Muhasebe Nasıl Öğrenilir ? – Mesleğe İlk Adım ve Sonrası

Muhasebe Nasıl Öğrenilir?

Selamlar Arkadaşlar. Yazımızın konusu “Muhasebe Nasıl Öğrenilir”… Bu, MuhaSebep‘teki 51. yazım olacak. Bundan önceki 50 tanesini yazarken hem eğlendim hem de huzur buldum. Sizlerden gelen olumlu geri dönüşler sayesinde ise faydalı bir şeyler yapmış olduğumu da hissettim. Desteğinize teşekkürler.

Benimle iletişim kurmanız vasıtası ile okuyucu kitlemin (hedeflediğim gibi) daha ziyade meslekte yeni veya mesleğe atılmayı düşünen genç arkadaşlarım olduğunu gözlemledim. (Bu arada o kadar da yaşlı değilim, henüz 41 yaşındayım. Ancak son dönemdeki sakallı imajım ve sakalımdaki beyazlar yüzünden “bir ayağı çukurda” muamelesi görüyorum. Sinir bozucu 🙂 )

Bu genç arkadaşlarım kendilerine has özgüvenleri, geleceklerine ilişkin kaygıları ve beni de (sanırım yazı üslubum ile ilgili) kendilerine yakın hissettiklerinden dolayı benimle iletişime geçiyorlar. Sorular soruyorlar ve danışıyorlar. Sağolsunlar, benim de hoşuma gidiyor ve kimseyi yanıtsız bırakmıyorum. Ha! Yanıtsız kalan varsa şayet haberi olsun, o mesaj bana ulaşmamış demektir.

Neyse, soruların büyük kısmı aynı paralellikle gitmekte. Arkadaşlarımız muhasebe mesleğine atılmayı düşünüyorlar veya mesleğe henüz atılmışlar. Ama bir sonraki aşamada ne yapacaklarını ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini tam kestirmiyorlar. Muhasebe nasıl öğrenilir bilmek istiyorlar. Bu konuda fikrimi soruyorlar. Ben de bildiğim ve dilim döndüğü kadar anlatmaya çalışıyorum.

Baktım ki olacak gibi değil, her seferinde 5 paragraf yazı yazmak beni yoracak, bir tane yazı yazayım ve kendilerine bu linki göndereyim dedim 🙂 . Şaka bir yana bana yazmaya devam edebilirsiniz arkadaşlar, dediğim gibi yardımcı olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu yazıyı yazdım çünkü bir e-postaya sığdırabileceğimden daha geniş kapsamlı bir şeyler yazayım istedim.

“Ben yazmanı değil, anlatmanı tercih ederim” derseniz, muhasebenin ilk adımı olan, muhasebenin mantığını anlatacağım video kursuna ön kayıt yaptırabilirsiniz: Muhasebenin Mantığı Nedir?

Muhasebe nasıl öğrenilir konusuna başlayalım:

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Muhasebe Mesleği Nasıldır?

Kendime hakim olamayacağım. İnsanın ilk aklına geleni “komik sanması” biraj trajiktir ama dayanamayıp söyleyeceğim. Rahmetli Kemal Sunal’ın Tosun Paşa karakteriyle söylediği “Yeşil Vadi iyidir, bizim Lütfü de iyidir” repliği kulağıma geldi bu başlığı atarken.

Muhasebe iyidir 🙂

Muhasebe mesleği genel olarak dönemsel döngüler ile (aylık, 3 aylık ve yıllık) yapılan işleri kapsayan bir meslektir. Her zaman ihtiyaç duyulmuş ve duyulacaktır. Geleceği vardır. Yalnız işi bilene, çok çalışana ve fark yaratana yolu sonuna kadar açıktır.

Muhasebenin neden gerektiği, mantalitesi ve felsefesi ile ilgili Muhasebe Nedir konulu MuhaSebep’te yazdığım ilk makalemi okuyabilirsiniz.

Muhasebecinin görevleri ve kendilerine ülkemizde bakış açısı nedir bilmek istiyorsanız Muhasebeci Olmak isimli makaleme göz atabilirsiniz.

