Nasıl Muhasebeci Olunur : Muhasebe Mesleğinin Geleceği

Nasıl Muhasebeci Olunur?

Merhaba sevgili meslek adayları. Bu yazımda Nasıl Muhasebeci Olunur ve Muhasebe Mesleği Geleceği hakkında yazacağım. Bu yazı, okuyucularımın “zaten alıştığı” farklı çizgimden de öteye, biraz da tuhaf olacak gibime geliyor. Ne yazacağımı tasarlamadım ama bakalım nasıl gelişecek, ben de merak ediyorum.

Bir SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) olarak mesleği az çok tanımakla birlikte, işimi severek de yapıyorum. İstiyorum ki daha çok olalım. O sebeple bu sitede (MuhaSebep) bildiklerimi dilim döndüğünce anlatmaya çalışmanın yanında mantığını kavratmaya ve sevdirmeye de çalışıyorum.

Diyeceğim o ki, bu yazıda nasıl muhasebeci olunur onu anlatmanın yanı sıra, aynı zamanda “geçerli ve güzel” bir meslek olduğu konusunda sizleri ikna etmeye çalışacağım.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Diğer sitelerde olduğu gibi; “şöyle olmanız, böyle olmanız gerek” veya “halamın da bıyıkları olsaydı amcam olurdu” tarzında yazmak, kitapta yazanı kopyala-yapıştır yapmak burada yok. Bu mesleği herkes yapabilir, yeter ki insanın içinde olsun mesajı vereceğim (umarım).

Nasıl Muhasebeci Olunur Biliyorsunuz

Başlığa şaşırmayın, gerçekten biliyorsunuz. Ama muhtemelen fark etmediniz:

Meslek dediğimiz şey profesyonel olarak yaptığımız, yani geçimizi sağladığımız aktivitedir. Para almadan, genellikle zevk, kendimiz veya hayır için yaptığımız ve meslek konusuna giren işler de vardır. Bu işleri amatör olarak yaparız.

Mesela aşçılık bir meslektir ama evde yemek yapıyoruz diye aşçı değilizdir. Her araba kullanan ticari şoför, her boya yapan badanacı veya eline her tornavidayı alan tamirci değildir.

Bazı meslekleri amatör olarak bile yapmak zordur. Ne bileyim heykeltıraş veya uçak mühendisi gibi.

Her gün yemek yapan biri yemek yapma konusunda kendine güvenir, değil mi? Bir “master chef” olmak elbette başka meziyetler de gerektirir ama iyi yemek yapan biri kendini geliştirerek harika bir aşçı olabilir. Ama profesyonel aşçılığa adım atma konusunda daha bir rahat, daha bir cüretkâr olur. Çünkü konunun temelini biliyor, bir hayli pratik yapmış.

Zaten Amatör Muhasebecisiniz ki…

Şimdi size soruyorum:

 • Hiç vergi beyan edip ödüyor musunuz? – Örneğin motorlu taşıt vergisi, emlak vergisi, damga vergisi vs.
 • Hiç ödeme yapıyor musunuz? – Elden, EFT ile veya çek-senet ile.
 • Hiç borç ve alacaklarınızı takip ediyor musunuz? – Elektrik faturanız, ev taksitiniz, komşunuzdan alacağınız vs.
 • Hiç banka kredisi kullanıp, ekstre kontrol ediyor musunuz? – Kredi kartınız tanıdık geldi mi?
 • Hiç yazın gideceğiniz tatil için kenara para ayırıp bütçe yaptınız mı?

Ben bu yukarıdakilerin birazcık daha geniş çaplısını profesyonel olarak yapıyorum. Tebrik ederim, siz amatör bir MUHASEBECİSİNİZ. Hem de kendinizi bildiniz bileli 🙂 .

Nasıl muhasebeci olunur aslında biliyorsunuz, devamında nasıl profesyonelce yapabileceğinizi anlatacağım.

Muhasebeci Olabilmek İçin Ne Gerekir?

Muhasebe mesleğini yapmak için karar vermeniz gerekir, o kadar. Başka bir şey diyene kulak asmayın.

Muhasebe, kulağa korkutucu gelir; para pul işleri, bir sürü tablolar, karışık görünen vergiler filan. Bir de kırk yılda bir işiniz düşer veya gözünüze takılır da bir vergi kanunu metni görürseniz, eyvah! Dersiniz ki: “Yahu bu adam ne anlatıyor?”. 1950’lerden kalma bir Türkçe, bir sürü başka kanuna atıfta bulunma, cümle (tövbeler olsun) neredeyse bir paragraf. Cümlenin sonunda başını unutuyorsun. Diyorsunuz ki: “Ben bunu yapamam!”.

Hanımlar, beyler, kardeşlerim… Yaparsınız. Ben yapıyorsam, siz de yaparsınız. Kimse anasının karnından mali müşavir çıkmamıştır. Herkes çalıştı, herkes didindi. Sen de çalış, bak nasıl da bal gibi oluyor. Yine söylüyorum, siz yapmaya karar verin ve ilk adımı atın yeter.

