GİB Vergi Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

GİB Vergi Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Merhaba sevgili vergi mükellefleri ve vergi sorumluları. Bu yazımda herkesi yakından ilgilendiren bir konu hakkında bilgilendirme yapacağım. GIB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır RESİMLİ olarak anlatmaya çalışacağım.

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) web sitesi üzerinden MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi), Trafik Cezaları, Her Türlü Para Cezaları, Yolcu Beraberinde Getirilen Cep Telefonu Harcı, Tapu Harcı, Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu, Yapılandırılmış Borçlar, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Zirai Kazanç Gelir Vergisi, Damga Vergisi, Basit Usulde Ticari Kazanç Vergisi gibi bir çok vergi ve ceza sorgulanabilir ve ödenebilir.

GİB Vergi Sorgulama ve Ödeme nasıl yapılır çok BASİT bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Aşağıda göreceğiniz liste üstündeki konulara tıklayarak ilgili bölümlere kolayca geçiş yapabilirsiniz:


[toc]

GİB Sistemine Giriş

Vergi veya ceza sorgulamak ve ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) web sitesine girmek için öncelikle buraya tıklamalısınız.

Karşınıza şöyle bir ekran çıkacak:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır girişŞu bilgileri doldurmanız gerekir:

 • Vergi sorumlusunun T.C. kimlik numarası
 • Vergi sorumlusunun doğum tarihi. Örneğin 02 . 08 . 2017
 • Vergi sorumlusunun anne kızlık soyadı 1. ve 2. harfi. Örneğin kızlık soyadı “Öztürk” olsun. 1 harf “ö” ve 2. harf “z”.
 • Vergi sorumlusunun annesinin, babasının, eşinin veya herhangi bir çocuğunun T.C. kimlik numarası. Herhangi birini seçebilirsiniz, fark etmez.

Yukarıdakilerden herhangi bir alan boş bırakılırsa giriş yapılamaz.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Ödenecek Vergi Türünün Seçilmesi

Yukarıdaki alandan başarılı bir şekilde sisteme giriş yapmanızın ardından aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

 

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır borç sorgulamaBurası borç sorgulama ana ekranıdır. Aşağıda göreceğiniz gibi sorgulamak ve ödemek istediğiniz verginin türünü “Vergi Tipi” menüsünden seçmeniz gerekiyor:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır vergi tipiBuradan sorgulayacağınız veya ödeyeceğiniz verginin türünü seçmeniz gerekiyor. Bu türler:

 1. Mükellefiyet Gerektiren Vergiler : Mükellefiyet gerektirmek demek, ilgili verginin düzenli ve sürekli olarak ilgili vergi sorumlusuna farz olması demektir. Bu vergiler örneğin; Yıllık Gelir Vergisi, Zirai Kazanç Gelir Vergisi, Götürü Usulü Serbest Meslek Kazanç Vergisi veya Basit Usulde Ticari Kazanç Vergisi vb. vergilerdir.
 2. Taşıt Vergileri ve Cezaları : MTV, yani Motorlu Taşıt Vergisi veya Trafik Cezaları vb. sorgulamaları ve ödemeleri buradan yapabilirsiniz.
 3. Yapılandırılmış Borçlar : Borcun yapılandırılması demek, ötelenmesi ve/veya taksitlendirilmesi demektir. Devlete karşı yapılandırılmış borçlarınızı sorgulamak ve ödemek için bu tipi seçmeniz gerekir.
 4. İdari Para Cezaları : Her türlü idari para cezalarını içerir. Örneğin; Çevre İdari Para Cezası, Askerlik Para Cezası, Geçiş Ücretleri Para Cezası, Spor Müsabakalarında Şiddet ile Alakalı Para Cezaları vb. bir çok para cezası.
 5. Harçlar : Tapu Harcı, Öğrenim ve Katkı Kredisi Borçları veya Yolcu Beraberinde Getirilen Cep Telefonu Harçları gibi harç borçlarını sorgulamak ve ödemek için burayı seçmelisiniz.

Seçtiğiniz vergi tipine göre GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır görelim:

 

Mükellefiyet Gerektiren Vergiler Sorgulama ve Ödeme

Mükellefiyet Gerektiren Vergiler tipini seçtiğinizde aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır mükellefiyet gerektiren vergilerBu kısımda sorgulama yapabilmek için aşağıdaki bölümleri doldurarak filtreleme yapabilirsiniz:

 • Vergi Dairesi : Varsayılan olarak bağlı olduğunuz vergi dairesini seçebileceğiniz gibi, “Hepsi” seçeneğini seçerek diğer vergi dairelerinde kayıtlı borçlarınızı sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.
 • Fiş No : Elinizde bir vergi tahakkukunuz varsa bu tahakkuk üstündeki fiş numarasını girerek sorgulatabilirsiniz.
 • Vergi Türü : Burada önünüze bir sürü vergi türü çıkacaktır. Hangi vergi borcu türünü sorgulamak ve sonrasında ödemek istiyorsanız onu seçebilirsiniz.
 • Dönem Başlangıç ve Bitiş : Sorguladığınız vergi borcunuz hangi döneme aitse başlangıç ve bitiş tarihini giriniz. Örneğin: 01 / 2017  –  12/2017.

