KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur Örneği

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Sevgili arkadaşlar, merhaba. KDV 1 e beyannamesi nasıl doldurulur? KDV1 beyannamesi nedir ve ne zaman verilir? E beyanname örneği ile birlikte görelim.

Başlaması çok zor olan konulardan biri. Öyle olmasa her yerde olurdu zaten. Zamanında yapmışlar kağıt beyanname örneklerini, halen öylece duruyor. Nasıl durmasın ki… O kadar uzun ki, yaz yaz bitmeyecek gibi geliyor bana 🙂 . Ama yaptığım diğer beyanname örneklerinden sonra KDV 1 beyannamesi için de talep çok olduğundan başka çarem kalmadı.

Hadi bakalım! KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusuna MuhaSebep anlatım tarzıyla başlayalım. “Bu tarz da neyin nesi?” diyenler websitemi inceleyebilirler.

Önemli Not : E beyannameler sıklıkla güncellenmektedir. Benim burada tarifini yaptığım Eylül 2017 itibari ile günceldir. Bir değişiklik olduğu takdirde en alt kısma değişikliği eklemeye çalışırım (fırsatım olursa).

Kursa ulaşmak için tıklayınız

KDV 1 E Beyannamesi Nedir?

Yine her zamanki gibi konuyu pek bilmeyen birine anlatıyormuş gibi anlatacağım. Zaten herkes her şeyi bilmek zorunda değil bana göre. Ayıp da değil ayrıca. Okur ve 2 dakika sonra en azından konu hakkında kabaca bir fikri olan biri haline gelir. Fena mı?

KDV harcama üstünden alınan bir vergidir. Açılımı Katma Değer Vergisi’dir. Ülkemizde %1, %8 ve %18 oranında uygulanır. Her türlü mal ve hizmetin kanunlarla belirlenmiş bir KDV oranı vardır. Ancak bazı şeyler KDV’den muaf olabilir, buna da KDV istisnası denir. Daha detaylı bilgi için KDV İstisnası İşlemleri isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Beyannameden kastımız ise vergi beyannamesidir. Yani mükellefçe hesaplanan bir verginin vergi dairesine bildirilmesidir. “Ben bu kadar vergi hesapladım” denmesidir. Aslında teknik olarak hesaplamayı vergi dairesi yapar, teknik olarak… Biz kendimizce hesapladığımız vergi tutarını bildiririz, vergi dairesi de hesaplar. Bu konu hakkında daha fazlası için Vergi Tarhı Nedir konulu yazıma bakabilirsiniz. Yıllardan beri bu beyan, kâğıt olarak değil de elektronik ortamda devlete yapılır. Buna da e-beyanname denir.

Gelelim bu “1” ve “2” meselesine. Neden KDV1 veya neden KDV2? Konu ile ilgili 2 adet kavramı bilelim:

  • Vergi Mükellefi : Kendisine vergi farz olana, üstüne vergi çıkarılana denir.
  • Vergi Sorumlusu : Vergiyi kendisi veya başkası adına ödemekle sorumlu olan kişidir.

Bazen devlet, vergiyi asıl kişiden veya kurumdan (vergi mükellefinden) alamaz veya almak istemez. Bir 3. tarafı vergi sorumlusu tayin eder. “Senin bu arkadaşa borcun var. Bu borcunu vergisi kadar eksik öde ve vergiyi de bana öde” der. Veya “Bu arkadaşın yaptığı işten dolayı doğan vergiyi sen bana öde” der. Dediği bu kişiye de vergi sorumlusu denir. Bu kavramları daha net görmek isterseniz KDV Tevkifatı Nedir adındaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Uzatmayım. Vergi mükellefi sıfatıyla KDV ödüyorsanız, yani KDV sizden doğan KDV ise, KDV1 beyannamesiyle beyan edersiniz. Yok, başkası adına KDV beyan edecekseniz o zaman KDV2 beyannamesi devreye girer. KDV2 hakkında resimli anlatım için KDV 2 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir yazımı tavsiye ederim.

KDV 1 e beyannamesi nasıl doldurulur konusuna devam edelim…

KDV 1 E Beyannamesi Ne Zaman Verilir ve Ödenir?

Katma Değer Vergisi 1 E Beyannamesi aylık olarak verilir. KDV’nin alakalı olduğu ayı izleyen ayın 24. günü akşamına kadar beyan edilir ve 26. günü akşamına kadar da ödenir. Örnek vermek gerekirse, Mayıs ayı beyannamesini 24 Haziran akşamına kadar beyan etmeniz ve 26 Haziran akşamına kadar da ödemeniz lazım. Bu tarihler resmi bir tatile veya hafta sonuna denk gelirse bir sonraki işgününde beyan edilir veya ödenir. Bazı istisnai durumlarda idare tarafından fazladan bir kaç gün daha uzatılabilir de bu süreler.