Muhasebeci olmak için neye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için de Nasıl Muhasebeci Olunur adındaki yazımı okuyabilirsiniz. (Bir ipucu vereyim, “muhasebeci olmak için ihtiyacınız olan şey kendi içinizde” tarzı size gaz verecek bir yazıdır 🙂 )

Bu yazıları okuduktan sonra muhasebe ile ilgili genel bir fikir sahibi olabilirsiniz. Muhasebe nasıl öğrenilir görelim…

Muhasebe Nasıl Öğrenilir? Mesleğe İlk Adım ve Sonrası

Her meslekte olduğu gibi muhasebe için de genel kural geçerlidir. Mümkünse, mesleğinizi seçerken severek yapacağınız işi tercih etmeniz gerekir. O sebeple niyetiniz ve kararlılığınız önemlidir ilk adımı atmadan önce.

“Ben kararımı verdim. Muhasebe işini (iyi) yapmak ve kariyerimde güzel bir yerlere gelmek istiyorum.” ve “Muhasebe Nasıl Öğrenilir bilmek istiyorum” diyorsanız şu adımları izlemeniz bence iyi olur:


Emekleme Dönemi :

 • Mektepli mi alaylı mı? : Mümkünse bu işin akademik eğitimini almaya bakın. Meslek lisesi olabilir veya üniversitede, içinde finans/muhasebe dersi olan bir bölüm olabilir.
 • Ne tür bir firmada başlamalıyım? : “Mali müşavirlik bürosunda mı veya özel bir şirkette mi?” diye soruyorsunuz. Hiç farketmez arkadaşlar. Muhasebe bürosunda çalışırsanız dışarıdaki işlerde de başlangıçta koşturulursunuz. Aslında kötü bişey değildir bu, sahayı da tanırsınız. Önemli olan size işi öğretmeye niyetli ve işi bilen insanların yanında çalışabilin. “En başta nereden bilebilirim ki?” derseniz, maalesef genelde (tanıdık değilse) bilemezsiniz. Kader kısmet en azından başlangıç için.
 • İşe başladıktan sonra işi öğretmezler ise : Bu aşamaya gelmek için önce yeni işyerinize makul bir zaman tanıyın. Çünkü onların sizi tanıması ve bir takım işleri devredebilmeleri için size güvenebilmeleri gerekir. 6 ay ile 1 sene arası duruma bakın. Baktınız bir ufukta bir ışık görünmüyor, başka firmalarda muhasebe işi arayın. İş bulmadan çıkmayın ama 🙂 . İkinci işte de şasınız yaver gitmezse tekrar değiştirin. Bulana kadar devam! Güzel özlü çiçek arayan arı gibi olun. Ama sebepsiz yere çok iş değiştirip işvereni de mağdur etmeyin, yakışmaz!
 • Üstüme çok iş yıkarlarsa ne yapayım ? : Ne tür iş yıkıyorlar acaba? Daha önce yapmadığınız yeni bir şey ise sevinin. İşten kaçmayın arkadaşlar. Ne kadar çok ve çeşitli şey yaparsanız o kadar gelişirsiniz. Size iş kitleyen o kişi kendini düşünürken sizi güçlendiriyor halbuki. Muhasebe nasıl öğrenilir? böyle öğrenilir…

Kendinizi Şekillendirme Dönemi :

 • İş yerinde nasıl hareket etmem gerekir ? : İşinizi sahiplenin, memur zihniyetli çalışmayın. “Benim görevim bu ve daha da fazlasını yapmam.” veya “Bu iş yetişmeyecek ve bitmesi gerekirdi ama olsun, ben yine tam 18:00’de çıkayım” demeyin. Çalışırken gördüğünüz aksaklıkları ve çözüm önerilerinizi yöneticileriniz ile paylaşın. İşinizi sahiplendiğinizi ve umursadığınızı gösterin. Unutmayın, sizi terfi ettirecek kişilerin, bu terfiyi sizin hakkettiğinizi görmesi gerekir. Zaten görmek istemiyorsa 3. maddeye geri dönün 🙂 .
 • Kendimi daha fazla nasıl geliştirebilirim? : Sadece işyerinizde öğrendikleriniz yetmez. Çünkü muhasebe çok geniş bir alandır, işletmenin sektörüne ve büyüklüğüne göre muhasebe uygulamaları farklılık gösterecektir. O yüzden kendinizi işyeriniz ile kısıtlamayın. İnternet çağındayız, okuyun ve öğrenin. Öğrendiklerinizi mümkünse iş yerinde de deneyin, mümkün değil ise sadece öğrenin. Çok geride olduğunuzu hissediyorsanız kurslara gidin. Muhasebe nasıl öğrenilir merak edin ve niyet edin. Ayrıca Excel programını verimli kullanmak sizi bir adım öne taşıyacaktır. Muhasebe ve Excel konulu yazımı okuyabilirsiniz.
 • Muhasebeyi genel olarak anlamaya başladım, şimdi ne yapayım? : Muhasebeyi A’dan Z’ye kendi başınıza idare edebileceğiniz küçük ölçekli bir firmada iş arayın. Burada her şeyi kendiniz yapacağınızdan, buradan sonra “Muhasebeyi biliyorum.” diyebileceksiniz. Unutmayın, iş başa düştüğünde her şeyi mecburen daha iyi anlayacaksınız (yusuf-yusuf sendromu 🙂 ). Bana göre kariyerinizdeki kilit nokta burasıdır.

