SMMM Stajyeri Sorunları – Kim Sömürüyor?

SMMM Stajyeri Olmak

Merhaba Arkadaşlar. Bu yazım SMMM Stajyeri olanların yaşadıkları sorunlar üzerine olacak. “Bu sorunların çözümü için neler yapılması gerekir” konusunda düşündüklerimi beyan edip sizlere de fikrinizi soracağım. Biliyorum yazılarım pek interaktif değildir ama bu yazıda sizden katılım bekliyorum.

Konuya başlamadan önce, “bir kaç aydır nerelerdeydim” onu kısaca anlatayım. Bilenleriniz vardır elbette. İlk video kursumu hazırlamak ile meşguldüm. Çok zor bir süreçmiş ve zaman alıyormuş, onu net anladım. Muhasebeyi hiç bilmeyenlere yönelik, muhasebenin mantığını çok basitçe anlatan bir kurs ortaya çıktı. Merak eden olursa buradan inceleyebilir: Muhasebenin Mantığı Nedir?

MuhaSebep‘in bir misyonu var, okurlarım bilirler. Konuyu hiç bilmediğinizi varsayarak basitçe anlatırım. Benzer başka bir kaynak var mıdır bilemiyorum, ben rastlamadım henüz. Bu basit anlatımın nedeni; 1-  Bu tarz bir anlatıma ihtiyaç duyulması ve 2- Muhasebeyi anlatıp sevdirmeye çalışmaktır.

MuhaSebep ile birlikte, muhasebe mesleğine atılmayı isteyen genç bir kitleyi daha yakından tanıma fırsatı buldum. Çünkü okurlarım bana sık sık yazarlar. Ben de kendilerini cevapsız bırakmamaya çalışırım genelde. Gerçi bazen yarım sayfa yazıp yardımcı olmaya çalıştığım kişilerden kuru bir teşekkür yanıtı bile gelmez. Mailim herhalde ulaşmamıştır diye kendimi avuturum ya neyse 🙂 . Konumuz o değil…

Bu yazıyı yazmak istedim çünkü okuduklarımdan bazıları beni dehşete düşürdü! Elbette olumsuzlukların ben de farkında olmama rağmen “Bu kadar da olmaz” demek istedim ama farklı kişilerden benzer duyguları ve yaşanmışlıkları duyduğumda maalesef ikna oldum. Ters giden ve şık olmayan bir şeyler (hatta çok şeyler) vardı… Bireysel olarak kimseye yardımcı olamamak elbette üzücü. Ancak en azından MuhaSebep vasıtası ile bu sorunları dile getirip, küçük çaplı da olsa belli bir kalabalığa bu insanların yaşadıkları zorlukları anlatabilirdim. Bir işe yarayacak mı pekala? Göreceğiz, bilmiyorum…

Kursa ulaşmak için tıklayınız

SMMM stajyeri olanlar ve staj yapmayı düşünenenlerden neler öğrendim, anlatayım:

SMMM Stajyeri ve Stajyer Adayları Neler Yaşıyor?

Adam akıllı yerlerde ve insan gibi insanlar ile çalışanlar veya staj yapanlar da elbette çoktur. Ben de bunlardan biriydim ve şanslıydım. Ancak gelen mesajlardan gördüklerime göre, hem staja başlamadan önce hem de stajı yaparken birçok insan; zorluklar yaşamakta, mağdur edilmekte ve hatta sömürülmektedirler. Nasıl mı? Buyrun (hafiften ağıra doğru sıraladım):