KDV beyannamesi verilmeden önce KDV tahakkuku yapılmalıdır. KDV Tahakkuku Hesaplama ismindeki yazımı okuyabilirsiniz. KDV tahakkuku sonrası tahakkuk kaydınızın doğruluğunun kontrolü, mizan kontrolünüzün bir parçasıdır. Laf lafı açıyor, çok derine dalmadan çıkayım. Mizan Kontrolü Nasıl Yapılır yazımda hepsi var arkadaşlar.

KDV 1 e beyannamesi nasıl doldurulur aşağıda resimli göreceksiniz.

Beyanname Düzenleme Programı İndirme(BDP)

Yukarıda belirttiğim gibi vergi beyannameleri vergi dairesine elektronik ortamda veriliyor. Yalnız daha öncesinde e beyannameleri kendi bilgisayarımız üstünde, bir program vasıtası ile düzenlememiz gerekiyor. Bu programa BDP, yani Beyanname Düzenleme Programı denir. Bu programı GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) websitesi üstünden bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor. Aşağıda gördüğünüz tüm görüntüler BDP üstünden alınmış ekran görüntüleridir.

Bu programı aşağıdaki linke tıklayarak GİB üstünden indirebilirsiniz:


GİB Gerekli Programlar sayfasına ulaşmak için tıklayınız. Buradan ayrıca gerekli olan Java sürümünü de indirebilirsiniz. Java sürümünüz uyumlu değilse program çalışmayacaktır çünkü.

Programı kurdunuz ve sorunsuz çalışıyor. Artık KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir tane tane anlatalım.

KDV 1 E Beyannamesini Açma ve Genel Bilgiler

Masaüstünüzdeki  BDP ikonuna çift tıklayarak programı açtıktan sonra:

KDV 1 E Beyannamesi

Sol üst köşedeki “Dosya” sekmesi altındaki “Yeni” düğmesini tıklayınız.

KDV 1 E Byennamesi Seçme

Listeden “KDV1” yazan satırı seçiniz.

KDV 1 E Beyannamesi Genel Bilgiler

Karşınızda artık KDV1 beyannemesi duruyor. KDV1 E beyannamesi nasıl doldurulur bakalım. Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bilgilerimizi girmemiz gerekiyor. Yeri gelmişken bir bilgi vereyim. Her beyannamede aynı bilgileri tekrar tekrar girmek zorunda değilsiniz. Yukarıdaki “Kayıtlar” sekmesi altında bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. “Vergi Kimlik Numarası” kısmına vergi kimlik numaranızı işaretleyip, hemen yanındaki “…” yazan kutucuğa tıklarsanız bilgileriniz buraya düşecektir.

Dönem tipini “Aylık” olarak seçmelisiniz (Basit usülde vergilendirilenler, konut kooparatifleri vs 3 aylık). “Ay” ve “Yıl” bilgilerini doğru girdiğinize emin olunuz. Örneğin bu beyanname Eylül ayı tarihli olduğunda göre şu anda Ekim ayında olmalıyız.

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Bilgileri

KDV 1 E Beyannamesi Matrah

Genel bilgileri doldurduktan sonra “Matrah” bölümüne geçelim. Verginin hesaplanması (oranlanması) hangi tutar üzerinden oluyorsa, bu tutara matrah denir. Bu kısma 391 (Hesaplanan KDV) hesabınız altındaki tutarları oluşturan matrahın dağılımlarını yapmanız gerekir. 3 kısımda ele almak gerekir:

  1. Tevkifat (Kesinti) uygulanmayan işlemler
  2. Kısmi tevkifat uygulanan işlemler
  3. Diğer işlemler

Her bölüm için ne kadar satıra ihtiyacınız varsa en sağ taraftaki (+) düğmesine o kadar tıklarsınız. Satır silmek için ise (-) düğmesine tıklamanız gerekir. Aynı mantık bütün e-beyannamelerin hepsinde ve her kısımda geçerlidir.

Tevkifat Uygulanmayan İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Tevkifat Uygulanmayan İşlemlerSizin hesapladığınız vergi üstünden, yani sizin kestiğiniz faturalar üstünden karşı taraf (alıcı) herhangi bir tevkifat (kesinti) yapmıyorsa ilgili matrah bu kısma yazılır. Burada yapacağınız kırılım KDV oranları üstünden olacaktır. Bu tür olan matrahınızın ne kadarı %18, %8 veya %1’dir, onu burada detaylandırmalısınız. Örneğimizde %18 ve %8’lik satışlarımızın olduğunu varsaydım.

Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemlerYaptığınız satışlara istinaden alıcı tarafından daha sonra devlete “adınıza ödenmek üzere” tevkifat(kesinti) yapılan KDV ve matrahlarını buraya yazmalısınız arkadaşlar. Yeri gelmişken vurgulamak istediğim bir husus var. Bu kesintiyi yapan alıcınız bunu kendi KDV 2 E Beyannamesi ile vergi dairesine beyan eder. Yukarıda da bağlantısını verdiğim KDV2 beyannamesi doldurma kılavuzu MuhaSebep’te mevcut, bakabilirsiniz.

İhtiyacınız kadar satır açınız ve bilgileri satırlara yazınız. “İşlem Türü” bölümüne tıkladığınızda yukarıda gördüğünüz pencere açılacaktır. Buradan kısmi tevkifata konu işleminizin türünü seçmeniz lazım.  Türü seçtiğinizde listede en sağda gördüğünüz ilgili kesinti oranı otomatik olarak satıra yansıyacaktır. Matrah ve KDV oranını girdiğinizde ise vergi (KDV) otomatik hesaplanacaktır.

Yukarıdaki örnekteki ilk satırda KDV şu şekilde hesaplanmıştır :

25.000 x 0.18 = 4.500

4.500 / 10 x 5 = 2.250

İki satırın toplamı ise 2.250 + 2.700 = 4.950 olacaktır

Diğer İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Diğer İşlemler

Geldik “Matrah” kısmının son bölümüne. Burası 3 bölüme ayrılır:

  • Türkiye’de İkamet Etmeyenlere KDV Hesaplanarak Yapılan Satışlar (Yolcu Beraberi Eşya) : Kısacası, yabancı turistlere yaptığınız KDV’li satışlar burada gösterilir. Bu turistler ise ülkemizden çıkarken gümrükte ödedikleri bu KDV’yi geri alırlar.
  • Amortismana Tabi Sabit Kıymet Satışları : Aktifinizdeki bir sabit kıymeti sattığınızda hesapladığınız KDV’yi burada göstermeniz gerekir. Aktif nedir görmek için Basit Bilanço Anlatımı, amortisman nedir pekiştirmek için Amortisman Hesaplama Yöntemleri konulu makalelerimi okuyabilirsiniz.
  • Diğerleri : Bu bölümü kullanmanızdaki en olası neden alış iadeleri KDV’si olacaktır. Yani satın aldığınız bir malı veya hizmeti iade ederseniz 391 (Hesaplanan KDV) altındaki bir kırılım olan “Alıştan İade KDV” altına atarsınız. Bu hesabın toplamını da işte burada gösterirsiniz. Matrah bölümünde yukarıdakilerden hiç bir şeye uymayanları da buraya koymanız gerekecektir.

<Ekim 2017 Değişiklik>

KDV 1 E Beyannamesi Diğer İşlemler 504

Ben yazıyı bitirdikten kısa süre sonra “504 – Alınan Malların İadesi, Gerçekleşmeyen İşlemler” bölümü eklendi. Yani iadeleri artık “550 – Diğerleri” altına yazmaya gerek kalmadı.

<Değişiklik Sonu> 

KDV 1 E Beyannamesi Matrah ToplamıHer 3 bölümü de (gerekiyorsa) doldurduktan sonra sağ alt tarafta matrah ve vergi toplamlarımızı program otomatik hesapladı. Örneğimizdeki “Hesaplanan KDV” = 29.392 TL oldu.

Yalnız bazı durumlarda matrah üstünden hesaplanmayan (satış ile direkt alakalı olmayan) hesapladığımız KDV’miz olabilir. Olamaz mı sizce? Olabilir… Bedelsiz mal ve hizmet teslimlerinde de (bir KDV istisnası yok ise) satış bedeli (yoksa emsal bedeli) üstünden KDV hesaplanır ve “Daha Önce İndirim Konusu Yapılan KDV’nin İlavesi” alanına yazılır. Satış bedeli 0 (sıfır) olduğundan bir matrah üstünden hesaplanmamıştır, o yüzden ayrı tutularak yazılır.

“Toplam Katma Değer Vergisi” toplamı mizanımız üstündeki 391 toplamı ile tutmalıdır.

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusuna devam edelim:

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler Bölümü

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler

(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

Bilgi, Paylaştıkça Güzeldir !image/svg+xml
YAZININ DEVAMI KİLİTLİDİR AMA BİR "TIKLAMA" İLE AÇABİLİRSİNİZ 🙂 Okumaya devam etmek için paylaşımda bulunarak MuhaSebep'e destek vermenizi rica ederim. Teşekkürler

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusu bitti. Muhtasar E Beyanname Düzenleme Kılavuzu ve Geçici Vergi Beyanname Düzenleme Kılavuzu kısa bir süre önce yayımlandı, bilginize. Sağlıcakla kalın.

[Wow-Herd-Effects id=1]