KDV Tevkifatı Oranları Nedir Hesaplama Excel PDF

KDV Tevkifatı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda zaman zaman duyduğunuz ama belki de anlam ve amacını tam bilemediğiniz KDV tevkifatı hakkında bilgi paylaşacağım. KDV tefkifatı nedir, ne amaçla uygulanır, türleri nelerdir, nasıl beyan edilir gibi ana başlıkları konuşacağız. Sonrasında ise KDV Tevkifatı hesaplaması yapan excel tablomuzu, bunun yanında tevkifat oranlarının bulunduğu excel ve PDF tablolarının linklerini bulacaksınız.

KDV Tevkifatı Nedir?

Katma Değer Vergisi (KDV) hakkında KDV Tahakkuku Hesaplama konulu yazımda bahsetmiştim. Malın üretimi veya temini ile teslimi arasında oluşan katma değer üstünden hesaplanan, tüketim üzerinden alınan bir çeşit vergiydi.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Tevkifat ise kelime anlamı itibaren ödemeler üzerinden yapılan kesinti demektir.

Demek ki KDV tevkifatı, Katma Değer Vergisi üzeriden yapılan bir kesintiymiş. Ama nasıl bir kesinti, onu basitçe anlatmaya çalışacağım.

KDV Tevkifatı Neden Yapılır?

İşe 2 tane kavramı açıklamakla başlasak iyi olur: KDV Mükellefi ve KDV Sorumlusu.

KDV mükellefi,

  • Mal teslimi veya hizmet ifası yapana,
  • Malın ithalatını gerçekleştirene veya
  • Transit taşımalarda gümrük ile muhattap olana denir.

KDV sorumlusu ise,

  • KDV’nin konusuna giren bir ticaret yapan ancak vergi mükellefi olmayan (Örn. ikametgahı ve iş merkezi yurtdışında olan vs.) kişi/kuruluş adına,
  • Veya Maliye Bakanlığı’nın vergi alacağını korumak amaçlı bazı sektörlere has ve kısmi olmak kaydıyla, bu sektörlerdeki kişi/kuruluş adına,

KDV’yi ödemek ile görevli olana denir.

İşte, KDV sorumlusu, başkası adına KDV kesintisi yapıp devlete öder.

Burada 2 adet ana amaç güdülmüştür:

  1. KDV mükellefi olmayandan KDV tahsil edilemeyeceği için, diğer taraftan (alıcıdan) bu verginin tahsil edilmesi,
  2. Bazı riskli sektörlerde faaliyet gösteren satıcıların normalde ödemeleri gereken KDV tutarının belli oranda alıcı tarafından kesilerek alıcı tarafından ödenmesini sağlaması. Böylece devletin KDV alacağı üstündeki riski azaltması ve alacağının garanti altına alması.

KDV Tevkifatı Çeşitleri

Gerçi yukarıdaki paragraf içinde ipuçları var ama yine de maddelendirelim isterim. KDV Tevkifatının türleri 2’dir:

  • Tam Tevkifat : Yapılan ticaret üstünden hesaplanan Katma Değer Vergisinin tamamının alıcı tarafından beyan edilmesi ve ödenmesidir. Bu tür tevkifat; satıcının ikametgahının, işyerinin veya kanuni merkezinin Türkiye dışında olduğu zaman geçerlidir. Yani KDV’yi karşı taraftan tahsil edemeyince elinin altındakini sorumlu tutuyor maliye.
  • Kısmi Tevkifat : Yapılan ticari işlem üstünden hesaplanan KDV’nin, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen oran üstünden hesaplanan kısmının, alıcı tarafından beyan edilip ödenmesidir. Yukarıda bahsettiğim riskli sektörler için Maliye Bakanlığı tevkifat oranı belirler ve alıcıdan tevkifatı (kesintiyi) yapmasını ister.

Tevkifatı Yapılan KDV Nasıl Beyan Edilir?

Hadi yeni bir kavram daha öğrenelim: Sorumlu Sıfatıyla KDV. Bu kavram, başkası adına kesintisini yaptığımız KDV’yi ifade eder. Yani satıcı sıfatıyla hesaplayıp ödeyeceğimiz KDV’ye Ödenecek KDV, başkası adına tevkifatını yapıp beyan ettiğimize Sorumlu Sıfatıyla Ödenecek KDV denir.

Ödenecek KDV, 1 Numaralı KDV Beyannamesi (KDV1 Beyannamesi) ile beyan edilir. KDV1 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir temalı makalemi inceleyebilirsiniz.

Sorumlu Sıfatı İle Ödenecek KDV ise 2 Numaralı KDV Beyannamesi (KDV2 Beyannamesi) ile beyan edilir. KDV 2 Beyannamesi Nasıl Düzenlenir adındaki yazıda detayları bulabilirsiniz.

