Satışların Maliyeti Tablosu Örneği Excel

Satışların Maliyeti Tablosu Örneği ve Anlatımı

Selam arkadaşlar. Bu yazımın konusu Satışların Maliyeti Tablosu olacak. Satışların maliyeti tablosu örneği ile birlikte bu tablonun ne işe yaradığı ve nasıl düzenlenmesi gerektiği hakkında bilgiler vereceğim.

Daha önceki Maliyet Muhasebesi Nedir konulu yazımda, maliyet muhasebesini genel hatları ile, özet halde tanıtmış ve harcama, gider ve maliyet tanımları üzerinde durmuştum. Maliyet muhasebesi ile ilgili bir sonraki yazının ise maliyetin raporlanması ile ilgili olması gerektiğini düşündüm.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Her zaman olduğu şekilde, MuhaSebep tarzı farkıyla, konuyu basit halde ve anlaşılabilir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Satışların maliyeti tablosu örneği anlatımı başlasın…

Satışların Maliyeti Tablosu Örneği

Öncelikle bu tablo neyin nesidir hızlıca anlatayım.

Sattığımız mal veya hizmetlerin elde edilmesindeki harcamalar maliyetimizdir. “Satışların Maliyeti” adı altında gelir tablosunda raporlanır. Gelir Tablosu Örneği isimli yazımı okumanızı öneririm. Gelir tablosuna giden maliyet toplamını detaylandıran bir mali tablo daha vardır: o da Satışların Maliyeti Tablosudur.

Aşağıdaki resimde satışların maliyeti tablosu örneğini inceleyebilirsiniz. Hazırladığım bu tablo benim de hoşuma gitti. Çünkü anlaşılması nispeten zor olan bu tabloyu renklendirerek ve gruplandırarak daha anlaşılabilir bir hale getirebildiğimi düşünüyorum.

Satışların Maliyeti Tablosu ÖrneğiDediğim gibi, mümkün olduğunca anlaşılabilir hale getirdiğim bu tabloyu inceleyiniz. Sonrasında ise tablo açıklamalarımı okuyabilirsiniz:


1 – Üretim Maliyeti

Malın üretimi ile alâkalı giderlerin toplamları üretim maliyetini oluşturur. İlk madde ve malzeme gideri, direkt işçilik ve genel üretim giderleri toplamları üretim maliyetini verir.

Kapsamına göre maliyet türlerini görmek için Kapsamına Göre Maliyet konulu yazıyı okuyabilirsiniz.

1a – Direkt İlk Madde Malzeme Gideri

Sattığımız malın bünyesine direkt olarak giden materyallerin bize kaça patladığıdır. Bu materyaller genelde hammaddeler veya bir bütünü oluşturan daha küçük maddelerdir. Tekstil sektöründen örnek verirsek; kumaş, iplik, fermuar, etiket gibidir. İlgili dönem başındaki ilk madde malzeme stokunun parasal değerine dönem içinde aldıklarınızı ekleyip, dönem sonundaki stok değerini çıkararak bu kalemin toplamını buluruz.

1b – Direkt İşçilik Gideri

Malın üretilmesinde direkt katkısı olan işçilerin ücret ve diğer haklarının toplamıdır. Tekstil fabrikasındaki overlokçunun, kesicinin veya ütücünün maaşları burada toplanır.

1c – Genel Üretim Gideri

Malın üretimi ile alakalı olup da direkt olarak bünyesine gitmeyen her türlü gider bu kısımda raporlanır. Fabrika binasının ve makinaların amortismanı (bkz. Amortisman Hesaplama makalem), fabrikada tüketilen elektrik veya endirekt işçilik giderlerini örnek olarak verebilirim. Endirekt işçiliğe ise örnek fabrika yemekhanesinde çalışan işçilerdir. Yönetim yemekhanesindeki işçilerin giderleri ise genel üretim gider değil, genel yönetim gideri kapsamına girer.

2 – Yarı Mamul Kullanımı

Yarı mamul dediğimiz, hammadde ile bitmiş mamul arasında kalan materyallerdir. Bu sefer otomotiv sektöründen örnek vereyim. Araba yapımı için alüminyum, bakır ve plastik hammaddedir. O gıcır gıcır otomobil ise tamamlanmış bir üründür. Otomobilin şanzımanı veya balataları yarı mamuldür. Anlatabildim mi? Dönem başı stokunun değerinden dönem sonu stokunun değerini çıkarırsanız bu kalem ne kadar eder hesaplamış olursunuz.

