SMMM Stajyeri Sorunları – Kim Sömürüyor?

SMMM Stajyeri Olmak

Merhaba Arkadaşlar. Bu yazım SMMM Stajyeri olanların yaşadıkları sorunlar üzerine olacak. “Bu sorunların çözümü için neler yapılması gerekir” konusunda düşündüklerimi beyan edip sizlere de fikrinizi soracağım. Biliyorum yazılarım pek interaktif değildir ama bu yazıda sizden katılım bekliyorum.

Konuya başlamadan önce, “bir kaç aydır nerelerdeydim” onu kısaca anlatayım. Bilenleriniz vardır elbette. İlk video kursumu hazırlamak ile meşguldüm. Çok zor bir süreçmiş ve zaman alıyormuş, onu net anladım. Muhasebeyi hiç bilmeyenlere yönelik, muhasebenin mantığını çok basitçe anlatan bir kurs ortaya çıktı. Merak eden olursa buradan inceleyebilir: Muhasebenin Mantığı Nedir?

MuhaSebep‘in bir misyonu var, okurlarım bilirler. Konuyu hiç bilmediğinizi varsayarak basitçe anlatırım. Benzer başka bir kaynak var mıdır bilemiyorum, ben rastlamadım henüz. Bu basit anlatımın nedeni; 1-  Bu tarz bir anlatıma ihtiyaç duyulması ve 2- Muhasebeyi anlatıp sevdirmeye çalışmaktır.

MuhaSebep ile birlikte, muhasebe mesleğine atılmayı isteyen genç bir kitleyi daha yakından tanıma fırsatı buldum. Çünkü okurlarım bana sık sık yazarlar. Ben de kendilerini cevapsız bırakmamaya çalışırım genelde. Gerçi bazen yarım sayfa yazıp yardımcı olmaya çalıştığım kişilerden kuru bir teşekkür yanıtı bile gelmez. Mailim herhalde ulaşmamıştır diye kendimi avuturum ya neyse 🙂 . Konumuz o değil…

Bu yazıyı yazmak istedim çünkü okuduklarımdan bazıları beni dehşete düşürdü! Elbette olumsuzlukların ben de farkında olmama rağmen “Bu kadar da olmaz” demek istedim ama farklı kişilerden benzer duyguları ve yaşanmışlıkları duyduğumda maalesef ikna oldum. Ters giden ve şık olmayan bir şeyler (hatta çok şeyler) vardı… Bireysel olarak kimseye yardımcı olamamak elbette üzücü. Ancak en azından MuhaSebep vasıtası ile bu sorunları dile getirip, küçük çaplı da olsa belli bir kalabalığa bu insanların yaşadıkları zorlukları anlatabilirdim. Bir işe yarayacak mı pekala? Göreceğiz, bilmiyorum…

Kursa ulaşmak için tıklayınız

SMMM stajyeri olanlar ve staj yapmayı düşünenenlerden neler öğrendim, anlatayım:

 

SMMM Stajyeri ve Stajyer Adayları Neler Yaşıyor?

Adam akıllı yerlerde ve insan gibi insanlar ile çalışanlar veya staj yapanlar da elbette çoktur. Ben de bunlardan biriydim ve şanslıydım. Ancak gelen mesajlardan gördüklerime göre, hem staja başlamadan önce hem de stajı yaparken birçok insan; zorluklar yaşamakta, mağdur edilmekte ve hatta sömürülmektedirler. Nasıl mı? Buyrun (hafiften ağıra doğru sıraladım):

