Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir? RESİMLİ

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir ?

Merhaba sevgili arkadaşlarım. KDV1, KDV2, Muhtasar, Damga Vergisi ve BA BS derken zincirin önemli bir halkasına değinmeye geldi sıra. Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir sorusunu, resimli bir e beyanname doldurma örneği ile hep beraber yapacağız.

Sadece kuru görüntüler ve açıklamalar olmayacak elbette. Okurlarım zaten biliyor. Bilmeyene kısaca özetleyeyim. Bu yazı, önceki 53 yazımda olduğu gibi “MuhaSebep Tarzında Anlatım” ile olacak.

Bu tarzın özelliği herkesin anlayabileceği sadelikte olması, okuyucunun konuyu hiç bilmeyebileceğinin varsayılması, samimi bir üslup kullanılması, yani sizden olmasıdır. Kanun metninden veya başka kaynaklardan kopyala-yapıştır yaparak (<öyle olsa bile>bilirkişi havası ile) ahkâm kesmek değildir. Allah aşkına, kaç kişi öylesine bir yazıyı okurken keyif alır? Valla ben hiç hoşlanmıyorum, sıkılıyorum. İlgimi çekmiyor… Göreceksiniz, muhasebenin bu tarz yorumlanması o kadar sevilecek ki, onlar da yapmak isteyecekler (yapabilirlerse 🙂 ).

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Neyse, konumuza geri dönelim: Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir? Ama daha öncesinde Geçici Vergi ne demek onu hatırlayalım:

Geçici Vergi Ne Demektir ?

Aslına bakarsanız bu konuyu anlattım. Eğer konuya tam hakim değilseniz (ki muhtemelen öyle) Geçici Vergi Nedir isimli makalemi önceden bir okuyunuz.

“Yok, benim vaktim sınırlı.” diyorsanız özetleyim. Ama yine de bir ara gelip makaleyi inceleyiniz derim.

Vergileri genel anlamda 2 tür olarak sınıflayalım. Harcama üzerinden ve gelir üzerinden alınan vergiler diye. Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yaptığınız harcama üzerinden alınan vergilerdendir. Gelir üzerinden alınan en genel vergi GELİR VERGİSİ’dir. Bir kurumun geliri üzerinden alınan gelir vergisinin ismi de KURUMLAR VERGİSİ’dir.

Mesela bordrolu çalışan insanların maaşlarından işveren aylık olarak Gelir Vergisi kesintisi (stopaj) yapar. Bir de işlem bazında ödenen gelir vergisi türleri vardır. Ancak Geçici Vergiye konu Gelir(Kurumlar) Vergisi türü yıllık olarak ödenen vergilerdir.

Geçici Vergi dediğimiz şey, devletin yıl sonunda alması gereken bu vergiyi beklemeyip, ilgili yıl içinde 4 kez (çeyrek yıllar halinde) önceden hesapladığı (ve ödenecek vergi varsa tahsil ettiği) vergi türüdür. Verginin tarhı (hesaplanması) konusundaki Vergi Tarhı Yöntemleri isimli yazımı okuyabilirsiniz.

“Geçici” tabirinin nedeni, asıl konu olan Gelir(Kurumlar) Vergisinin tahakkuk ettiğinde (gerçekleştiğinde) kesinleşmiş olacak olmasıdır. Ama bu verginin adında “Peşin” ibaresi olması sanki daha bir uygun olurmuş.

Oran, Kurumlar Vergisi için %20, Gelir Vergisi için %15’tir.

Sanırım en basit haliyle anlattım. Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusuna devam…

Geçici Vergi Beyannamesi Ne Zaman Verilir ve Ödenir?

Yukarıda belirttiğim gibi, senede 4 defa beyan edilir ve ödenir.

Ama burada “Mali Yıl” kavramının üstünden geçmemiz gerekir öncelikle. Teknik tanımları (her zamanki gibi) boş veriyorum. Bir firmanın muhasebe kayıtlarında ve mali tablolarında (resmi izin ile)1 yıl olarak tanımlanan, toplam 12 aylık süre mali yıldır. Yani demem o ki, illa ki her firmanın mali yılı 1 Ocak – 31 Aralık (yani takvim yılı) olmak zorunda değildir.