TAMAMLANAN MAMUL MALİYETİ

Hesapladığımız üretim maliyeti ile yarı mamul kullanımını toplarsanız bitmiş mamul maliyetini hesaplarsınız. Satılmak için hazır hale gelmiş ürünümüzü elde etmek için ne kadar masraf yaptığımızı hesaplamış olduk. Birim maliyeti hesaplamak isterseniz, bu tutarı üretilen adede bölersiniz. Olur biter.

3 – Mamul Stok Değişimi

Mamul demek, satışa hazır ürün demektir. Dönem başında kaç adet vardı, dönem sonunda ne kadar var. Bunların farkı bize bu kalemi verir. Şöyle düşünelim. Sene başında 100 adet ürünümüz vardı, 85 tanesini sattık ve 95 tane daha ürettik yıl içinde diyelim. Dönem sonu 100 – 85 + 95 = 110 tane ürünümüz olmalı. 100 – 110 = -10 x birim tutar olur bu kalem örneğin.

A – SATILAN MAMUL MALİYETİ

Tamamlanan mamul maliyeti ile değişen mamul stokunu alt alta koyduğunuzda Satılan Mamul Maliyetini buldunuz demektir. Fabrikada yaptığınız üretimin toplam maliyeti budur.

Ancak bir işletmede sadece tek tip satış yapılmıyor olabilir. Hem malzeme üretip, hem hazır malı alıp satıp, hem de hizmet satışı yapabilir. Örneğin bir firma elektronik bir alet üretip aynı zamanda başka hazır bir ürünü ithal edip al-sat yapabilir. Ayrıca bu ürünler için teknik servis hizmeti de verebilir. O yüzden bu firmanın ihtiyacı olan sadece “Satılan Mamul Maliyeti” değildir ve daha geniş kapsamlıdır.

Daha geniş kapsamlı olan ve gelir tablosu altında gösterilen bu maliyet toplamına Satışların Maliyeti denir. Satışların maliyetini oluşturan diğer kalemleri de birer cümle ile geçelim:

B – Satılan Ticari Malların Maliyeti

Kendimizin üretmediği, başka bir yerden hazır olarak alıp sattığımız ürünlerin maliyetidir. Bu maliyeti oluşturan en büyük kalem malın alış bedelidir. Bu alış bedelinin üstüne sair (yan) giderler de eklenerek maliyetin parçası olabilir. Örneğin malın nakliyesi, depolama gideri veya ithalat vergisi gibi.

C – Satılan Hizmet Maliyeti

Adı üstünde gerçi ama yine de bir cümle ile açıklayayım. Örneğin bir temizlik firması temizlik hizmeti verirken, temizliği yapan personelin gündeliği ve temizlik malzemesi gideri buraya gider.

D – Diğer Satışların Maliyeti

Yukarıdaki üçü dışında, özellikli bir maliyet var ise buraya gider. Örneğin elinizde kalmış ve diğer stoklar hesabına atılmış malzeme, bir şekilde satılabilirse maliyeti burada raporlanır.

SATIŞLARIN MALİYETİ

Satışların maliyeti tablosu örneği sonundaki dip toplamdır. İşletme içinde, A’dan Z’ye tüm maliyetlerin dip toplamı bu kalemde raporlanır ve gelir tablosuna aktarılır.

Satışların Maliyeti Tablosu Excel

Arkadaşlar, bilen var bilmeyen var elbette. MuhaSebep’te işinize yarayabilecek excel hesaplama tablolarını sizlere sunmuştum. Tek tek yazmayacağım gerçi. Arama kutusuna “excel” yazarsanız görürsünüz zaten.

Şimdi ise yukarıda gördüğünüz resimdeki satışların maliyeti tablosu örneği aynen ve excel halde mevcut.  Satışların maliyeti tablosu excel dosyasını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz:Satışların Maliyeti Tablosu

Özet halde bu tablonun özünde ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Not: Benimle iletişime geçerek beğenilerini ve desteklerini iletme gibi büyük lütufta bulunan okuyucu kardeşlerime teşekkürlerimi sunarım.

[Wow-Herd-Effects id=1]