SMMM Staja Başlama Sınav Tarihleri

SMMM Staja Başlama Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Sevgili arkadaşlar. Bu yazımızda SMMM staja başlama sınav tarihleri hakkında bilgi vereceğim. Daha önceki yazımda SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru işlemlerini yazmıştım. Okumanızı öneririm. Kendi başvurularım sırasında yaşadıklarımı da göz önünde bulundurarak işlemleri mümkün olduğunca basit bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Mali Müşavir Olmak sizlere önemli fırsatlar yaratacaktır. Kendi işinizin patronu olabileceğiniz gibi, bağımlı çalışsanız bile şartlarınızı önemli ölçüde düzeltebilecek bir belgeye sahip olacaksınız. Bahsetmiştik, önemli olan mali müşavir olmaya karar vermek ve bu doğrultuda ilk adımı atmaktı.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Başvurumuzu yaptık ve sıra geldi sınava… SMMM staja başlama sınav tarihleri bazen değişiklik göstermek ile birlikte genelde aynı dönemlerde olmakta. Yılda 3 kez aşağıda verilen tarih aralıklarında yapılmaktadır:

SMMM Staja Başlama Sınav Tarihleri

Sınavlar her yıl:


  • 1. Sınav : Şubat – Mart gibi
  • 2. Sınav : Haziran – Temmuz gibi
  • 3. Sınav : Ekim – Kasım gibi yapılmaktadır.

Sınav tarihleri aylar öncesinden TESMER tarafından ilan edilir. Sınav tarihlerini TESMER’in internet sitesiden takip edebileceğiniz gibi, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odalarından da takip edebilirsiniz.

2018 SMMM Staja Başlama Sınav Tarihleri

  • 1. Sınav : 3 Mart 2018
  • 2. Sınav : 7 Temmuz 2018
  • 3. Sınav : 13 Ekim 2018 olarak TESMER tarafından açıklanmıştır.

Staja Başlama Sınavı Nasıldır, Zor Mudur?

Mali müşavirlik staja başlama sınavını ne kolay ne de zor bir sınavdır. 2 kısımdan oluşur:


  1. Genel Kültür (Türkçe, Matematik, Atatürk İlke ve İnkılapları ve İngilizce)
  2. Alan Bilgisi (Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Maliye, Ekonomi, Denetim, Mesleki Değerler ve Hukuk)

Ağırlık olarak %20 Genel Kültür, %80 Alan Bilgisi diyebiliriz. Çoktan seçmeli (şıklı) yapılır.

SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları isimli makalemde hangi konulardan kaç adet soru çıkacağını anlattım.

SMMM Staja Başlama Deneme Sınavı MuhaSebep’te

Çıkmış gerçek sınav sorularından seçmece 130 soruluk deneme sınavlarımız artık mevcut. Mutlaka faydalanın!

Adaylar kendi aralarında da yarışabilecek, liderlik tablosuna benzer bir tabloda başarılı olanlar ilan edilecek. Tam ölçekli bu deneme sınavları ile gireceğiniz sınava daha güzel hazırlanabileceksiniz. Geçmiş sınav soru ve cevaplarını her yerde bulabilirsiniz ama online deneme sınavını pek bulamazsınız. Bu, gerçekten benim için yorucu bir süreç oldu ama bence değdi. Herkes faydalanabilir. Sınavları arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Sınava Kaç Kez Girme Hakkı Var ?

İlk girdiğiniz sınav da dahil olmak üzere 2 yıl içinde toplamda 5 kez girme hakkınız var. Bu, demek oluyor ki kazanamazsanız moral bozmak yok. İlla ki kazanacaksınız. Ancak asgari ölçüde çaba da sarfetmelisiniz elbette.

Olur da 5 seferde de kazanamazsanız veya 2 yılı geçirirseniz ne olacak? O zaman maalesef 2 yıllık bir bekleme dönemine girmeniz gerekecek. Ama bu bekleme süresinin ardından tekrar başvurunuzu yapıp en baştan başlayabilirsiniz. Ancak gerek kalacağını sanmıyorum, yaparsınız siz.

Sınavı kazandıktan sonra ver elini staj… Staj hakkında bilgilenmek için SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Olur konulu yazımı okuyunuz.

Bildiğiniz gibi normalde makalelerim çok daha kapsamlıdır. Ancak SMMM staja başlama sınavı ile ilgili hazırlıklar ve stajın nasıl yapacağı ile ilgili makalelerimi bölerek yayınlıyorum. Bunun nedeni konunun önemli olması, kariyeriniz ile alakalı olması. Mümkün olan en sade bir şekilde, ihtiyacınız ile ilgili kısmı ilgili başlıklar altında gösteriyorum. Hepsini tek bir makale altında toplasaydım sizleri yorabilirdi diye düşünüyorum.

Başarılar dilerim.

 

[Wow-Herd-Effects id=1]