Muhtasar E Beyanname Düzenleme Rehberi – RESİMLİ

Muhtasar E Beyanname Düzenleme Nasıl Yapılır?

Merhaba Arkadaşlar. Daha önce duyurduğum gibi, planlı yazılarımdan bir sonraki olan Muhtasar E Beyanname Düzenleme konusunu ele alacağız. Muhtasar e beyanname nedir, ne zaman beyan edilir ve ödenir sorularını yanıtladıktan sonra RESİMLİ Muhtasar E Beyanname Doldurma örneğimizi yapacağız hep beraber.

Bu yazımızdan bir önceki de yine önemli bir konu olan KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur içerikli olan yazıydı. Daha önce başka beyanname düzenleme rehberleri de hazırlamıştım. Yan taraftaki kısa yol menüsünden bunları da görebilir ve ulaşabilirsiniz.

Bu konu da okuyucularımdan, yani sizlerden gelen talepler doğrultusunda hazırlandı. Hem benimle direkt iletişime geçen kardeşlerimin talepleri, hem de arama kutucuğundan yaptığınız aramalar (bunları görüyorum) sonucunda böyle bir ihtiyacın olduğunu gördüm. Zaten internette de bu tarz hem resimli, hem açıklamalı, hem de güncel e-beyanname üstünde yapılan çalışmalar pek yok. Yok çünkü böylesine bir çalışmayı yapmak gayet zor. Ama niyet edilince de yapılıyor elbette.

Neyse uzatmayayım. Muhasebeyi kendine has basit, samimi ve özgün yaklaşımla ele alan MuhaSebep, yine kendi tarzında hizmetini versin… Başlayalım..

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Muhtasar Beyanname Nedir?

Bir konunun başlığı “… Nedir? ile bitiyorsa onun gereğini yapmak lazımdır. “Muhtasar beyanname nedir?” diye arama motoruna yazan vatandaş doğal olarak bu beyannamenin ne olduğunu bilmiyordur. Aradığına göre de ya bu konuda bir işi vardır veya sadece merak ediyordur. Size soruyorum.. Bu vatandaşa kitapta yazan teknik terimlerle açıklama yapmak mı daha, doğru yoksa anlayacağı şekilde basite indirgemek mi? Ha, burada (MuhaSebep’te) her zaman 2. yolu seçeriz. Araştırıp bakın.. Herhangi bir konuda bir tanım, noktasına virgülüne bir çok sitede aynıdır. Ne güzel bir bilgi sağlayıcılığı değil mi? Kopyala- yapıştır.

Neyse biz kendi tanımımızı yapalım yine. Vergileri kabaca ikiye ayıralım. Gelir üzerinden ve gider üzerinden alınan vergiler diye. KDV mesela gider üzerinden alınan bir vergidir. Gelir üzerinden alınan vergilere örnek se Gelir Vergisi’dir. Hani şu maaşla çalışan vatandaşın devlete ödediğinden.

Eğer ki başkasının ödemesi gereken gelir(kurumlar) vergisini, o vatandaşın(veya kurumun) geliri üstünden biz kesip de devlete ödüyorsak bunu Muhtasar Beyanname ile beyan ederiz. Buna en yaygın örnek ise bir işyerinin, bordrolu çalışanının brüt maaşından kesinti yapmasıdır.

KDV 2 beyannamesinde de başkası adına kesilen verginin beyanı vardı hatırlarsanız. Ama orada kesilen Gelir Vergisi değil de Katma Değer Vergisi (KDV)dir. Hadi yeri gelmişken ilgili yazımı hatırlatayım: KDV Tevkifatı Nedir?

Muhtasar E Beyanname Düzenleme konusuna devam edelim…

Muhtasar Beyanname Ne Zaman Beyan Edilir ve Ödenir?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki Muhtasar Beyanname verilme sıklığına göre 2’ye ayrılır:

  1. Aylık Muhtasar Beyanname
  2. Üç Aylık Muhtasar Beyanname

Bazı yan şartları da olmasına karşın, en temeldeki şart ilgili işyerindeki çalışan sayısıdır. Çalışan sayısı 10 veya daha az ise muhtasar beyanname 3 aylık olarak verilebilir.

