AGİ – Asgari Geçim İndirimi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

AGİ – Asgari Geçim İndirimi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Merhaba arkadaşlar. Konumuz, Asgari Geçim İndirimi Nedir ve Nasıl Hesaplanır olacak. Yaklaşık bir aydır E Beyanname kılavuzları hazırlamak ile uğraştıktan sonra nihayet başka bir konu hakkında yazma fırsatım oldu. Bu beyanname hazırlama rehberlerine yan taraftaki menüden ulaşabilirsiniz. Günceldirler. Beyanname Düzenleme Programı (BDP) üstünden alınan ekran görüntüleri ile ve MuhaSebep tarzıyla anlatılmışlardır.

MuhaSebep’te konuları yalın, kolay ve herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya gayret gösteririm. Öyle ya, herkes her şeyi bilemez değil mi? Zaten bilse niye araştırsın ki? Burası, Türk muhasebesi üstüne yazılar yazan en özgün web sitesidir. Kopyala-yapıştır yoktur. Önemli konular elbette vardır ama henüz “her konu” yoktur… Neden? Çünkü daha yenidir ve aktif olarak tek bir kişi yazmaktadır. Kısmetse, muhasebeyi sevdirme görevini layıkıyla yapma amacına hizmet etmeye devam edecektir.

Dedim ve asıl konuya giriştim..

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Duymuşsunuzdur muhtemelen. Asgari Geçim İndirimine kısaca AGİ derler. Kısaltılmışıdır.

Hep anlatıyorum. Vergileri kabaca ikiye ayırsak, “Gelir üzerinden alınan ve harcama üzerinden alınan vergiler vardır” deriz.

Gelir üzerinden alınan en ünlü, en sık ve kılcal damarlarımıza kadar etki etmiş vergi nedir? Bordrolu çalışanlardan yapılan 2 ana kesintiden biri olan Gelir Vergisi kesintisidir (diğeri SGK kesintisidir). İşveren, çalıştırdığı vatandaştan keser ve devlete öder. <Bunu da Muhtasar Beyanname ile yapar. Bilmiyorsanız ve vaktiniz varsa tıklayarak okuyunuz>.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Devlet, 2008 yılının başından beri, çalışanlardan kesilen bu Gelir Vergisinin bir kısmını almamaktadır. Bu almadığı vergi tutarını da:

 1. Evli veya bekar olup olmamasına göre,
 2. Eşinin çalışıp çalışmadığına göre,
 3. Çocuk sayısına göre belirlemektedir.

Asgari Geçim İndirimini (AGİ) en az bekarlar alırken, en çok eşi çalışmayan ve çok çocuk sahibi olanlar almaktadır.

Aşağıda nasıl hesaplandığını göstereceğim ama öyle çok bir para değildir. Eşi çalışmayıp çok çocuk sahibi olan, (finansal gözle baktığımda) bekar kimseye göre kârda değildir yani 🙂 . Ancak evlat sahibi olmak ayrı bir mutluluk ve zenginlik kaynağıdır (baba gözüyle baktığımda).

Kısacası Asgari Geçim İndirimi Nedir sorusunun cevabı şudur : Devletin bazı nedenlerden dolayı çalışana uyguladığı teşvik veya yardımdır.

“Bazı nedenler” derken veya “Teşvik midir yoksa yardım mıdır?” derken neyi kastediyorum acaba? Aşağıda konuşacağız.

Asgari Geçim İndirimi Nedir açıklamasından sonra hesaplanmasına da bakalım:

Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Asgarinin kelime anlamını biliyorsunuzdur zaten. “En az olabilecek olan” demektir.

Asgari ücreti de biliyorsunuz. Maalesef çok yaygın olan bir ücretlendirmedir.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de işte bu asgari ücret baz alınarak yapılan bir takım hesaplamalar ile bulunur. Yukarıda da bahsettiğim gibi çalışanın medeni durumu, eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısı gözetilerek hesaplanır.

Öncelikle şu oranları bir görelim, sonra devam edelim:


 • Çalışanın bizzat kendisi -> %50
 • Çalışmayan eş -> %10
 • Birinci çocuk -> %7,5
 • İkinci çocuk -> %7,5
 • Üçüncü çocuk -> %10 (3 çocuk parolası)
 • Daha sonraki çocuklar -> %5 (Fazlası zarar sanırım)

Şöyle hesaplıyoruz: (Asgari brüt ücret) x 12 x (Yukarıdaki oran) x %15 <gelir vergisi oranı> / 12 = aylık AGİ

Bir örnek ile pekiştirelim. Çalışanın eşi çalışmıyor olsun ve 2 çocuğu olsun:

1.777,50 TL (brüt asgari ücret) x 12 = 21.330

Kendisi için -> 21.330 x 0,50 = 10.665    10.665 x 0,15 = 1.599,75   1599,75/12 = 133,31

Eşi İçin -> 21.330 x 0,10 = 2.133   2.133 x 0,15 = 319,95   319,95/12 = 26,66

1. Çocuk için -> 21.330 x 0,075 = 1.599,75   1.599,75 x 0,15 = 239,96   239,96/12 = 20.00

2. Çocuk için -> Aynı, 20.00 TL

Toplam -> 133.31 + 26,66 +20 + 20 = 199,97

Gördüğünüz gibi bu ailenin cebine ayda 200 TL para girecektir AGİ sayesinde. Çocuk başına 20 TL. Bozdur bozdur harca 🙂 .

AGİ Yardım Mıdır, Teşvik Midir? Yeterli Midir?

Asgeri Geçim İndiriminin uygulanmasının eşin çalışma durumu ve çocuk sayısı ile bağlantısı olması aşağıdaki nedenlerden olabilir:

 • Evli, eşi çalışmayan ve de çocuklu insanların daha çok desteğe ihtiyaçları olduğundan, devlet tarafından daha fazla desteklenmesi uygun görülmüştür. (Yardım)
 • Jeopolitik nedenlerden dolayı nüfus artışının desteklenmesindendir. Zira son dönemdeki devlet politikasından ötürü olsa gerek, 3. çocuk için AGİ oranı daha fazladır. (Teşvik)
 • Çocukların çalışmayan anneler tarafından yetiştirilmesinin çocuğun psikolojisi açısından daha uygun olduğu düşünülmüştür. (Teşvik)

Niyet okumak benim işim değil elbette. Bunlardan biri veya hepsi olabileceği gibi başka bir neden de olabilir. Ancak sebep ne olursa olsun, şurası kesin ki bu rakamlar yardım veya teşvik için çok düşüktür. Ama hiç olmamasından da iyidir elbette. Olsun ama daha çok olsun.

 

Bu konuyu da basitçe ve özünü vererek anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

[Wow-Herd-Effects id=1]