 • Staj Yapılacak Yer Bulamamak : Onca emek verildi, hatta masraf edildi. Sonrasında SGS kazanıldı ve SMMM stajyeri olmaya hak kazanıldı. Çok güzel. Eğer halihazırda staj yapabilecek bir firmada veya bir muhasebe bürosunda çalışılmıyorsa stajı yapacak bir yer bulmak gerekli. Ancak ülkenin durumu ve işsizlik oranları malum. Özellikle geniş çevresi veya eş-dost vasıtası ile iş bulma imkanı olmayanlar iş aramaya koyuluyorlar. Bir de üstüne üstlük staja başlamak için belli dönemler var, öyle her istenildiğinde hemen staja başlanamıyor. Anlatmıştım bunları… İş bulmakta zorlanan stajyer adayı bağlı bulunduğu muhasebe odasına gidip yardım istiyor. Ancak oradan da olumsuz yanıt alabiliyor çünkü kendisine uygun, staj yapabileceği bir yer olmadığı söylenebiliyor. Staja başlama dönemi kaçtıktan sonra işe başlandığında ise bir sonraki döneme kadar vakit kaybedilebiliyor.
 • Hakkını Alamamak : Stajyer dediğimiz (her zaman olmamakla beraber) çok da deneyimli sayılmaz. O sebeple çok üst düzey bir gelir elde edememeleri çok da yadırganacak bir şey değil bana göre. Ancak her insanın insani ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için asgari bir gelire sahip olması gerekir. Buna da asgari ücret demişler büyüklerimiz. Ülkemizdeki asgari ücret her ne kadar yetersiz olsa da bunu bile stajyere çok gören işverenler var. Ücreti asgariden gösterip onu bile vermiyorlar yani. Hatta bir stajyer okuruma verdikleri aylık ücret üç haneliymiş. Maalesef yüzler basamağındaki sayı ise sadece bir elin parmaklarından bir tanesi..! Mesajı yazarken binler basamağındaki “1” sayısını yanlışlıkla yazmadığını sandım. Maalesef yanlış yazmamış! Başka iş bulana kadar ve stajını kesintiye uğratmamak adına katlanan stajyer ve bu mecburiyeti kullanan ve evine helal lokma götüren? işveren… Aferin!
 • İşin Öğretilmemesi : İki kavramı konuşalım; mali müşavir ve stajyer. Mali müşavir diğer tüm görevlerinin yanı sıra danışmanlık da yapar. Bilgilidir çünkü (öyle olduğu varsayılır, olmalıdır da). Stajyer ise mesleği öğrenecek müstakbel mali müşavirdir, mali müşavir çırağıdır. Ustası öğretecek ki o da öğrenecek.. Değil mi yahu Allah aşkına? Öğretmeyenler var, iyi mi?!. Muhasebe bürosunda da olsa, veya sözleşmesi olan firmada bordrolu da olsa, stajyere işi bilerek veya bilmeyerek öğretmemek veya stajyeri ihmal etmek de neyin nesi? Bir de bilgi saklayanlar var. Mazallah 5 sene sonra işini filan elinden alır stajyeri.. Hiç hoş değil, sevemedim. Ben Aydın Tuzcu, sana mesleği ben öğrettim. Ben kendimden daha iyisini yetiştirdiysem ne mutlu bana, bana iş mi yok? Yapmayın sevgili uzman arkadaşlar, mezarda bilginin size faydası olmaz ama başkasına olur. Neden korkuyorsunuz?
 • SMMM Stajyeri Olan Kişinin Sömürülmesi : Aslında üstte saydığım “Hakkını alamamak” da sömürmek elbette. Ama daha kötüsü de var. Mesela stajyere işin öğretilmesi şöyle dursun, hiç alakasız görevler verilebiliyor. Örneğin temizlik yapmak gibi. Temizlik yapmak aşağılık bir iştir veya gocunulacak bir iştir demiyorum. Alın teri ile kazanç kutsaldır, zaten güzel annelerimiz bu işin üstadı meleklerimiz değil mi? İyi de bu çocuk üniversite bitirmiş, sınavlarını kazanmış ve mesleği öğrenmesi gerekiyor. Güzel bir kariyer yapabilmek adına özveri ile gerekli alt yapısını yıllarca dirsek çürüterek hazırlamış. Bu mesleğin geleceği yahu… Sırf (kâğıt üstünde de olsa) staj yapmak zorunda olduğu için köle muamelesi yapılır mı bir insana? Veya fazla mesai yaptırmak da var. Tabi ki bir ücret karşılığı olmadan. Kusura bakmasın (veya bakabilir) bu sömürüyü yapan fizyolojik olarak insan olsa da kesinlikle insan değil!
 • Yüz Karası Meslek Mensupları : Bana göre en kötüsünü sona sakladım. Mali müşavir olmanın şartları vardır. Tahsil durumu, sınavların kazanılması, stajın bitirilmesi ve temiz adli sicile ek olarak belli bir ahlaki fazilete ulaşmış olması gerekir. Yalnız bu son saydığımı sabıka kaydından başka bir şekilde ölçmek maalesef mümkün olmuyor ilk aşamada. Ancak ahlaksız olduğu sonradan tespit edilen meslek mensupları çeşitli cezalar alabilir veya meslekten men edilebilirler. Çünkü meslek kanununa göre ahlaksız mali müşavir olamaz. Bu girizgahı neden yaptım biliyor musunuz? Stajyeri bizzat sömüren mali müşavirin ta kendisi olabileceği gibi, sömüren müşterisi işverenin yaptıklarına göz yumuyor veya bizzat destekliyor olabilmekteymiş. Bunu da sopasını göstererek yapmaktaymış. Yani:  “Eğer ki stajyer duruma isyan ederse notunu düşük vermek”. Böylesi bir durumun izahı şudur: Bu gibi bir meslek mesubu, kendisine emanet edilen stajyerin hakkını korumadığı gibi onu sömürmektedir. Özetle ematene ihanet etmektedir. Sırf o değil. Bu mesleğin saygınlığına ve düzgün meslektaşlarında da ihanet etmektedir.  Ancak inanıyorum ki her meslekte olduğu gibi bu çürük elmalardan bizde de vardır ama sadece bir avuç kadardırlar. Aksini düşünmek bile istemem.
 • Daha neler var? : Bu kısmı benim yukarıda yazmadığım, sizden gelen şikayetler ile doldurmayı düşünüyorum. Yorumlarda yazabileceğiniz gibi bana direkt mesaj da atabilirsiniz.

