E Fatura Nedir? E Fatura Kullanma Zorunluluğu

E Fatura Nedir? Kimler Kullanır?

Merhaba Arkadaşlar. Tatile kısa bir ara(!) verdim ve hemen bir yazı patlatayım istedim 🙂 . Konumuz e-fatura olsun dedim. E fatura nedir, ne işe yarar, kimler neden e fatura kullanır onu anlatacağım.

Neden bu konu? Aslında konuları öyle pek fazla düşünerek seçmiyorum. “Bugün de bu olsun” deyip başlıyorum. Kafamda da tasarlamıyorum açıkçası. Zaten yazdıkça geliyor. Ama bu konuyu şu yüzden seçtim: Görüyorum ki sevgili arkadaşlarım sağ taraftaki arama kutucuğuma “E fatura” veya “E fatura Nedir” yazıyorlar. Ama böyle bir yazı olmadığı için de bulamıyorlar haliyle. O zaman da sanki burada konuyu görmek isteyen arkadaşlarımı hayal kırıklığına uğratmış gibi oluyorum.

O zaman hemen bir şeyler karalamaya başlayalım. Ama elbette MuhaSebep tarzıyla, her zamanki gibi… Yani kopyala- yapıştır yok, herkesin söylediğini söylemek yok, sanki herkes konuyu bilmeliymiş gibi teknik anlatmak yok. Herkes her şeyi bilmek zorunda değil, o varsayımla anlatıyorum burada.  Lafı açılmışken söyleyeyim. “Ben de böyle özgün yazabilirim” diyen, yazarken eğlenmeyi ve birilerine yardımcı olmayı seven burada yazabilir. Mali müşavir filan olmanız gerekmez. İyi bildiğinizi düşündüğünüz bir konuyu tekrar çalışın, kendi yorumunuzla ve MuhaSebep tarzıyla harmanlayıp gönderin. Bakalım, yayınlayalım.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

 

E Fatura Nedir?

E = Elektronik… Fatura ise ticari ve muhasebesel resmi bir belgedir. Faturayı 3 neden ile keseriz bence:

 1. Ticari Nedenler: Sonuçta ortada bir mal veya hizmet teslimi var. Gerçekleştirilen bu ticari işlemin yazılı (belgeli) olması gerekir. Bu belgeleme ile hem ülke genelinde istatiksel ekonomik verilere kaynak olunur (aksine kayıt dışı ekonomi denir), hem de ileride iki taraf (alan/satan) arasında oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümünde delil teşkil eder.
 2. Muhasebesel Nedenler : Muhasebe Nedir isimli yazımda muhasebenin temel ilkelerinden bahsetmiştim. Bu ilkelerden bir tanesi de “Belgelendirme”dir. Yani yapılan ticari işlemlerin muhasebe sisteminde kayıt altına alınabilmesi için önceden belirlenmiş belgelerle (örneğin fatura ile) belgelendirilmesi şarttır. Ayrıca borç ve alacakların takibinde de önemli bir yeri vardır.
 3. Vergisel Nedenler : Ülke varsa devlet de vardır, devlet varsa vergi de vardır. Senden benden alır. Faturayı(veya satış fişini) bir kez bile incelemiş olanlar görürler, üzerinde KDV var. Katma Değer Vergisi hakkında yazılar yazdım, aratırsanız bulursunuz. Örneğin KDV İstisnaları İşlemleri isimli yazım gibi. Sadece KDV mi faturanın vergiye konu olduğu vergi? Hayır elbette. Mesela Gelir (Kurumlar) Vergisi, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) veya ÖİV (Özel İletişim Vergisi) gibi.. Bir çok verginin matrahı (yani üstünden vergi hesaplanan tutar) faturaya dayanır.

Bu nedenlerden dolayı fatura düzenlenir. Son yıllarda gelişen internet teknolojisi ile olay bir adım öteye taşınmaya başladı. “Bazı” firmalar faturalarını “bazı” firmalara keserken kağıt kullanmıyorlar artık. Elektronik ortamda fatura kesiyorlar. Elektronik ortamda düzenlenen bu tür faturalara E FATURA denir

Neden E Fatura Keseriz, E Fatura Ne İşe Yarar?

Aşağılarda bir yerlerde özet olarak anlatacağım, göreceksiniz. E-fatura sistemini oluşturan teknolojik ağ bir hayli geniştir. İşin içinde teknoloji varsa biraz maliyetli de olur haliyle. Şu anki durumda yaklaşık bir rakam telaffuz edemeyeceğim ama bu sistem artık iyice oturduğundan dolayı, eskiye nazaran daha makul tutarlar ile sistem kurulabiliyor.