 • Staj Yapılacak Yer Bulamamak : Onca emek verildi, hatta masraf edildi. Sonrasında SGS kazanıldı ve SMMM stajyeri olmaya hak kazanıldı. Çok güzel. Eğer halihazırda staj yapabilecek bir firmada veya bir muhasebe bürosunda çalışılmıyorsa stajı yapacak bir yer bulmak gerekli. Ancak ülkenin durumu ve işsizlik oranları malum. Özellikle geniş çevresi veya eş-dost vasıtası ile iş bulma imkanı olmayanlar iş aramaya koyuluyorlar. Bir de üstüne üstlük staja başlamak için belli dönemler var, öyle her istenildiğinde hemen staja başlanamıyor. Anlatmıştım bunları… İş bulmakta zorlanan stajyer adayı bağlı bulunduğu muhasebe odasına gidip yardım istiyor. Ancak oradan da olumsuz yanıt alabiliyor çünkü kendisine uygun, staj yapabileceği bir yer olmadığı söylenebiliyor. Staja başlama dönemi kaçtıktan sonra işe başlandığında ise bir sonraki döneme kadar vakit kaybedilebiliyor.
 • Hakkını Alamamak : Stajyer dediğimiz (her zaman olmamakla beraber) çok da deneyimli sayılmaz. O sebeple çok üst düzey bir gelir elde edememeleri çok da yadırganacak bir şey değil bana göre. Ancak her insanın insani ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için asgari bir gelire sahip olması gerekir. Buna da asgari ücret demişler büyüklerimiz. Ülkemizdeki asgari ücret her ne kadar yetersiz olsa da bunu bile stajyere çok gören işverenler var. Ücreti asgariden gösterip onu bile vermiyorlar yani. Hatta bir stajyer okuruma verdikleri aylık ücret üç haneliymiş. Maalesef yüzler basamağındaki sayı ise sadece bir elin parmaklarından bir tanesi..! Mesajı yazarken binler basamağındaki “1” sayısını yanlışlıkla yazmadığını sandım. Maalesef yanlış yazmamış! Başka iş bulana kadar ve stajını kesintiye uğratmamak adına katlanan stajyer ve bu mecburiyeti kullanan ve evine helal lokma götüren? işveren… Aferin!
 • İşin Öğretilmemesi : İki kavramı konuşalım; mali müşavir ve stajyer. Mali müşavir diğer tüm görevlerinin yanı sıra danışmanlık da yapar. Bilgilidir çünkü (öyle olduğu varsayılır, olmalıdır da). Stajyer ise mesleği öğrenecek müstakbel mali müşavirdir, mali müşavir çırağıdır. Ustası öğretecek ki o da öğrenecek.. Değil mi yahu Allah aşkına? Öğretmeyenler var, iyi mi?!. Muhasebe bürosunda da olsa, veya sözleşmesi olan firmada bordrolu da olsa, stajyere işi bilerek veya bilmeyerek öğretmemek veya stajyeri ihmal etmek de neyin nesi? Bir de bilgi saklayanlar var. Mazallah 5 sene sonra işini filan elinden alır stajyeri.. Hiç hoş değil, sevemedim. Ben Aydın Tuzcu, sana mesleği ben öğrettim. Ben kendimden daha iyisini yetiştirdiysem ne mutlu bana, bana iş mi yok? Yapmayın sevgili uzman arkadaşlar, mezarda bilginin size faydası olmaz ama başkasına olur. Neden korkuyorsunuz?
 • SMMM Stajyeri Olan Kişinin Sömürülmesi : Aslında üstte saydığım “Hakkını alamamak” da sömürmek elbette. Ama daha kötüsü de var. Mesela stajyere işin öğretilmesi şöyle dursun, hiç alakasız görevler verilebiliyor. Örneğin temizlik yapmak gibi. Temizlik yapmak aşağılık bir iştir veya gocunulacak bir iştir demiyorum. Alın teri ile kazanç kutsaldır, zaten güzel annelerimiz bu işin üstadı meleklerimiz değil mi? İyi de bu çocuk üniversite bitirmiş, sınavlarını kazanmış ve mesleği öğrenmesi gerekiyor. Güzel bir kariyer yapabilmek adına özveri ile gerekli alt yapısını yıllarca dirsek çürüterek hazırlamış. Bu mesleğin geleceği yahu… Sırf (kâğıt üstünde de olsa) staj yapmak zorunda olduğu için köle muamelesi yapılır mı bir insana? Veya fazla mesai yaptırmak da var. Tabi ki bir ücret karşılığı olmadan. Kusura bakmasın (veya bakabilir) bu sömürüyü yapan fizyolojik olarak insan olsa da kesinlikle insan değil!
 • Yüz Karası Meslek Mensupları : Bana göre en kötüsünü sona sakladım. Mali müşavir olmanın şartları vardır. Tahsil durumu, sınavların kazanılması, stajın bitirilmesi ve temiz adli sicile ek olarak belli bir ahlaki fazilete ulaşmış olması gerekir. Yalnız bu son saydığımı sabıka kaydından başka bir şekilde ölçmek maalesef mümkün olmuyor ilk aşamada. Ancak ahlaksız olduğu sonradan tespit edilen meslek mensupları çeşitli cezalar alabilir veya meslekten men edilebilirler. Çünkü meslek kanununa göre ahlaksız mali müşavir olamaz. Bu girizgahı neden yaptım biliyor musunuz? Stajyeri bizzat sömüren mali müşavirin ta kendisi olabileceği gibi, sömüren müşterisi işverenin yaptıklarına göz yumuyor veya bizzat destekliyor olabilmekteymiş. Bunu da sopasını göstererek yapmaktaymış. Yani:  “Eğer ki stajyer duruma isyan ederse notunu düşük vermek”. Böylesi bir durumun izahı şudur: Bu gibi bir meslek mesubu, kendisine emanet edilen stajyerin hakkını korumadığı gibi onu sömürmektedir. Özetle ematene ihanet etmektedir. Sırf o değil. Bu mesleğin saygınlığına ve düzgün meslektaşlarında da ihanet etmektedir.  Ancak inanıyorum ki her meslekte olduğu gibi bu çürük elmalardan bizde de vardır ama sadece bir avuç kadardırlar. Aksini düşünmek bile istemem.
 • Daha neler var? : Bu kısmı benim yukarıda yazmadığım, sizden gelen şikayetler ile doldurmayı düşünüyorum. Yorumlarda yazabileceğiniz gibi bana direkt mesaj da atabilirsiniz.