Bilgileri girdikten sonra “Sorgula ve Öde” butonuna tıklamanız gerekir. Buraya tıkladıktan sonra “Borç Bilgileri” ekranına yönlendirilirsiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır borç bilgileriYukarıda gördüğünüz borç bilgileri ekranına ilgili vergiye ait borç bilgileri gelecektir. Kontrol ettikten sonra sağ üst tarafta bulunan kırmızı “Ödeme” butonuna basacaksınız. Daha sonrasında ödeme ekranına yönlendirileceksiniz. Anlaşmalı bankalara ait kredi kartı, banka kartı veya e-hesap ile ödemenizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Peki ya mükellefiyetiniz yoksa ne olur? Buyurun:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır mükellefiyet bulunamadıMükellefiyetiniz yoksa, yani herhangi bir verginin devamlı ödeyicisi değilseniz yukarıdaki ekran karşınıza çıkacaktır.

 

MTV – Motorlu Taşıt Vergisi ve Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

MTV sorgulama ve ödeme ile trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır aşağıdaki ekranda görebilirsiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır mtv ve trafik cezasıBu bölümde aşağıdaki alanları doldurarak sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz:

 1. Plaka : Aracınızın plaka numarasını girmeniz gerekir.
 2. Vergi Dairesi : Bağlı bulunduğunuz vergi dairesini veya tüm vergi dairelerini seçebilirsiniz.
 3. Fiş No : Elinizde vergi tahakkuk fişiniz veya trafik cezası makbuzu fişiniz varsa fiş numarasını yazarak da sorgulama yapmanız mümkündür.
 4. Vergi Türü : Sorgulamak veya ödemek istediğiniz vergi türünü buradan seçmeniz gerekecek. Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ve Trafik Cezalarından başka trafik ile ilgili diğer idari cezalarını da buradan seçebileceksiniz.
 5. Dönem Başlangıcı ve Bitişi : Hangi tarih aralığı için MTV veya trafik cezası ödemek istiyorsanız ona göre bu 2 alanı doldurmanız gerekir. Örneğin 01 / 2017  –  06 / 2017 gibi.

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır mtv ve trafik cezası vergi türü

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır konusu ile alakalı MTV ve trafik cezası sorgulama ekranına bilgileri girdikten sonra “Sorgula ve Öde” düğmesine tıklıyorsunuz. Sonra bu ekran karşınıza çıkıyor:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır borç bilgileri mtv ve trafik cezasıBurada Trafik Cezası veya Motorlu Taşıtlar Vergisi ile alakalı sorguladığınız bilgileri bulabilirsiniz. Sonrasında ödeme düğmesine tıklayarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem, üstünüzde görünen bir araç bulamazsa aşağıdaki uyarı ekranını gösterecektir:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır kayıtlı araç bulunamadıGİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır konusunu diğer vergi çeşitleri için de inceleyelim:

 

Yapılandırılmış Borçlar Sorgulama ve Ödeme

Yapılandırılmış (ötelenmiş ve/veya tekrar taksitlendirilmiş) borçların sorgulanması ve ödenmesi için aşağıdaki gibi “Yapılandırılmış Borçlar” vergi tipini seçmeniz gerekir:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır yapılandırılmış boçlarYukarıdaki ekranda “Vergi Türü” alanından ilgili vergi türünü aşağıdaki gibi seçmeniz gerekir:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır yapılandırılmış boçlar vergi tipiAşağıdaki vergi türlerini seçebilirsiniz (ilgili kanun metinlerini okumak için üstlerine tıklayınız) :


Sonrasında “Sorgula ve Öde” tuşuna basarak sorgulamanızı yapınız. Aşağıdaki gibi bir ekrana yönlendirileceksiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır yapılandırılmış boçlar ödemeYapılandırılan borcunuzun detaylarını üstteki gibi göreceksiniz. Borcunuzu anlaşmalı bankalara ait kredi kartları, banka kartları veya e-hesap ile ödemeniz mümkündür. “Ödeme” düğmesine basarak ödemenizi yapabilirsiniz.

 

İdari Para Cezaları Sorgulama ve Ödeme

Size kesilen bir ceza olduğundan şüpheleniyorsanız veya zaten haberiniz varsa aşağıdaki ekrandan bu cezayı sogulayıp detayları görebilir ve sonrasında ödeyebilirsiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır idari para cezalarıAşağıdakileri seçmeniz gerekecek:

 1. Vergi Dairesi : Tıkladığınızda hem kendi vergi dairenizi seçebilir veya hepsi diyerek genel arama yapabilirsiniz.
 2. Vergi Türü : Aşağıdaki ekrandan ilgili ceza türünü seçebilirsiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır idari para cezaları vergi türüYukarıda göreceğiniz gibi bir çok konuda idari para cezası mevcuttur. Aradığınız ceza türünü listede bulursanız onu seçin, emin değilseniz “HEPSİ” seçeneği ile tüm cezaları aratabilirsiniz.