Peki, bir çok firmayı etkileyen ve maliyetli bu elektronik faturaya neden ihtiyaç duyulmuş olabilir sizce? Çağa ayak uydurmak için mi? Hmmm… Belki…

Bazı faydaları var e faturanın. Ama bu faydaları, küçük fayda ve büyük fayda olarak sınıflandırayım:


 • Küçük fayda : Artık gürültülü nokta vuruşlu yazıcılar ile uğraşılmıyor, kaşe-imza saçmalığına girilmiyor, faturayı kargo ile ulaştırma yükü kalkıyor.
 • Büyük Fayda : Gelir İdaresine sağlanan faydadır. Elektronik faturalar %100 oranda GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) kontrolünde müşteriye ulaşıyor. Böylece vergi kaçağının önüne belli oranda geçilmiş oluyor (mu acaba? – çünkü yapan yapacağını bir şekilde yapabilir belki – ben bilmem 🙂 ). Ama şu kesin ki e-fatura üstünden yapılan işlemler anlık olarak kayıt altına alınmaktadır devlet tarafından.

E fatura nedir ve neye faydası vardır kısaca değindik. Pekala nasıl işliyor bu sistem; buyurun:

E Fatura Sistemi Nasıl Çalışır?

Faydalarda gördüğünüz gibi asıl amaç bu faturalaşmayı GİB üstünden yapmaktır. Yani fatura, satıcı tarafından düzenlendikten sonra alıcıya ulaştırılırken Gelir İdaresi Başkanlığı da bilgilendirilecektir.

Teknik detaya girmeden basitçe anlatacağım. 3 şekilde olur:

 1. Satıcı faturayı kendi sunucusundan direkt GİB’e gönderir, oradan da alıcıya gider.
 2. Satıcı, direkt GİB portalı (web sitesi) içinde faturayı düzenler, oradan da fatura alıcıya gider.
 3. (En yaygın olanı) Fatura satıcı tarafından kesildikten sonra “Entegratör” adındaki portallara gönderilir.  Gönderilen faturanın içeriği GİB’in sistemine uyum sağlayacak şekilde değişime uğrar. Fatura GİB’e, oradan da alıcıya elektronik olarak ulaşır. Şu şekilde:

E Fatura Çalışma Mantığı

E Faturayı Kimler Keser, E Fatura Kimlere Kesilir?

Öncelikle şu temel prensibi söylemem gerekir: Satıcının e-fatura düzenleyebilmesi için; hem satıcı, hem de alıcı e fatura mükellefi olmak zorundadır. Çünkü e fatura üzerinden faturalaşma olabilmesi için her iki tarafın da teknik alt yapısının e fatura için hazır olması gerekir.

Bir firmanın e-fatura mükellefi olması onun her şartta e-fatura düzenlemesi zorunluluğunu getirmez. Alıcı taraf e fatura mükellefi değil ise, e fatura mükellefi olan satıcı, kağıt fatura düzenlemeye mecburdur (bir istisna var ama…)

 • Satıcı ve alıcı e fatura mükellefi –> e fatura düzenlenmek zorundadır
 • Satıcı e fatura mükellefi ama alıcı değil –> kağıt fatura düzenlenmesi gerekir
 • Satıcı e fatura mükellefi değil ama alıcı e fatura mükellefi –> kağıt fatura
 • Satıcı ve alıcı e fatura mükellefi değil –> kağıt fatura

Yalnız yeri gelmişken yeni (01.07.2017’den itibaren) yürürlülüğe giren, yukarıdaki kurala uymayan istisnai br uygulamadan bahsedeyim. Artık ihracatta da e-fatura düzenlenmesi zorunluluğu getirildi. İtalya’daki (doğal olarak) e fatura mükellefi olmayan firma için ihracat faturasını e-fatura olarak kesmek gerekiyor artık. Tabi ki bu kural e fatura mükelleflerini ilgilendiriyor, e fatura mükellefi olmayan ihracatçı, kağıt fatura kesmeye devam edecek (şimdilik).

E fatura mükellefi olmanın şartları nelerdir?

Belli bir cironun üstünde hasılatı olanlar (2014 ve sonrası için brüt 10 Milyon TL) ve bazı ÖTV’ye tabi malları üreten veya ithal edenlerdir. Bu şartları sağlayan mükellefler e-fatura mükellefi olmak zorundadırlar. Ama bu şartları sağlamayanlar da kendi talepleri doğrultusunda Vergi Dairesi’ne başvurup e fatura mükellefi olabilirler .

Bu kapsam zaman içinde genişletilmektedir, yani e fatura mükelleflerinin sayısı arttırılmaktadır. Bir gün herkes e faturaya geçer mi bilemem. Zor ama olabilir de.

 

“E fatura nedir?” derseniz, ben kısaca “budur” derim. Daha bir sürü teknik detayı var. Var da bizde detay yok 🙂 Her zamanki gibi maksadım sizi daraltmadan konuyu daraltmaktır. Ama siz yine de derseniz ki “Yok! Ben bir buçuk saat sirkülerler arası sörften hoşlanıyorum”, o zaman bağlantıya tıkayabilirsiniz.

[Wow-Herd-Effects id=1]