Böylesine bir staja maruz kalan (tuhaf ama doğru bir fiil) bir stajyer:

 1. Meslekten soğuyup stajını tamamlamaktan vazgeçse,
 2. Muhasebeyi layıkı ile öğrenemediği için sınavlarını veremeyip vazgeçse veya bilmem kaçıncı denemesinde verip çok zaman kaybetse,
 3. Mali müşavirliği böyle bir şey olarak düşünse, ileride o da uygulasa,

yazık olmaz mı?

SMMM Stajyeri Sorunlarına Kim Çare Olmalı?

Fırıncının veya dolmuşçunun sorunları ile kim ilgileniyor? İlgili meslek odası, değil mi?

1989 yılında meslek yasası resmi gazetede yayınlanmış ve muhasebe de resmi olarak meslekten kabul edilmiştir. Ondan sonra TÜRMOB çatısı altında Muhasebe Odaları bölgesel olarak örgütlenmişlerdir. Muhasebe odaları, birçok görevinin yanında meslek mensuplarının menfaatlerini de korurlar.

Stajyerin henüz meslek mensubu olmamış olması, onun dış kapının mandalı olması demek değildir elbette. Stajyerler de meslek odalarının “stajyer üyesi”dirler. Zaten ilgili odalardan da stajyer üye numaraları verilir kendilerine.

Yukarıda saydığım sorunları ancak(aşağıdan yukarıya):

 • Muhasebe Odaları,
 • TÜRMOB,
 • Devlet

Çözebilir. Nasıl çözmeli? Kendi önerilerimi sıralayacağım:

SMMM Stajyeri Haklarını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

SMMM Stajyeri, meslek mensubu oluncaya kadar kendi kaderine terkedilemezler elbette. Bu bağlamda stajyerler ve smmm stajı ile ilgili meslek kanununda çeşitli hükümler mevcuttur. Ancak görünen o ki bu yukarıda saydıklarımı engellemekte pek de yeterli sayılmazlar.

