180 Hesap Giderleştirme ve Excel Tablosu

180 Hesap Giderleştirme

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu makalemde 180 hesap giderleştirme üzerinde duracağım. Okunduktan sonra, bu tabiri sadece duymuş olanlar net bir fikir sahibi olacaklar, biraz bilenler ise bu hesabın mantığını daha iyi anlayacaklardır diye düşünüyorum. Her makalemde olduğu gibi yine hedefim, detaylarla sıkmadan ana fikri vermek. Kitapta yazanı olduğu gibi tekrarlamak, rakamları ve hikayeyi değiştirip, yeni örnek muhasebe fişleri oluşturmak işin teknik boyutlarıdır. Ama kimseye yeni bir bakış açısı kazandırmaz. Önemli olan muhasebe nedir (bakınız; Muhasebe Nedir? makalem), hangi işlemi neden yaparız, sonuçları ne olur bilebilmek. Ezberlemek değil.

Gevezeliği keseyim de başlayım:

Gelecek Aylara Ait Giderler Ne Demektir ?

Muhasebenin temel ilkelerinden bahsetmiştik. Muhasebenin tam 12 tane ilkesi (kavramı) var idi. Bunlardan en önemlilerinden biri de Dönemsellik Kavramı idi (bkz. Muhasebede Dönemsellik İlkesi). Özetle bu kavram, herhangi bir işlemin “aslında ait olduğu” tarih aralığı itibari ile raporlanması idi. Konumuz olan 180 hesap giderleştirme, muhasebenin dönemsellik ilkesine hizmet eden bir araçtır.

Bu hesabın tek görevi vardır. Önceden ödediğiniz, ama içinde bulunduğunuz geçici vergi döneminden daha sonraya ait bir giderin takibini yapmak ve ilgili döneme gelene kadar geçici ev sahipliği yapmaktır. Geçici vergi dönemleri ise 3 aylık sürelerdir. Mali yılınızı 4’e bölerseniz, her biri geçici vergi döneminiz olur.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

 

İlgili Gider Neden Bir Sonraki Geçici Vergi Dönemine Ait Olmalı?

Gider tanımına Basit Gelir Tablosu makalemizde değinmiştik. Gelir tablosu, belli bir dönem için (mali yıl veya geçici vergi dönemidir genelde) gelirlerimizi ve giderlerimizi gösterir. Sonuç itibari ile kâr mı ettik, yoksa zarar mı? Ne kadar başarılıyız? Ne kadar gelir vergisi ödemeliyiz? Bu soruları cevaplar. Bizi ilgilendiren kısım vergi kısmı.

Yine aynı makalede Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi hakkında konuşmuştuk. Bu 2 vergi, işletmenin yapısına göre isim değiştirse de aslında birbirlerinin kardeşidir. Elde edilen kâr üstünden ödenirler. Ama sayın devletimiz bu vergileri tahsil etmek için öyle yıl bitsin diye beklemez. 4 eşit dönemde önden toplar. Buna da Geçici Vergi Denir. Bu aklımızda dursun veya en iyisi Geçici Vergi Nedir isimli makalemi okuyunuz. Devam edelim:

En yalın halde şunu düşünelim: Ne kadar giderimiz yüksek olursa o kadar az kar ederiz. Ne kadar az kâr edersek de o kadar az gelir vergisi öderiz. Zarardan bahsetmeye gerek bile yok sanırım.

Madem ki muhasebede dönemsellik var. Madem ki Geçici Vergi matrahı 3 ayda bir belirleniyor. Madem ki hem gelir, hem de gider bu matrahı etkiliyor. O zaman size soruyorum. Devlet ilgili döneme ait olmayan bir gideri, sırf önceden ödendi diye matrahta görmeye sıcak bakar mı?

İyi de, madem gidere atmamamız gerekiyor bu ödediğimizi, ne yapacağız şimdi? Söylüyorum :

Giderleri Aktifleştirmek Nedir?

Ben kulağı tersten göstermeyi seviyorum. Ya bırakalım kuralları, kanunları. Mantık yürütelim. Bir harcama yapmışsınız. Ama bu harcamanızı giderleştiremiyorsunuz. Bu harcama sizin için ne ifade etmeli? Çöp müdür? Yoksa daha sonra kullanacağınız bir değer midir? Cevap kabak gibi ortada. Bu değere de varlık denir. Bu kavramı biliyorsunuzdur elbette.