Böylesine bir staja maruz kalan (tuhaf ama doğru bir fiil) bir stajyer:

 1. Meslekten soğuyup stajını tamamlamaktan vazgeçse,
 2. Muhasebeyi layıkı ile öğrenemediği için sınavlarını veremeyip vazgeçse veya bilmem kaçıncı denemesinde verip çok zaman kaybetse,
 3. Mali müşavirliği böyle bir şey olarak düşünse, ileride o da uygulasa,

yazık olmaz mı?

SMMM Stajyeri Sorunlarına Kim Çare Olmalı?

Fırıncının veya dolmuşçunun sorunları ile kim ilgileniyor? İlgili meslek odası, değil mi?

1989 yılında meslek yasası resmi gazetede yayınlanmış ve muhasebe de resmi olarak meslekten kabul edilmiştir. Ondan sonra TÜRMOB çatısı altında Muhasebe Odaları bölgesel olarak örgütlenmişlerdir. Muhasebe odaları, birçok görevinin yanında meslek mensuplarının menfaatlerini de korurlar.

Stajyerin henüz meslek mensubu olmamış olması, onun dış kapının mandalı olması demek değildir elbette. Stajyerler de meslek odalarının “stajyer üyesi”dirler. Zaten ilgili odalardan da stajyer üye numaraları verilir kendilerine.

Yukarıda saydığım sorunları ancak(aşağıdan yukarıya):

 • Muhasebe Odaları,
 • TÜRMOB,
 • Devlet

Çözebilir. Nasıl çözmeli? Kendi önerilerimi sıralayacağım:

SMMM Stajyeri Haklarını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

SMMM Stajyeri, meslek mensubu oluncaya kadar kendi kaderine terkedilemezler elbette. Bu bağlamda stajyerler ve smmm stajı ile ilgili meslek kanununda çeşitli hükümler mevcuttur. Ancak görünen o ki bu yukarıda saydıklarımı engellemekte pek de yeterli sayılmazlar.

Mesela şunlar yapılamaz mı acaba? :

