SMMM Yeterlilik Sınavı Konuları Nelerdir?

SMMM Yeterlilik Sınavı Konuları

Sevgili mali müşavir aday adayları. Bu yazım, mali müşavirlik mesleğine hak kazanmanın son aşaması olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yeterlilik sınavı hakkında olacak. SMMM Yeterlilik Sınavı Konuları nelerdir sorusunun cevabını verirken, bu sınav hakkında temel bilgiler de vereceğim.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

 

Mali müşavir olmanın ilk adımlarından MuhaSebep‘te bahsetmiştim. Mali müşavir adayları 3 sene süren bir staj yaparlar. Yalnız bu staja başlayabilmek için daha öncesinde “Staja Başlama Sınavı”nı vermeleri gerekmektedir. Bu sınava girebilmek için hangi bölümlerden mezun olunması gerektiğini Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Okul Okunmalı yazımda ve başvuru adımlarını SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru İşlemleri konulı yazımda ele almıştım.

Ayrıca, MuhaSebep’in stajyer adaylarına armağanı olarak SMMM Staja Giriş Online Deneme Sınavları yayımlamıştım. Tamamen çıkmış sorulardan oluşan 4 adet deneme sınavı mevcuttur.


Stajı bitirdikten sonra girilecek olan SMMM yeterlilik sınavı dersleri son yıllarda biraz daha zorlaşmış olup, yeni derslerde de başarılı olma şartı getirilmiştir.

SMMM Yeterlilik Sınavı Zor Mudur?

  • Sınava daha önce çalışmış ve girmiş biri olarak diyebilirim ki; yeterlilik sınavı çok zor değildir ama zordur. Sınavı zor hale getiren, bu sınavın klasik bir sınav olmasıdır. Çoktan seçmeli sınavlarda önemli bir etken olan şans faktörünü büyük ölçüde ortadan kaldıran bir durumdur bu elbette.
  • Sınav, 8 ayrı parçadan (dersten) oluşur. Bu derslerin listesini aşağıda görebilirsiniz. Mali müşavirlik belgesini hak edebilmeniz için bu derslerin tümünden başarılı olmanız gerekir.
 • Yeterlilik sınavını verebilmeniz için ise her dersten en az 50 almanız, ama ortalamanızın en az 60 olması gerekir. Bu sınavların hepsini, ilk sınavınızdan itibaren 2 sene içinde vermeniz gerekiyor. Başarısız olunan derslerden tekrar girilebiliyor. Gözetiminde staj yaptığınız mali müşavirin değerlendirme notu da bu ortalamaya etki ediyor.
 • Yılda 3 defa yapılıyor. Genelde Mart, Temmuz ve Kasım ayları içinde sınav düzenleniyor. Türkiye’nin her yerinde yapılmıyor. Başta İstanbul olmak üzere bir kaç merkezde yapılıyor. 2018 için sınav tarihleri ; 10-11 Mart, 7-8 Temmuz ve 1-2 Aralık olarak açıklanmıştır.
 • Sınav bir hafta sonunuzu alıyor. Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra 2’şer dersten sınava giriliyor.

Genel ve özet olarak verebileceğim hap bilgiler bunlardır. Mali müşavirlik hakkında daha geniş bilgi için Mali Müşavir Olmak konulu makalemi okuyabilirsiniz.

SMMM Yeterlilik Sınavı Dersleri

SMMM Yeterlilik Sınavı konuları aşağıdakilerdir:


 

 

 • Meslek Hukuku
 • Muhasebe Denetimi
 • Maliyet Muhasebesi (Maliyet Muhasebesi isimli yazımı inceleyebilirsiniz.)
 • Vergi Hukuku
 • Genel Hukuk
 • SPK (Sermaye Piyasası) Mevzuatı. Bu ders son sınavlarda eklendi, öncesinde yoktu.

Bu sınavlardan şu veya bu önemlidir denecek bir durum yoktur. Hepsi de eşit miktarda ortalamaya etki ederler. Ancak Vergi Hukuku, Genel Hukuk ve Maliyet Muhasebesi konuları diğerlerine göre vaktinizi biraz daha fazla alacaktır.

Sınava hazırlanmaya biraz erkenden, en az 4-5 ay öncesinden başlamanızı öneririm. Kendinizi disipline etmek adına, kendinize bir çalışma programı hazırlamanız tavsiyemdir. Özellikle sınavdan 10 gün kadar önce tüm dünyevi işlerinizi bir kenara bırakıp bu sınav için kampa girmeniz sizin yararınıza olacaktır. Benim gibi ezber sevmeyen ve yapamayan kişilerin son günlerdeki çalışma performansı çok önemlidir.

Daha önceki yazılarımdan olan SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları yazımda da staja başlama sınavı derslerini anlatmıştım. Bu sayfaya gelme amacınız mali müşavirlik yoluna adım atma konusunda kararınıza yardımcı olacak bir araştırmaysa, staj hakkında da bir şeyler bilmeniz elbette iyi olacaktır.

 

SMMM yeterlilik sınavı konuları hakkında ihtiyacınız olan bilgiyi öz halde verdiğimi umuyorum. Elbette başka detaylar da var (bazılarını zaten anlattım önceden), ancak sorularınız olursa iletişime geçebilirsiniz. Gerçi böyle şeyleri dile getirmekten utanıyorum ve rahatsız oluyorum ama bu sınavı ilk girişimde 7’de 7 ile ve nacizane (girdiğim dönem itibari ile ve İSMMMO genelinde)1. olarak kazandığımdan dolayı belki sizlere de bir faydam dokunabilir.

SMMM yeterlilik sınavı hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Başarılar dilerim.

 

[Wow-Herd-Effects id=1]