Tek Düzen Hesap Planı konusunu işlemiştik. Hesap planının bilanço ile ilişkisini ve işleyiş mantığını bilmiyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Bilançonun aktif tarafında bulunanlar varlıklarımız idi. Diğer tarafa pasif deniyordu ve varlıklarımızı elde etmek için kullandığımız kaynaklardı.

İşte, bu harcamamızı bilançomuzun varlığına yazacağız ve alakalı olduğu dönemde giderleştireceğiz. Bu aktife yazma olayına da Giderleri Aktifleştirmek denir.

180 Hesap Giderleştirme Nasıl Yapılır?
Harcamamızı yaptık, gideri de aktifleştirdik. Sonra dönemi kapadık ve geldik giderin alakalı olduğu döneme. Ne yapmamız gerekiyor?

Emaneten bilanço üstüne koyduğumuz bu gideri, şimdi ait olduğu yere, yani Gelir Tablosuna şutlamanın zamanı geldi. Burada yapacağımız hareket 180 Gelecek Aylara Ait Giderler hesabından alıp ilgili gider hesabına bir muhasebe kaydı ile atmak. Uygulaması basittir. Bilmiyorsanız, muhasebe kaydı anlatımlı örnekleri olan bir çok web sitesi var. Bakabilirsiniz. Bu makalede resme daha yukarıdan bakıyoruz, ayrıntıya takılmıyoruz. Siz bu anlattığımı kavrayın, gerisi teferruat. Muhasebe fişi göstermeyeceğim ama işinize yarayacak bir araç sunacağım size makalenin sonunda. Kendi iş yerinizde kullanabilirsiniz 🙂

280 Hesap – Gelecek Yıllara Ait Giderler

Buna da kısaca değineyim madem.  Eğer yaptığınız harcamanın gerçek dönemi tamamen veya kısmen bir sonraki mali yıla sarkıyorsa 180 hesapta değil, 280 hesapta takip ediliyor. Basit Bilanço Anlatımı makalemde dönen varlık ve duran varlık farkını okuyabilirsiniz.

180 Hesap Giderleştirme Tablosu Excel180 hesap giderleştirme tablosu

 

Yukarıda kısmi ekran görüntüsünü gördüğünüz excel tablosunu yine kendim, sizin için hazırladım. Ne işe yarar derseniz, anlatayım. Bilançoya aldığınız (aktifleştirdiğiniz) gelecek aylara ait giderlerinizi zamanı geldiğinde giderleştirmenize yarar.  Şöyle düşünün: 10 tane gelecek aylara ait gideriniz var ve bir çoğunu her ay parça parça giderleştiriyorsunuz. Olamaz mı? Olur, olmalı da zaten. Çünkü bu peşin ödenen gideri, kısmen de (her ay mesela) giderleştirdiğiniz olacak elbette. Hatta bir sonraki mali yıla da sarkabilecek filan.

Bunun takibini aklınızda veya kağıt üstünde yapmanız çok zor ve kesinlikle sürdürülebilir değil. Yorucu ve yanlışa açık. Bunu sizin için takip edecek muhasebe programı modülü varsa ne ala. Yoksa, iş excelde biter arkadaşlar. Ben ektekine benzer bir tablo kullanıyorum işimde.

Bu tablo ile neler yapabilirsiniz?

  • Her ay sonu veya geçici vergi dönemi sonu, hangi gider hesabına ne kadar gider atacağınızı takip edersiniz.
  • Bu tablonun dip toplamları ile mizan üstündeki 180 ve 280 hesap bakiyelerini karşılaştırırsınız.

MuhaSebep’te bir çok faydalı excel hesaplama tablolarımız vardır.

180 hesap giderleştirme tablosunu da bu linkten indirebilirsiniz :

180 Hesap Giderleştirme Excel

Bunun haricinde faydalı hesaplama tabloları daha var, onu da bu sayfadan indirebilirsiniz: Gider Pusulası Hesaplama , Kur Farkı Faturası Hesaplama 

Tüm tabloları bir arada göreceğiniz Muhasebe Excel Tabloları yazısına ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda dönemsellik ve 180 hesap ile ilgili arka plan prensibini açıklamaya çalıştım. Faydalı olduğunu umuyorum. Faydalı buluyorsanız paylaşınız ki başkası da faydalansın arkadaşlar. Ayrıca sorularınız olursa çekinmeyin lütfen.

[Wow-Herd-Effects id=1]