Kariyer Yapma Dönemi :

 • Diğer muhasebeciler arasından nasıl sivrilirim? : Teşbihte hata olmaz: bir şeyin fiyatı neden diğerlerine göre daha fazla olur? Altın neden demirden daha değerlidir? Genel ekonomi gerçeğidir. Bir şey ne kadar nadirse o kadar değerli olur. Hem nadirse hem de talep fazlaysa daha da değerli olur. Demek istediğim, diğer muhasebecilere göre fark yaratmanız gerekir. Daha az bulunan özellikler katmalısınız kendinize. Ne mi onlar? :
  1. Yabancı dil : Yabancı dil bilen meslek mezunu sayısı çok yetersiz. O sebeple yabancı dil bilmiyorsanız öğrenmeye bakınız. En geçerli lisan olması sebebiyle İngilizce tavsiyemdir. Yabancı sermayeli firmalarda kariyer yapmanıza da olanak sağlayabilecek bir avantajdır. Yabancı Firmalarda Çalışmak Neden İyidir isimli yazımı okuyabilirsiniz.
  2. Yönetim muhasebesi : İşletmenin başarısı ve yapısı hakkında bilgilendirmek ve geleceğe ışık tutmak mali tabloların analizi ile mümkündür. Bu görevi yönetim muhasebesi üstlenir ve bunu iyi bir şekilde yapabilen çok da fazla muhasebeci yoktur. Mali tablo oluşturmaya ve okumaya çok hakim olun. Yönetim Muhasebesi Nedir ve Mali Tablolar Analizi konulu yazılarımı okumanızı öneririm.
 • Uzun vadede hedefim ne olmalı? : Hedefiniz elbette muhasebe-finans alanında en tepeleri, yani üst düzey yöneticilik olmalı. Bunun için meslekte önemli bir süre tecrübe sahibi olmak gereklidir elbette ama sadece bunun yeterli olması düşünülemez. Yukarıda bahsettiklerimden yönetim muhasebesi konusu olmazsa olmaz, yabancı dil ise önemli bir etkenlerdir kariyer basamakları için. Ancak… Bir şey var ki artık onsuz olmuyor. Gerçek anlamda kariyer yapmak istiyorsanız mali müşavir olmanız gerekecek arkadaşlar. Şu anda mali müşavir olmayan üst düzey muhasebe yöneticileri elbette var ama 20 sene sonra kalmayacaktır, “Aydın demişti” dersiniz.. Mali müşavirliğe hak kazanan kişi sayısı her geçen sene artarak çoğalıyor. İleride mali müşavir olmayan muhasebeciye kız bile vermezler 🙂 . O yüzden hedefiniz mutlaka mali müşavirlik olsun. Mali müşavirlik stajı sınavı için ilgili okullardan mezunsanız ( bkz Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı yazım) bir an önce bu sınava giriniz. İlgili okullardan henüz mezun değilseniz de (en azından açık öğretim) ilgili bölümlerden birinden mezun olunuz.

Evet arkadaşlar. Muhasebe nasıl öğrenilir konusunda aklıma gelenler bunlar. İşinizi severek yapın, çok çalışın ve kuralına göre oynayın.

[Wow-Herd-Effects id=1]