 • Stajyerlere Staj Yeri Garantisi Verilsin: SMMM Stajyeri üstüne düşen her şeyi yapıyor. Sınava katılmak için evraklarını topluyor, dosyasını açtırıyor, (pek de az olmayan) sınava katılım ve dosya harçlarını yatırıyor, sınava katılıyor ve nihayet kazanıyor. Bunca emek ve masrafı bir belirsizlik ve risk yaşamak için mi veriyor? Bu stajyerin dosyası kabul edildiyse staj yerinin da garantisi kendisine verilmeli. Pekala nasıl olmalı? Örneğin şunları önerebilirim:
  • Mali müşavirlik büroları büyüklüklerine göre (bu büyüklük; çalışan kişi sayısı veya yıllık kazancının büyüklüğüne göre değişebilir) belli sayıda SMMM stajyeri çalıştırmaları zorunlu tutulabilir. En az 1 SMMM stajyeri… Ayrıca 1 mali müşavire 1 stajyer şartı esnetilsin. 2 veya 3 olsun.
  • Belli kişi sayısını aşan firmalar stajyer çalıştırmak zorunda bırakılabilir. Örneğin 50 kişiye 1 SMMM stajyeri olabilir. Firma ne kadar büyükse o kadar fazla stajyer… Ama şunu da söylemeliyim burada. Zaten belli büyüklükteki işletmeler çeşitli mesleklerdeki stajyerleri çalıştırmak zorunda ama burada bahsettiğim mali müşavir stajyerleridir. Yani diğer stajyerden olsun ama SMMM Stajyeri ayrıca olsun.
 • SMMM Stajyeri Maaşları Bağlı Bulundukları Odalara Yatsın: Yukarıda bir örnek verdim. Adam(lafın gelişi) asgari ücretli olarak gösterip çok daha azını veriyor. Stajyerin maaşı işveren tarafından gününde ve tam olarak mali müşavirlik odalarına transfer edilsin ve mali müşavir odası da masraf kesintisi yapmadan stajyerin maaşını hesabına yatırsın. Hatta ve hatta (nereden geldiği önemli değil) bir fon oluşturulup kendi stajyerine destek çıkmak adına bu maaşa üç beş kuruş da eklesin. Ne olur ki, üyelerden dünyanın aidatını topluyorlar ve stajyer mali müşavir olduğunda ondan da aidat alacak zaten.
 • Stajyerin Başarısı İle Mali Müşavir Ödüllendirilsin: Veya tam tersi.. Önemli bir sorun da stajyerin yeterince eğitim alamaması idi. Bağımsız olarak çalışan mali müşavirlerin tutacakları defter sayıları, altlarında staj yapan stajyerlerin yeterlilik sınavındaki başarıları ile orantılı olarak ve kısmen sınırlandırılsın. Stajyerleri sınavı kazananlara daha çok defter tutma hakkı tanınsın. Böylece SMMM stajyeri arkadaşımızın başarısından hem kendi hem de mali müşavir menfaat sağlayabilir. Veya alternatif olarak stajyerini mali müşavir yapmayı başaran meslek mensubunun bir sonraki nisbi aidat oranı yarı yarıya azaltılsın. Eğer bu mali müşavir bağımlı çalışıyorsa ertesi sene maktu vergi ödemesin. Böylece mali müşavir stajyeri yeterince umursamıyorsa bile kendi menfaati gereğince stajyerini daha iyi yetiştirebilir.
 • Denetim Sadece “Stajyeri Denetlemek” Odaklı Olmasın: Teorik olarak muhasebe odaları staj süresi boyunca herhangi bir zamanda stajyeri işyerinde denetleyebilir. Bunun amacı stajyerin gerçekten staj yapıp yapmadığını kontrol etmektir. Ya diğer taraftan ne haber? Mali müşavir odaları işverenin iyi niyetini ve stajyerin sömürülüp sömürülmediğini de denetlesin. Sömürünün tespiti halinde işyerine caydırıcı cezalar verilsin ve stajyerin bu işyerinden alınarak başka ve uygun (evine 3 saatlik yerde değil) bir işyerinde iş garantisi verilsin. Olmaz mı? Olabilir…
 • Stajyer İhbar Kanalı Oluşturulsun: Kötü niyetli işyeri veya mali müşavirin SMMM stajyeri üzerindeki hak ihlallerine karşı “prosedürsüz” ve “kolay” bir ihbar kanalı oluşturulsun. Hem telefon hem de internet üzerinden… Odaların kendi disiplin organları var zaten ama bu bürokratik yapının ilk basamağı daha interaktif hale getirilsin.
 • Yüz Karası Bizden Uzak Dursun: Stajyere hakkını vermeyen, sömüren ve elindeki “not verme” sopası ile şantaj yapan “sözüm ona meslek mensuplarına” ağır cezalar verilsin. Daha ilk yakalanışında, disiplin kurulu suçunu sabit görürse ve itirazı reddedilirse direkt kırmızı kartı görsün. Meslekten süresiz men edilsin.
 • Daha Neler Yapılsın? : Varsa fikriniz söyleyin lütfen. Bu yazdıklarımdan farklı veya ilginç önerileriniz var ise listeyi uzatalım.

Şimdi Ne Olacak?