Mesela şunlar yapılamaz mı acaba? :

 • Stajyerlere Staj Yeri Garantisi Verilsin: SMMM Stajyeri üstüne düşen her şeyi yapıyor. Sınava katılmak için evraklarını topluyor, dosyasını açtırıyor, (pek de az olmayan) sınava katılım ve dosya harçlarını yatırıyor, sınava katılıyor ve nihayet kazanıyor. Bunca emek ve masrafı bir belirsizlik ve risk yaşamak için mi veriyor? Bu stajyerin dosyası kabul edildiyse staj yerinin da garantisi kendisine verilmeli. Pekala nasıl olmalı? Örneğin şunları önerebilirim:
  • Mali müşavirlik büroları büyüklüklerine göre (bu büyüklük; çalışan kişi sayısı veya yıllık kazancının büyüklüğüne göre değişebilir) belli sayıda SMMM stajyeri çalıştırmaları zorunlu tutulabilir. En az 1 SMMM stajyeri… Ayrıca 1 mali müşavire 1 stajyer şartı esnetilsin. 2 veya 3 olsun.
  • Belli kişi sayısını aşan firmalar stajyer çalıştırmak zorunda bırakılabilir. Örneğin 50 kişiye 1 SMMM stajyeri olabilir. Firma ne kadar büyükse o kadar fazla stajyer… Ama şunu da söylemeliyim burada. Zaten belli büyüklükteki işletmeler çeşitli mesleklerdeki stajyerleri çalıştırmak zorunda ama burada bahsettiğim mali müşavir stajyerleridir. Yani diğer stajyerden olsun ama SMMM Stajyeri ayrıca olsun.
 • SMMM Stajyeri Maaşları Bağlı Bulundukları Odalara Yatsın: Yukarıda bir örnek verdim. Adam(lafın gelişi) asgari ücretli olarak gösterip çok daha azını veriyor. Stajyerin maaşı işveren tarafından gününde ve tam olarak mali müşavirlik odalarına transfer edilsin ve mali müşavir odası da masraf kesintisi yapmadan stajyerin maaşını hesabına yatırsın. Hatta ve hatta (nereden geldiği önemli değil) bir fon oluşturulup kendi stajyerine destek çıkmak adına bu maaşa üç beş kuruş da eklesin. Ne olur ki, üyelerden dünyanın aidatını topluyorlar ve stajyer mali müşavir olduğunda ondan da aidat alacak zaten.
 • Stajyerin Başarısı İle Mali Müşavir Ödüllendirilsin: Veya tam tersi.. Önemli bir sorun da stajyerin yeterince eğitim alamaması idi. Bağımsız olarak çalışan mali müşavirlerin tutacakları defter sayıları, altlarında staj yapan stajyerlerin yeterlilik sınavındaki başarıları ile orantılı olarak ve kısmen sınırlandırılsın. Stajyerleri sınavı kazananlara daha çok defter tutma hakkı tanınsın. Böylece SMMM stajyeri arkadaşımızın başarısından hem kendi hem de mali müşavir menfaat sağlayabilir. Veya alternatif olarak stajyerini mali müşavir yapmayı başaran meslek mensubunun bir sonraki nisbi aidat oranı yarı yarıya azaltılsın. Eğer bu mali müşavir bağımlı çalışıyorsa ertesi sene maktu vergi ödemesin. Böylece mali müşavir stajyeri yeterince umursamıyorsa bile kendi menfaati gereğince stajyerini daha iyi yetiştirebilir.
 • Denetim Sadece “Stajyeri Denetlemek” Odaklı Olmasın: Teorik olarak muhasebe odaları staj süresi boyunca herhangi bir zamanda stajyeri işyerinde denetleyebilir. Bunun amacı stajyerin gerçekten staj yapıp yapmadığını kontrol etmektir. Ya diğer taraftan ne haber? Mali müşavir odaları işverenin iyi niyetini ve stajyerin sömürülüp sömürülmediğini de denetlesin. Sömürünün tespiti halinde işyerine caydırıcı cezalar verilsin ve stajyerin bu işyerinden alınarak başka ve uygun (evine 3 saatlik yerde değil) bir işyerinde iş garantisi verilsin. Olmaz mı? Olabilir…
 • Stajyer İhbar Kanalı Oluşturulsun: Kötü niyetli işyeri veya mali müşavirin SMMM stajyeri üzerindeki hak ihlallerine karşı “prosedürsüz” ve “kolay” bir ihbar kanalı oluşturulsun. Hem telefon hem de internet üzerinden… Odaların kendi disiplin organları var zaten ama bu bürokratik yapının ilk basamağı daha interaktif hale getirilsin.
 • Yüz Karası Bizden Uzak Dursun: Stajyere hakkını vermeyen, sömüren ve elindeki “not verme” sopası ile şantaj yapan “sözüm ona meslek mensuplarına” ağır cezalar verilsin. Daha ilk yakalanışında, disiplin kurulu suçunu sabit görürse ve itirazı reddedilirse direkt kırmızı kartı görsün. Meslekten süresiz men edilsin.
 • Daha Neler Yapılsın? : Varsa fikriniz söyleyin lütfen. Bu yazdıklarımdan farklı veya ilginç önerileriniz var ise listeyi uzatalım.