Bazı firmaların (ki genellikle yabancı sermayeli firmaların) mali yılı (finansal yılı) takvim yılından farklıdır. Örneğin kendi firmamda 1 Nisan – 31 Mart arasıdır. Bunun 2 tane sonucu var:

  1. Finansal (Mali) tablolar bu dönem aralığını yıl olarak baz alır ve ona göre oluşturulur.
  2. Devlet, bazı türdeki vergilendirmeyi (Örneğin Geçici Vergiyi) bu mali yıla göre kabul eder.

Takvim yılından farklı olan firmaların mali yılına verilen isim ÖZEL HESAP DÖNEMİ’dir.

Bu arada söyleyeyim… Sadece istemekle özel hesap dönemine geçilemez. Gelir idaresinden izin almak gerekir, sonra Ticaret Sicilinde tescil olur filan falan..

Neticeye geleyim mi artık?

Geçici vergi çeyrek (3 aylık) dönemi takip eden 2. ayın 14’üncü akşamına kadar  beyan edilir ve 17’nci günü akşamında kadar da ödenir.

Özel hesap döneminde değilseniz Mayıs, Ağustos, Kasım ve Şubat aylarının 14’üne kadar beyan edilir, en geç 17’sinde ödenir.

Özel hesap dönemindeyseniz durum değişir. Örneğin özel hesap döneminiz benim önceki işyerimdeki gibi 1 Şubat – 31 Ocak arası olsun. 1. Dönem Geçici Vergi beyannamenizi 14 Haziran’a kadar vermeniz gerekir.

Beyan ve ödeme tarihleri hafta sonu veya resmi tatil günlerine isabet ederse, bir sonraki iş gününe sarkar.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusuna henüz başlayamadık ama bunları da anlatmasaydım eksik kalırdı.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir ?

Geçici vergi beyannamesinin ve diğer tüm beyannamelerinin düzenlenmesi Beyanname Düzenleme Programı (BDP) denen bir program aracılığı ile olur. Bu sebeple her şeyden önce bilgisayarımızda bu programın kurulu olması gerekmektedir.

Aşağıda verdiğim bağlantıya tıklayarak, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sayfası üstünden programı bilgisayarınıza önce indirip sonra kurunuz. Ancak sadece bu programın kurulu olması da yetmeyebilir. Aynı zamanda bu programı çalıştıracak java sürümünün de yüklenmesi gerekmektedir. Merak etmeyin, o sayfa üstünde ilgili java programı da var.


 

Beyanname düzenleme programını indirmek için buraya tıklayarak GİB sayfasına gidebilirsiniz (bu sayfa kapanmaz, sorun yok).

Bilgisayarınızda (C:) sürücüsünde “ebyn” klasörü altındaki “bdp.bat” dosyasına çift tıklayarak programı çalıştırınız.

 

Programa Giriş ve Beyannameyi Açma

Geçici Vergi E Beyanname AçmaSol üst köşede göreceğiniz “Dosya” sekmesi altındaki “Yeni” butonuna tıklayınız.

 

Geçici Vergi E Beyanname SeçmeKarşınıza içinde bir çok beyanname türünün listelendiği bir pencere çıkacak. Buradan dolduracağımız Geçici Vergi beyanname türünü seçmemiz gerekecek. 2 türlü olabilir:
(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

Bilgi, Paylaştıkça Güzeldir !image/svg+xml
YAZININ DEVAMI KİLİTLİDİR AMA BİR "TIKLAMA" İLE AÇABİLİRSİNİZ 🙂 Okumaya devam etmek için paylaşımda bulunarak MuhaSebep'e destek vermenizi rica ederim. Teşekkürler

Artık 3 ay Geçici Vergi yok, geçmiş olsun!

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir ?

Konuyu anlattım. Faydalı oldu mu? Eksiğim olduysa affola. GİB’in veya Mali Müşavirler Odalarının ayrıntılı ve teknik tanımlarla donanmış herhangi bir kılavuzuna bakmadan, bildiğim gibi yaptım. Ben böyle seviyorum, beni sevenler de böyle seviyor. Bu beyanname kılavuzu hazırlama işi normal makale yazmaktan hem daha zor hem de biraz sıkıcı. Ama talebe karşılık vermek de zorundaydım. Yazdıklarımdan neyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmanızı rica ederim.

İleride Kurumlar Vergisi Beyannamesi de olacak elbette. Bilen bilir.. O beyanname bu yaptıklarımdan hiç birine benzemez. Çok zor olacak. 5.000 kelime bile olabilir. O arada ben diğer konulara da odaklanayım. Sizler de abone olunuz. Yazı çıkınca size haber vereyim..

Kolay gelsin hepinize.

[Wow-Herd-Effects id=1]