Ben nereden bileyim yahu? 🙂 Sizden duyduklarımı yazıya döktüm işte. Şimdilik olan biten bu. Ne olacağı bana bağlı değil elbette. Bu yazdıklarım ciddiye alınır, kamuoyu oluşur ve elinde gücü olan yetkili kişiler bu önerileri veya kendi uygun gördükleri başka önlemleri hayata geçirirler ise bir şeyler olur. Yoksa iki saat boyunca kendi kendime yazmış olurum. Önemli değil, helal olsun..

Bu sorun, mesleğin geleceği adına önemli bir sorundur. Sadece stajyerlerin sorunu gibi görünse de bu mesleğin önemli bir yarasıdır. El atılmalıdır. O nedenle kendi adıma vicdani bir görevimi yerine getirmek adına bu yazıyı yazdım. “Ben stajımı bitireli çok oldu, bana ne.” demedim. Bakalım sizler veya başkaları bir şey diyecek mi?

Daha ne yapılabilir bence:

 • Benim göremediğim başka sorunlar da dile getirilebilir okurlarım tarafından. Daha da güzeli ilginç çözüm önerileri sunulabilir. Akıl akıldan üstündür tabi ki.
 • Bu sorun ve çözüm önerileri daha çok kişiye ulaştırılabilir. En basit yolu sosyal medyada paylaşmak ve başka mecralarda da tartışılmasını sağlamaktır. İlla ki MuhaSebep’te olmasına gerek yok. Maksat SMMM stajyeri arkadaşlarımın işi görülsün.
 • Herhangi bir muhasebe odasından herhangi bir yetkili biraz empati yaparak, biraz duyarlı davranarak, mesleğin geleceğini de düşünerek konuya el atıp, bu konuyu rapor haline getirebilir ve Genel Kurul’un gündemine taşınmasına aracılık edebilir. Böylece bu sorunlar ortadan büyük ölçüde kalkabilir ve SMMM Stajyeri kitlesinin kahramanı olabilir. Hatta MuhaSebep üstünde kendisine büyük puntolar ile kocaman bir teşekkür yazısı yazacağıma SÖZ VERİYORUM. 

 

Bu sefer konu anlatmadım, okuyucularımın önemli bir sorununa değindim. Umarım bir faydası dokunur. Ben sadece küçük bir kıvılcım çakıyorum, katılımınız ile ateşi harlayabilirseniz ne ala…

 

 

“Write a new entry” butonuna tıklayarak yorumlarınızı yazabilirsiniz arkadaşlar. Teşekkürler😉

Name: Adınız.

City: İkamet ettiğiniz şehir (Zorunlu değildir).

Guestbook Entry: Yorumunuzu buraya yazmalısınız.

Anti-spam: Güvenlik sorusunu yanıtlayınız (Aksi takdirde yorumunuz bana ulaşmaz).

Submit: Yorumunuzu göndermek için bu düğmeye basmalısınız.

Düşüncelerinizi Paylaşın

 
 
 
 
 
 
