruz. Burada bir kısa bilgi vereyim. Eğer ki o cep telefonu satış departmanından bir arkadaşınıza aitse 770 hesap değil 760 hesap olmalı. Bilginize. <(B) 63.94 TL>.

Sevgili arkadaşlar, gördüğünüz gibi telefon faturası muhasebe kaydı çok basit bir kayıttır. İlk bir kaç kaydınızı belki buraya bakarak yapacaksınız. Sonra ihtiyaç duymayacaksınız.

Meslekteki yeni arkadaşlarımıza bir faydası olması dileğiyle…

Kursa ulaşmak için tıklayınız

[Wow-Herd-Effects id=1]