Şimdi Ne Olacak?

Ben nereden bileyim yahu? 🙂 Sizden duyduklarımı yazıya döktüm işte. Şimdilik olan biten bu. Ne olacağı bana bağlı değil elbette. Bu yazdıklarım ciddiye alınır, kamuoyu oluşur ve elinde gücü olan yetkili kişiler bu önerileri veya kendi uygun gördükleri başka önlemleri hayata geçirirler ise bir şeyler olur. Yoksa iki saat boyunca kendi kendime yazmış olurum. Önemli değil, helal olsun..

Bu sorun, mesleğin geleceği adına önemli bir sorundur. Sadece stajyerlerin sorunu gibi görünse de bu mesleğin önemli bir yarasıdır. El atılmalıdır. O nedenle kendi adıma vicdani bir görevimi yerine getirmek adına bu yazıyı yazdım. “Ben stajımı bitireli çok oldu, bana ne.” demedim. Bakalım sizler veya başkaları bir şey diyecek mi?

Daha ne yapılabilir bence:

 • Benim göremediğim başka sorunlar da dile getirilebilir okurlarım tarafından. Daha da güzeli ilginç çözüm önerileri sunulabilir. Akıl akıldan üstündür tabi ki.
 • Bu sorun ve çözüm önerileri daha çok kişiye ulaştırılabilir. En basit yolu sosyal medyada paylaşmak ve başka mecralarda da tartışılmasını sağlamaktır. İlla ki MuhaSebep’te olmasına gerek yok. Maksat SMMM stajyeri arkadaşlarımın işi görülsün.
 • Herhangi bir muhasebe odasından herhangi bir yetkili biraz empati yaparak, biraz duyarlı davranarak, mesleğin geleceğini de düşünerek konuya el atıp, bu konuyu rapor haline getirebilir ve Genel Kurul’un gündemine taşınmasına aracılık edebilir. Böylece bu sorunlar ortadan büyük ölçüde kalkabilir ve SMMM Stajyeri kitlesinin kahramanı olabilir. Hatta MuhaSebep üstünde kendisine büyük puntolar ile kocaman bir teşekkür yazısı yazacağıma SÖZ VERİYORUM. 

Bu sefer konu anlatmadım, okuyucularımın önemli bir sorununa değindim. Umarım bir faydası dokunur. Ben sadece küçük bir kıvılcım çakıyorum, katılımınız ile ateşi harlayabilirseniz ne ala…

“Write a new entry” butonuna tıklayarak yorumlarınızı yazabilirsiniz arkadaşlar. Teşekkürler😉

Name: Adınız.

City: İkamet ettiğiniz şehir (Zorunlu değildir).

Guestbook Entry: Yorumunuzu buraya yazmalısınız.

Anti-spam: Güvenlik sorusunu yanıtlayınız (Aksi takdirde yorumunuz bana ulaşmaz).

Submit: Yorumunuzu göndermek için bu düğmeye basmalısınız.

[gwolle_gb]

[Wow-Herd-Effects id=1]