Mali Müşavir Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Okul Okunmalı?

Serbest muhasebeci mali müşavir, yani SMMM olmanın ilk adımı bu meslekte ilerlemek için verilen karar ve gösterilecek iradedir. İlk somut adım ise SMMM staja giriş sınavı için başvuru yapmanızdır. Ancak başvuru yapabilmeniz için de sizden bir takım ön şartları yerine getirmeniz beklenmekte. Bunlardan en önemlisi hangi eğitimi aldığınızdır. Yani mali müşavir olmak için hangi bölüm okunmalı? Bu yazımızda onun ile ilgili genel bir bilgilendirme yapacağım.

Mali müşavir olmak için hangi okullardan mezun olmalısınız?

Mali müşavir olabilmek için öncelikle :

 1. Lisans düzeyinde (4 yıllık)
 2. Veya başka bir bölümde okuduysanız da lisansüstü düzeyinde

aşağıdaki fakültelerin birinden mezun olmak gerekiyor:   • İşletme
   • İktisat
   • Maliye
   • Kamu Yönetimi
   • Uluslararası İlişkiler
   • Ekonometri
   • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
   • Siyaset Bilimi
   • Bankacılık ve Sermaye Piyasası
   • Bankacılık ve Finans
   • Ekonomi

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Veya yurtdışından başka bir okuldan mezun olunduysa ve bu fakültelere denk ise o da olur. Yalnız başvuru sırasında çok büyük ihtimalle bu kişilerden YÖK’e başvurmaları ve oradan bir denklik belgesi almaları istenecektir.

Ancak bu fakültelerden birinden henüz mezun değilseniz de yılmayın. Anadolu Üniversitesi açık öğretim de işinizi görür. Yalnızca süreç biraz daha uzayacaktır ancak buna değecektir. Çünkü mali müşavir olmak uzun, yorucu ve masraflı bir süreç olmasına karşın önünüze sunacağı yeni fırsatlar ve sağlayacağı prestij ile buna fazlasıyla değecektir. Daha önceki mali müşavir olmak isimli makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Mali müşavir olmak için hangi bölümü bitirmek gerekir sorusundan başka bazı arkadaşlarımız okulu bitirmeden de başvurabilir miyim diye sorabiliyorlar. Ne de olsa okulun son senesi ve sınav gününden önce nasıl olsa okuldan mezun olacak diye. Ama maalesef okulu bitirmeden başvurunuz kabul olmayacaktır arkadaşlar.

Bir önemli husus ise yukarıda adı geçen ilgili bölümlerden mezun olduğunuza dair diplomanızın hazır elinizde olması. Bunun yerine geçici mezuniyet belgesi de kabul görüyor merak etmeyin. Ancak bu da yoksa, okulunuzdan alacağınız hiç bir yazı bunların yerine kabul edilmeyecektir.

Mali müşavir olmak için izlenecek yol nedir?

Mali müşavir olmak için ne yapmak gerekir? Nereden başlanır? Bu soruyu yanıtlamak için SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru İşlemleri isimli makaleyi kaleme aldım. Açıklayıcı olduğuna inanıyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

 

Staj konusunda detaylı bilgi almak için ise SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır konulu içeriği okumanızı tavsiye ederim.

 

Arkadaşlar asıl güzel olan da şu ki sitemizde tamamen çıkmış sorulardan hazırlanmış online deneme sınavlarımız vardır. Mutlaka değerlendiriniz!

 

SMMM Staja Başlama Sınav Tarihleri ve SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları isimli makaleleri okumanız faydalı olacaktır.

Umarım makalemiz faydalı olmuştur. Sorularınız varsa yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

[kkstarratings]

[Wow-Herd-Effects id=1]