İş ilanlarına göz gezdirin, varsa tanıdık vasıtası ile soruşturun. Önünüze çıkan ilk fırsatta alacağınız ücreti 2. plana atarak işe başlayın. Her şeyi merak edin. Artık internet var, bol bol okuyun. İş yerinde pratik yapın. Baktınız bu iş size bir şey öğretmiyor, o zaman başka iş fırsatları arayın. Doğru yeri bulana kadar çekirge misali sıçrayın. Ama yeni bir iş bulmadan da eskisini bırakmanızı önermem.

Muhasebe Nasıl Öğrenilir adındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

Muhasebe Mesleği Nasıldır?

Mesleği tanımak mı istiyorsunuz? Tek tek anlatayım mı? Zaten anlatmış olabilir miyim daha önceden? Tabi ki de.. Burası MuhaSebep 🙂 . Aşağıda ilgili makaleleri tek tek sıraladım. Önce siz bu makaleleri okuyun, bu yazının sonunda konuyu toparlayacağım.

Makaleler: 1. Muhasebe Nedir? : Muhasebe aslında nedir, amacı nedir, türleri nedir sorularının yanıtını vermeye çalıştım.
 2. Muhasebeci Olmak : Türkiye’de insanlar muhasebeciye hangi gözle bakarlar, muhasebeciler ne kadar kazanırlar merak ediyorsanız okuyunuz.
 3. Mali Müşavir Olmak : Mali müşavir ne demektir, görevleri nedir ve nasıl mali müşavir olunur sorularının cevabını bulacaksınız.

Bunlar muhasebeyi geniş anlamda size anlatan yazılardır. Muhasebedeki bir çok farklı konuları en basit halde ve herkesin anlayabileceği şekilde anlattığım başka yazılar da yazdım, inşallah yazmaya da devam edeceğim. Bu siteyi takip etmeniz (faydalı olabilmem adına) beni mutlu ederken sizlere de katkı sağlayacaktır.

Muhasebe Mesleğinin Geleceği

Dünya döndüğü sürece ticaret yapacak işletmeler ve vergi toplayacak devletler olacaktır. Paranın ve verginin olduğu yerde muhasebeci şarttır. Endişe duymadan bu mesleğe adım atabilirsiniz, her zaman bir işiniz olur. Ama sizin de biraz terlemeniz gerek elbette.

Bir de unutmadan söyleyeyim. “Benim hiç tecrübem yok, yok efendim şu yaşıma geldim benden geçti” gibi sızlanmalar ile bir yere varamazsınız. Kendinize ve ailenize de bir faydanız olmaz. Geç değildir ve tecrübe kazanmak için bir yerden başlamanız lazım mantıken.

Mesleği nasıl layığı ile yapacağınızı kapanışta anlatacağım ama bu mesleğin en üst katmanında mali müşavirlik vardır. Mesleğin geleceği var dedik. Sizin de gelecek hedefiniz müşavirlik olsun. Yine “Benden geçti” yok. Ben SMMM yeterlilik sınavlarında eli öpülesi insanlar gördüm. Bu “baştan pes” tavrınızı görse sırtınızda baston kırar billa 🙂 .

Ekleyim: Başta az kazanacaksınız, biraz ezileceksiniz ama işinizi iyi yaparsanız ibre terse döner. Mali müşavir olursanız da hem daha iyi kazanacak, hem de insanlar size daha çok saygı duyacaktır. Şiddetle tavsiye ederim. Bu arada, mali müşavirliğe giden yoldaki “staj” hakkında yazılar mevcuttur burada.

Son Söz :  İyi Muhasebeci Nasıl Olursunuz?

Bu işi yapmaya karar verdiyseniz hedef koyun. İyisi değil, en iyisi olmak için ise:

 • Kendinizi geliştirin. İşten kaçmayın. Size iş kilitleyen o “uyanık!?” arkadaşa kızmayın, sizi güçlendiriyor kendisini düşünürken.
 • İnterneti etkin kullanın. Her kanun veya bilgi çok yakınınızda. Örneğin kasanıza bir döviz geldi ve değerlemeniz gerekiyor. Değerleme nedir bilmiyorsunuz. Alın size fırsat. Hem okuyun hem de iş yerinde uygulayın. Değerleme Hesaplama isimli yazım iş görür örneğin.
 • Katılımcı olun. Müdürünüze ve patronunuza çözümler sunmaya çalışın. İşinizi sahiplenin ve bunu gösterin. Daha etkin pozisyonu hak etseniz bile bunu üstlerinizin gözüne sokmalısınız.
 • Mali müşavir olmak için Staja Başlama Sınavına başvurun. İlgili okulu okudunuz mu bilmiyorsanız Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı yazımı inceleyin. Gerekirse o bölümlerden birini okuyun.
 • İngilizce öğrenmeye bakın. Bu meslekte İngilizce bilen az. Değerinizi yükseltir.
 • En önemlisi muhasebeyi bilinçli yapın. Büyük resmi görün. Telefon faturasını işlerken bu kayıt mali tabloları nasıl etkiler bilin. Okuyarak olur arkadaşlar, gerçekten olur.

Nasıl muhasebeci olunur hakkında şimdilik söyleyeceklerim bu kadar arkadaşlar. Yine kopyala-yapıştır yapmadan, bildiklerimi anlatmaya çalıştım. Mesleğe bir yerlerden başlayın. Kendinizi öyle geliştirin ki bir gün burada yazı yazın. Neden olmasın?

[Wow-Herd-Effects id=1]