Konuyu pek bilmiyorsanız yukarıda okuduklarınızdan sonra aklınıza şu takılmış olabilir: “Yahu, mal veya hizmet satın aldğımda ben neden adamın ödemesi gereken KDV’yi ödüyorum? Adamın sektörü riskli ise neden ceremesini ben çekiyorum?”. Böyle düşünmekle haklısınız ama burada bilmemiz gereken başka bir durum daha var.. O da:

Hesaplanan sorumlu sıfatı ile KDV’yi KDV2 beyannamesi ile beyan edip öderken, aynı zamanda KDV1 beyannamesinden indiririz. 

KDV indirmek demek, satın aldığımız mal ve hizmetler için ödediğimiz KDV’yi sattığımız mal ve hizmetler için hesapladığımız KDV’den düşüp o şekilde beyan etmemiz demektir. Karışık geldiyse makalemim girişinde linkini verdiğim KDV Tahakkuku Hesaplama yazımı okuyunuz.

Not : Bir taraftan KDV2 ile ödeyip, bir taraftan KDV1 ile ödeyeceğimiz KDV’den aynı tutarı düşmemiz genel toplamda 0(sıfır) etki yaratır. Ancak KDV1 beyannamesi tahakkukunda ödenecek değil de Devreden KDV sonucu çıktıysa o zaman iş değişir. Bu durumda geçici olarak KDV yükü karşımıza çıkar.

Devreden KDV bir bilanço varlığıdır. Ayrıntılı bilgi için Basit Bilanço Anlatımı adındaki makalemi okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki örneklere bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

KDV Tevkifatı Hesaplama Örneği

2 tane örnek verelim isterseniz.

ÖRNEK 1

Hesaplanan KDV: 100.000 TL

İndirilecek KDV : 80.000 TL olsun

Sonrasında KDV tevkifatı yapacağımız bir ticarette bulunduk ve 2.000 TL tevkifat yaptık diyelim.

 

Bu 2.000 TL’yi KDV2 beyannamesi ile beyan edip ödüyoruz. Ayrıca bu 2.000 TL’yi indirilecek KDV tutarına ekliyoruz 80.000 + 2.000 = 82.000 TL. KDV1 ile ödeyeceğimiz tutar 100.000 – 82.000 = 18.000 TL olacak

Yani (KDV1 + KDV2) 18.000 + 2.000 = 20.000 TL ödeyeceğiz toplamda. Bu tevkifatlı işlem olmasaydı da zaten 100.000 – 80.000 = 20.000 TL KDV1 beyannamesi ile ödeyecektik. Kısacası değişen bir şey olmadı.

ÖRNEK 2

Hesaplanan KDV: 100.000 TL

İndirilecek KDV : 110.000 TL olsun

Sonrasında KDV tevkifatı yapacağımız bir ticarette bulunduk ve 2.000 TL tevkifat yaptık diyelim.

 

KDV2 beyannamesi ile yine 2.000 TL ödeyeceğiz, değişen bir şey yok. İndirilecek KDV’miz ise 110.000 + 2.000 = 112.000 TL olur. Bu durumda indirilecek KDV, hesaplanan KDV’den büyük olduğuna göre KDV1 beyannamesinde ödenecek KDV beyan edilmeyip 112.000 – 100.000 = 12.000 TL devreden KDV beyan edilecektir.

Yani biz zaten bu tevkifat işlemi olmasaydı da KDV1 ile bir şey ödemeyecektik. Ancak KDV2 ile şu durumda 2.000 TL cebimizden çıktı. Bu tevkifat işlemi bize maddi yük getirdi. Ancak bu geçicidir ve sonraki aylarda ödenecek KDV çıktığı zaman işimize yarayacaktır ve etkisi sıfırlanacaktır.

GİB üzerinden vergi ve ceza sorgulaması ve ödemesini resimli olarak anlatan GİB Vergi Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır konulu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca KDV istisnalarını anlattığım KDV İstisnaları İşlemleri isimli yazıma da göz atabilirsiniz.

KDV Tevkifatı Oranları ve Hesaplama Tablosu – Excel ve PDF

Yazımızın sonlarına geldiğimizde sizler ile bazı dosyalar paylaşmak istiyorum. Bir tanesi KDV tevkifatını otomatik hesaplayan excel tablosu, diğer ikisi de KDV tevkifat oranlarının listelendiği excel ve PDF tablolardır.

Aşağıdaki linklere tıklayarak indirebilirsiniz:


Bunların haricinde, daha önceleri okurlarım için hazırlamış olduğum diğer excel dosyalarını da içeren, faydalı konu başlıklarını altta sizler için listeliyorum:

Bunları ve daha fazlasını Muhasebe Excel Tabloları konulu yazımda bulabilirsiniz.

Faydalı bir içerik olduğunu umuyorum. Daha detaylı bilgi içeren, İSMMMO tarafından hazırlanan belgeyi görmek için tıklayınız.

[Wow-Herd-Effects id=1]