BA BS Formu Nedir ve Nasıl Düzenlenir?

BA BS Formu Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Selam arkadaşlar. Şimdi de sıra geldi Form BA ve Form BS konusuna. BA BS formu nedir, mantığı nedir, nelere dikkat etmek gerekir ve BA BS formu nasıl düzenlenir sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

BA BS formu düzenleme kısmını resimli olarak ve gayet basit bir şekilde anlatacağım.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Bildiğiniz gibi bu sitede, MuhaSebep‘te asıl amacım konuyu hiç bilmeyenlere veya çok az bilenlere hitap etmektir. İnsanların hiç bilmeyeceklerini varsaymadan, bir şeyleri ortasından anlatmaya başlamak konusunu yadırgamaktayım. Bir konuyu anlatıyorsak arkasında yatan mantıkla birlikte tane tane anlatmakta fayda var.

Kanun metnini alıp aynen yazmak ve sanki yeni bir şeymiş gibi sunmak gerçek anlamda bir katma değer sağlamaz topluma. Bunları sanki kendi fikirleri veya metinleri gibi sunmak, altına isimlerini yazmak ve fotoğraflarını eklemek ise en hafif tabirle zafiyettir, ayıptır. Burada yapmaya çalıştığım yeni bir tarz ile öncü olmaya çalışmak ve meslek adaylarına muhasebeyi tanıtıp, sevdirmektir.

Neyse, form BA BS nedir ona bakalım:

BA BS Formu Nedir?

Aşağıda göreceğiniz bilanço örneğini analiz edelim hep beraber:
BA BS formu bir tür beyannamedir. Yani vergi dairesine beyan ettiğimiz bir tür formdur. Vergi beyannamesi değildir, tarh (hesaplanan) ve tahakkuk (gerçekleşen) eden bir vergi yoktur. Yani sonunda ödenecek bir beyan değildir.

  • BA = Bildirim Alış
  • BS = Bildirim Satış

Bir işletmeden 1 ay içinde toplamda KDV hariç, 5.000 TL ve üstü fatura(lar) alırsak bunu Form BA ile,

Bir işletmeye 1 ay içinde toplamda KDV hariç 5.000 TL ve üstü fatura(lar) düzenlersek bunu Form BS ile beyan ederiz.

Form BA ve form BS ilgili aydan bir sonraki ayın son gününe kadar beyan edilir. Her 2 beyanname ayrı ayrı beyan edilir.

BA BS Formu Nasıl Beyan Edilir?

Kuralları basittir. Aşağıdaki düzenleme anlatımında da göreceğiniz gibi ilgili karşı firma ile yapılan ticarete ait:

  • KDV hariç toplam
  • Ve fatura adetleri yazılır.

Müşterimizin veya satıcımızın bu forma konu olabilmesi için ilgili aydaki alınan veya kesilen faturaların KDV hariç toplamının 5.000 TL ve üstü olması gerekir. Bu sınırın altı için beyan yapılmaz.

Beyan edilen toplamlardaki küsuratlar yazılmaz ve her zaman aşağıya doğru yuvarlanır. Örneğin:

  • 16.925,17 => 16.925,00
  • 16.925,91 => 16.925,00

BA BS Formunun Mantığı Nedir?

BA veya BS formunu Türkiye’de faaliyet gösteren, gerçek usuldeki gelir vergisi mükellefleri ile, kurumlar vergisi mükellefi firmalar vermek zorundadırlar. İnşallah basit usul ve gerçek usul hakkında ileride yazacağım. Ama o zamana kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) konu ile ilgili rehberini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Devlet, bu beyanları hem alıcıdan hem de satıcıdan ister. Yani bir tarafın BA’sı, diğer tarafın BS’si olur. Gelir İdaresi, her 2 tarafın beyanını eşleştirir, uyumsuzlukları belirleyebilir.

Devlet, bu uyum eşleşmesini yaparak evrakta sahtecilik ve vergi ziyanının önünü kesmeye çalışır. Özellikle KDV iade işlemlerinde bu kontrolü yapar.

Karşı taraf form BA veya BS vermek zorunda değilse bile diğer taraf verir. Burada İdare, bir karşılaştırma yapamayabilir ancak yine de firmanın işlem hacmi konusunda bilgi sahibi olur.

BA ve BS tarafında karşılıklı bildirimleri yapan taraflar, eksik ulaşan fatura veya hatalı muhasebe kayıtları sonucu ortaya çıkabilecek ve sonrasında soruşturulabilecek uyumsuzlukların önüne geçmek için, her ay BA BS mutabakatı yapmaları gerekir.

BA BS formu nedir anladık değil mi arkadaşlar? Mantığını anladıysanız düzenlemesi zaten hepten basit. Hadi bakalım BA BS formu nasıl düzenlenir? :

Form BA BS Nasıl Düzenlenir ?

Herhangi bir beyanname girebilmeniz için bilgisayarınızda BDP, yani Beyanname Düzenleme Programı kurulu olmalı. Değilse GİB web sitesi üstünden indirip kurabilirsiniz.


Form BA ve Form BS düzenlenişleri tamamen aynıdır. Bu sebeple birini göstermem yeterlidir. Form BS olarak örnek düzenleme yapıyorum:

Form BA BS YeniBDP üstündeki “Dosya” sekmesi altındaki “Yeni” butonuna basınız.

Form BA BS seçKarşınıza içinde bir sürü beyannamelerin olduğu bir liste çıkacaktır. Bu listeden “FORMBS”‘yi seçiniz.

Form BA BS genel bilgiler(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

Bilgi, Paylaştıkça Güzeldir !image/svg+xml
YAZININ DEVAMI KİLİTLİDİR AMA BİR "TIKLAMA" İLE AÇABİLİRSİNİZ 🙂 Okumaya devam etmek için paylaşımda bulunarak MuhaSebep'e destek vermenizi rica ederim. Teşekkürler

BA BS formu nedir ve BA BS formu nasıl düzenlenir konusunu basit bir şekilde, kendimce anlatmaya çalıştım. Faydalı bir içerik olduğunu umuyorum.

[Wow-Herd-Effects id=1]