Aylık olarak verilen beyannamelerde, izleyen ayın 23. günü akşamına kadar beyan edilir ve 26. günü akşamına kadar ödenir. Örneğin Eylül ayının  beyannamesi 23 Ekim’e kadar beyan edilir.

Üç aylık verilen beyannamelerde dönemin son ayını izleyen ayın 23. günü akşamına kadar beyan edilirken aynı ayın 26. gününe kadar ödenmelidir. Yani, 23 Ocak, 23 Nisan (bugün tatil ya neyse), 23 Temmuz ve 23 Ekim olarak beyan edilir.

Beyan veya ödeme günleri hafta sonu veya diğer resmi tatillere denk gelirse bir sonraki iş gününe sarkar.

Muhtasar E Beyanname Düzenleme RESİMLİ Rehberi

Hadi bakalım. Muhtasar E Beyanname Düzenleme nasıl yapılır, basit bir şekilde üstünden geçelim.

Daha önceki yazılarımda da sıklıkla belirtmiştim. E beyanname doldurabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızda E Beyanname Düzenleme Programı (BDP) kurulu olmalıdır. Bu programı, Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) web sayfası üstünden bilgisayarınıza önce indirmeli, sonrasında ise kurmalısınız. İndirme işlemini yapacağınız sayfaya yönlendirilmek için aşağıda belirttiğim bağlantıya tıklamanız yeterlidir:


 

E Beyanname Gerekli Programlar sayfasında gitmek için buraya tıklayınız. Bu programın çalışması için Java versiyonunuzun da uygun olması gerekmektedir. Bağlantısını verdiğim sayfadan bu Java sürümünü de kurabilirsiniz.

Kurulumunu yaptıktan sonra “bdp.bat” dosyasına tıklayarak programa giriş yapabilirsiniz.

 

Muhtasar E Beyanname Düzenleme GirişProgramı açtıktan sonra sol üst köşede göreceğiniz “Dosya” sekmesi altındaki “Yeni” butonuna tıklayınız.

 

Muhtasar E Beyanname Düzenleme SeçmeAçılan menüden “MUH” seçeneğini seçmeliyiz. Yalnız aklınızda bulunsun. “MUH” genel olarak kullanılan beyanname türüdür. Ancak Gelir Vergisi Kanunu (GVK) gereğince başka türlü beyannameler de doldurmanız gerekir, örneğin “MUH67” gibi. Bu konuya şu anda girmeyeceğim.

 

Muhtasar Beyanname Genel Bilgiler

Muhtasar E Beyanname Düzenleme Genel Bilgiler“MUH” kodumuzu seçtikten sonra muhtasar e beyanname düzenleme konusunun ilk adımı olan “Genel Bilgiler” bölümü karşımıza çıkıyor.

Burada üst kısımda dönem tipini “Aylık” veya “3 Aylık” olarak seçmeniz gerekecek. Ben örneğimde “3 Aylık” beyanname dönem tipini seçtim. 3 aylık tipleri için başlangıç ayları Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim olarak seçilmelidir. 3. Çeyreğinkini (Temmuz – Eylül dönemi) beyan edeceğimizden “Temmuz” olarak belirttim.

Bilgi, Paylaştıkça Güzeldir !image/svg+xml
YAZININ DEVAMI KİLİTLİDİR AMA BİR "TIKLAMA" İLE AÇABİLİRSİNİZ 🙂 Okumaya devam etmek için paylaşımda bulunarak MuhaSebep'e destek vermenizi rica ederim. Teşekkürler

DUYURU : Geçici Vergi Beyannamesi Kılavuzu yayımlanmıştır.

[Wow-Herd-Effects id=1]