Sonrasında, Sorgula ve Öde düğmesine tıklayarak ceza detaylarını aşağıdaki ekranda öğrenebilirsiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır idari para cezaları detaylarYukarıdaki ekranda incelediğiniz ceza detayları sonrası kırmızı ile Ödeme yazan yere tıklayarak ödemenizi kredi kartı veya banka kartınız ile yapmanız mümkündür.

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır konusuna harçlar ile devam ediyorum:

Harç Sorgulama ve Ödeme

Başta tapu harcı olmak üzere, diğer harçları sorgulatıp detaylarını öğrenebileceğiniz ve sonrasında ödeyebileceğiniz bölümü aşağıda görmektesiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır harçlarBurada filterele yapmak (seçimi daraltmak) için 2 alan vardır:

 • Vergi Dairesi : Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi karşınıza çıkacak. Onu seçebilirsiniz veya daha kapsamlı bir arama yapmak için bütün vergi dairelerini birden sorgulayabilirsiniz.
 • Harç Tipi : Sorgulamak veya ödemek istediğiniz harç türü ne ise aşağıdaki gibi seçim yapabileceksiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır harç tipi

Harç tiplerinde size 4 ayrı seçenek sunuluyor seçmeniz için:

Yolcu Beraberinde Getirilen Cep Telefonu Harcı

Hani yurtdışından mobil telefon satın aldığımızda pasaporumuza işlettiriyoruz ya, işte onun harcını ödememiz gerekiyor. Sorgula ve Öde bağlantısına tıkladıktan sonra aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır harç ödemeYukarıda da göreceğiniz gibi ödemeyi yapmadan önce başka alanları da doldurmanız gerekmekte: 1. Adına Ödeme Yapılan : Ödemeyi kendi adınıza yapıyorsanız “Kendi Adıma”, başkasının adına ise “Başkası Adına” seçeneğini işaretlemeniz icap etmekte.
 2. T.C. Kimlik Numarası : Pasaport sahibinin T.C. kimlik numarası yazılacak.
 3. Ad-Soyad : Pasaport sahibinin ismi ve soyismi buraya yazılmalıdır.
 4. IMEI No: Bu kısma cihazın IMEI numarası yazılmalıdır. IMEI numarası denilen şey uluslararası mobil cihaz kodudur ve 15 haneden oluşur. IMEI numarasını şu şekillerde öğrenebilirsiniz:
  1. Cihazın kutusunda ve faturasında yazar,
  2. Telefonunuzda *#06# tuşladığınızda ekranınıza gelir,
  3. IPhone telefonu olanlar: Ayarlar> Genel > Hakkında kısmına giderek görebilirler.

Bu alanlar da doldurulduğunda “Hesapla” tuşuna basılarak hesaplatıp, ardından da ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tapu Harcı

Tapu dairesi ile ilgili işlemler ile ilgili ödeyeceğiniz harçlar için bunu seçmeniz gerekir. Aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz sonrasında:

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır tapu harcıVergi dairesini seçtikten sonra “eTahsilat Seri No:” kısmında Tapu Müdürlüğü’nden size verilen 12 veya 13 haneli numarayı buraya yazmanız gerekiyor.

“Sorgula” düğmesine bastıktan sonra ödeme ekranına yönlendirilecek ve yukarıda gördüğünüz anlaşmalı bankalara ait; kredi kartları, banka karları ve e-hesaplar ile ödemenizi gerçekleştirebileceksiniz.

 

 • Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu : Bu seçenek seçilerek öğrenim haçları ile ilgili borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.
 • Diğer : Yukarıda sayılanlar dışındaki tüm harçlardır.

 

GİB Vergi Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır Alakalı Diğer Yazılar

Vergi dairesinin vergi hesaplama (tarh) yöntemlerini görmek için Vergi Tarhı Nedir ve Yöntemleri isimli yazımı okuyabilirsiniz.

2 Nolu KDV Beyannamesi nasıl doldurulur öğrenmek için KDV 2 Beyannamesi Nasıl Doldurulur isimli makalemi inceleyebilirsiniz.

Geçici Vergi hakkında bilgi almak için Geçici Vergi Nedir konulu yazıma bakabilirsiniz.

GİB vergi sorgulama ve ödeme nasıl yapılır konusuna değindim bu yazımda. Her zamanki çizgimden biraz öteye, daha geniş bir kitleye hitap edebilme ve yardımcı olabilmeyi hedeflemekteyim. Yararlı bir içerik olduğu dileklerimle.

[Wow-Herd-Effects id=1]