Tüik Formu Nasıl Doldurulur ? Üç Aylık Soru Formu

Tüik Formu Nasıl Doldurulur?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımın konusu Tüik Formu Nasıl Doldurulur olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her 3 ayda bir doldurmamız istenen Üç Aylık Soru Formu nasıl doldurulur, resimli olarak tane tane göstereceğim.

Muhasebe işini yapan meslektaşlarımıza ek bir yük getiren TÜİK formları, belli aralıklarla kendilerinden talep edilmektedir. Bunlardan en sık karşımıza çıkanı ise Üç Aylık Soru Formudur. Diğer tüm TÜİK formlarında olduğu gibi aslında bizden istenilen bilgilerin zaten kendilerinde olması gerektiği konusunda, özellikle mali mişavirlerin haklı serzenişleri var. Nedenini ben birazdan formu tanıtırken daha iyi anlayacaksınız. Ancak özetle şöyle izah edeyim. Türkiye İstatistik Kurumu bir devlet organıdır, tıpkı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Sosyal Günenlik Kurumu (SGK) gibi. Ancak her nedense, sanki aynı yere bağlı bu idareler birbirlerine küsmüşler gibi, TÜİK bu bilgileri onlardan almamakta (veya alamamakta) ve mükelleflerden istemektedir. Ancak bu durum, zaten vergi ve SGK beyanlarını devlete yapmış olan mükelleflerin hoşuna gitmemektedir. Haksız değiller, haksız değiliz.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

 

Neyse… “Elle gelen düğün bayram” deyip bizden isteneni yapmaya devam edeceğiz.  Ama bu formu doldururken nelere dikkat edeceğiz, onu da yine MuhaSebep farkıyla anlatmaya gayret edeceğim.

 

TÜİK Formu Doldurmama ve Geç Doldurma Cezası

Başlığı yanlış okumadınız. TÜİK’in zaten sizden hiç talep etmemesi gereken bu bilgileri sizden isteyerek angarya yüklemesi yeterli gelmiyor. Tüik üç aylık soru formunu:

  • Zamanında doldurmazsanız,
  • Eksik doldurursanız,
  • Veya yanlış doldurursanız

size tam 2.752 TL gibi önemsiz derecede küçük bir para cezası kesiyor 🙂

Biz en iyisi bu formu zamanında ve eksiksiz dolduralım. Bu Tüik formu nasıl doldurulur bir bakalım:

Tüik Üç Aylık Soru Formu Nasıl Doldurulur?

Öncelikle bu formu doldurmanız gereken bir yazı posta veya e-posta yoluyla tarafınıza geliyor. Gerçi her zaman zırt pırt gelmesine gerek yok, zaten rutine bağlıyorsunuz ama yine de geliyor. Aslında gelmesi, unutmamanız adına da iyi bir şey.

Daha önce bu formu hiç doldurmamış firmalara ise TÜİK tarafından bir kullanıcı kodu ve şifre gönderiliyor.

Formu doldurmak için TÜİK web sitesine gitmeniz gerekiyor. Bu linke tıklayarak TÜİK anasayfasına ulaşabilirsiniz.

Tüik 3 aylık soru formu aşağıdaki şekilde doldurulur:

Tüik Üç Aylık Soru Formu Anketine Giriş

Tüik 3 Aylık Soru Formu GirişTÜİK anasayfasının sağ alt köşesinde “Ankete Giriş” yazan küçük bir kutucuk olacak. İlk adımımız buraya tıklamak olacak.

Tüik 3 Aylık Soru Formu kullanıcı girişiAnasayfadaki bağlantıya tıkladıktan sonra üstteki gibi “Kullanıcı Girişi” yazan kocaman kare bir düğme çıkacak. Ona da tıklayınız.

 

Tüik 3 Aylık Soru Formu loginTÜİK tarafından size verilen kullanıcı numaranızı ve şifrenizi yazarak sisteme login olunuz. 

Tüik 3 Aylık Soru Formu uygulama seçimiForma ulaşmak için burası son aşamadır. Bu alanda son dönemde doldurduğunuz anketleri görebileceğiniz gibi, henüz başlamadıklarınızı da görebilirsiniz. Üç aylık soru formunu henüz doldurmadığımızdan dolayı, hemen sağ tarafında kırmızı bir çarpı işareti ve “Cevaplanmamış” ibaresi vardır. Bu bağlantıya tıklayarak forma geçiş yapacaksınız.

 

Tüik Üç Aylık Soru Formu Anketi Doldurma

Tüik 3 Aylık Soru Formu ilkAnkete başarılı bir şekilde girişimizi yaptıktan sonra Tüik formu karşımıza çıkacak. Formun en üst kısmında firmanızın ismini göreceksiniz. Onun altında ise bu anket neden yapılıyor onu anlattıktan sonra bir de size aba altından sopa gösteriyor. Şu minik para cezasından bahsediyorum. Neyse, biz Tüik formu nasıl doldurulur, ona odaklanalım.

 

Tüik 3 Aylık Soru Formu başlıkFormun yine üst taraflarında formun özelliklerini ve dönemini belirten bir kısım gözünüze çarpacak. Buraya girmeniz gereken bir şey yok, otomatik olarak düşüyor.

(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

Bilgi, Paylaştıkça Güzeldir !image/svg+xml
YAZININ DEVAMI KİLİTLİDİR AMA BİR "TIKLAMA" İLE AÇABİLİRSİNİZ 🙂 Okumaya devam etmek için paylaşımda bulunarak MuhaSebep'e destek vermenizi rica ederim. Teşekkürler

[Wow-Herd-Effects id=1]