SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru

SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru İşlemleri

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda SMMM staja başlama sınavı başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını işleyeceğiz. Önceki yazımızda Mali Müşavir Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı? konusuna açıklık getirmiştik. Orada listelenen fakültelerden mezunsanız ve bu mesleği icra etmeyi düşünüyorsanız ilk adımı atacağız hep beraber. Başvurumuzu yapıp serüvene başlayacağız.

SMMM Staja Başlama Sınavı Başvurusu Nereye Yapılır?
Daha önce hiç başvuru yapmamış olanlar başvuruyu bulunduğu ilin (yoksa bölgenin) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’ndan yapar. “Bu “oda” dediğiniz de nedir ?” diye soracak olusanız Muhasebeci Olmak Kolay Mıdır? isimli makalemi okumanızı tavsiye ederim.  Sınava ilk girişi olmayacak adaylar, sınav bedellerini ödeyerek başvurusunu yapmış sayılırlar.

SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Mali müşavirlik sınavı başvuru evraklarını 2 kısımda ele alacağız. Sınava ilk defa girecek olanlar ve daha önce sınava girmiş olanlar olarak:

Sınava İlk Kez Girecek Olanlar İçin • Maalesef her işin başı para. Sırf mesleğimiz ile ilgili söylemiyorum, dünyanın gerçeği olmuş artık. SMMM odalarına gitmeden önce sınav ile ilgili bazı ödemeler yapmalıyız. Bunları  banka havalesi ile yapabileceğimiz gibi TEOS denen bir sistem üzerinden de yapabiliyoruz. TEOS, TESMER denen, meslek mensuplarına sürekli eğitim vermeyi amaçlamak üzere kurulmuş eğitim ve staj veren kuruma bağlı bir portaldır. Buradan staj ile alakalı bilgilerinizi ve evraklarınızı takip edebildiğiniz gibi ödemeler de yapabiliyorsunuz. Staj süresince de online (çevrimiçi) sınavlar yapılıyor buradan. Ödeyeceğiniz tutar 2018 yılı için 1.385 TL toplamda. Bunun 1.200 TL’si dosya bedeli (şaşırmayın, altın kaplama bir dosya 🙂). TEOS’ta 3 taksit yapıyorlar. Burada dikkat edeceğiniz önemli bir şey var. Ödemeyi odaya gitmeden 1 gün önce yapın. Aynı gün yapıp gidenler ciddi sıkıntı yaşıyorlar. Ödemenin sisteme düşmesi zaman alabiliyor. Ben gözlerimle gördüm adayların kıvranışlarını. Son dakikaya bırakmayın.
 • Sınav başvuru formu. TEOS üzerinden alıyorsunuz. Linkini yukarıda vermiştim.
 • Staj dosyası formu. Bunu, evrakları odaya götürdüğünüz gün oradan alacaksınız. Kime sorsanız gösterir nereden alacağınızı. Hele ISMMMO gibi bir odadaysanız sizin gibi yüzlerce aday aynı şeyi yapıyor olacak o gün.
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi.
 • Cumhuriyet savcılığından (hükümet konaklarında var) veya e-devlet üzerinden alınmış adli sicil belgesi (temiz kağıdı). Bizzat yaşadığım şey üzerinden tavsiye vereyim. Bu adli sicil kaydını üzerine “resmi kuruma verilmek üzere” diye yazdırın, yoksa sorun çıkarıyor odalar. En temizi e-devletten alın, orada bu seçenek var.
 • Diploma fotokopisi, geçici mezuniyet belgesi veya e-devletten aldığınız mezuniyet belgesi. Bunlar noter onaylı olmalı. E devletten mezuniyet belgesi alsanız bile diploma fotokopisi istiyorlar.
 • Taahhütname. Bu da dosyada var. Yani odaya gittiğinizde dolduracaksınız.
 • 3 tane fotoğrafınız.
 • Ödeme dekontunuz.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Sınava Tekrar Girecek Adaylar İçin

Sınava tekrardan girecek olanlar, SMMM staja başlama sınavı başvuru işlemini önceden yaptıklarından dolayı, her şeyi TEOS üzerinden ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na gitmeden yapabilirler. Yapacakları ise:

 • TEOS üzerinden ödeme yapmaları gerekir. Ama halihazırda odada dosyası bulunduğundan sadece sınava giriş bedeli ödeyecekler. 2017 yılı için 170 TL.
 • Sınav başvuru formunu yine TEOS üzerinden doldurmaları gerekiyor. Ama odaya gidip bizzat teslim etmeleri gerekmiyor.

Siz evraklarınızı teslim ettikten sonra artık top oda memurlarında oluyor. Bir kaç hafta içinde başvurunuzun kabulü ve dosyanızı hazır olmasının ardından tek derdiniz sınava hazırlanmak olacak. Konusu açılmışken hatırlatayım, sitemizde staja giriş deneme sınavları var, hem de online! Sınavı kazanabilmek adına güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

SMMM Staja Başlama Sınav Tarihlerini öğrenmek için tıklayınız.

 

Sınavı kazandıktan sonra 3 yıl staj yapmanız gerekecektir. Detaylar için SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Faydalı bir makale olduğunu umuyor ve sizlere başarılar diliyorum.

[kkstarratings]

[Wow-Herd-Effects id=1]