 
* işaretli alanlar zorunludur.
E-Posta adresiniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
Güvenlik nedeni ile 3.228.10.17 nolu IP adresiniz kayıt edilecektir.
Yorumunuz yönetici tarafından gözden geçirildikten sonra yayınlanacaktır..
Yorumlarınızı; gözden geçirme, kısaltma, silme ve yayınlamama hakkımız saklıdır.
16 entries.
B u B u from Ankara wrote on 17 Şubat 2020 at 03:13:
Şu an içinde bulunduğum durumu öyle güzel anlatmışsınız ki yüreğinize sağlık. Ben sözün bittiği yerdeyim. Sonuç; sabahlara kadar sgs yi kazanmak için vitamin haplarıyla destek alıp. Bir yandan küçük bebeğini büyüten bir anneyim.2. Girişimde kazandım. Derken staj başlatma dönemi geldi. Sonuç tam bir hayal kırıklığı... 2018 kasım döneminde sınavı kazanan arkadaşlarım ruhsatını alırken ben gözyaşlarıyla izliycem. Teşekkürler emeği geçen herkese, hak yiyen geçtiği yolları unutan herkese...
Şu an içinde bulunduğum durumu öyle güzel anlatmışsınız ki yüreğinize sağlık. Ben sözün bittiği yerdeyim. Sonuç; sabahlara kadar sgs yi kazanmak için vitamin haplarıyla destek alıp. Bir yandan küçük bebeğini büyüten bir anneyim.2. Girişimde kazandım. Derken staj başlatma dönemi geldi. Sonuç tam bir hayal kırıklığı... 2018 kasım döneminde sınavı kazanan arkadaşlarım ruhsatını alırken ben gözyaşlarıyla izliycem. Teşekkürler emeği geçen herkese, hak yiyen geçtiği yolları unutan herkese...
Caner Caner from İzmir wrote on 20 Eylül 2019 at 11:42:
Bu durumları duyuyoruz ve bu tür insanların azınlıkta olmadığını biliyoruz. Yapılması gereken şey şu; -Mali Müşavirin oda aidatı belli oranda artırılarak(!) stajyer fonu oluşturulması ve stajyer maaşlarının bu fondan ödenmesi. Bu zamana kadar 3-5 kuruş parayla yıllarca stajyer sömüren mali müşavirler için de liyakat sağlanmış olur. -Her mali müşavirin yanında stajyer bulundurma zorunluluğu. Stajyer bulamaması durumunda odanın stajyer ataması. Bir de dipnot atayım. Sen mali müşavir olarak defterini stajyerine kaptırmaktan korkuyorsan zaten yapma bu işi.
Bu durumları duyuyoruz ve bu tür insanların azınlıkta olmadığını biliyoruz. Yapılması gereken şey şu; -Mali Müşavirin oda aidatı belli oranda artırılarak(!) stajyer fonu oluşturulması ve stajyer maaşlarının bu fondan ödenmesi. Bu zamana kadar 3-5 kuruş parayla yıllarca stajyer sömüren mali müşavirler için de liyakat sağlanmış olur. -Her mali müşavirin yanında stajyer bulundurma zorunluluğu. Stajyer bulamaması durumunda odanın stajyer ataması. Bir de dipnot atayım. Sen mali müşavir olarak defterini stajyerine kaptırmaktan korkuyorsan zaten yapma bu işi.
Kaan KÖROĞLU Kaan KÖROĞLU from SAKARYA wrote on 21 Haziran 2019 at 08:47:
Üstad yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum, bir meslek mensubu olarak bilirsiniz ki süreçlerimiz yoğun ve her gün üzerine ek yükler eklenerek meslek mensuplarının taşıyamayacağı bir iş kolu haline gelmekte Muhasebe mesleği. Staj sorunlarıyla ilgili olarak yazılanların çoğuna bürolardaki arkadaşlarım vasıtasıyla şahit oldum. Mesleği yüceltmesi gereken biz meslek mensupları gözetimimiz altındaki arkadaşlara bu şekilde davranarak aslında mesleğin itibarını ve geleceğini zedeliyoruz. Staj sürecimi firmada tamamladım, ben de büro da olup mesleğin tam kalbinde bu işi öğrenmek isterdim fakat büro ortamını gördükten sonra teklif edilen ücretleri duyduktan sonra büro defteri kendi adıma kapandı. Emeğin sömürüsü gerçekten çok ayıp, bahsettiğiniz 3 haneli rakamları alan arkadaşlarım da vardı. Bu adamın meslek mensubu olduktan sonra iyi bir müşavir olup altında yetiştireceği insanlara iyi davranmasını bekliyor olacağız. Benim önerim staj yapan personelin alacağı bir taban ücret oda tarafından belirlenmeli ve sizin de söylediğiniz gibi ödeme oda aracılığıyla yapılmalı. Hatta şunu söyleyeyim primini kendisi yatıran insanlar biliyorum, bu eziyettir, sömürüdür yazıktır. Netice olarak güzel bir mesleği çok zor sınavlara girerek elde ediyoruz ama kıymetini de yine kendimiz düşürüyoruz. Selamlar, sevgiler.
Üstad yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum, bir meslek mensubu olarak bilirsiniz ki süreçlerimiz yoğun ve her gün üzerine ek yükler eklenerek meslek mensuplarının taşıyamayacağı bir iş kolu haline gelmekte Muhasebe mesleği. Staj sorunlarıyla ilgili olarak yazılanların çoğuna bürolardaki arkadaşlarım vasıtasıyla şahit oldum. Mesleği yüceltmesi gereken biz meslek mensupları gözetimimiz altındaki arkadaşlara bu şekilde davranarak aslında mesleğin itibarını ve geleceğini zedeliyoruz. Staj sürecimi firmada tamamladım, ben de büro da olup mesleğin tam kalbinde bu işi öğrenmek isterdim fakat büro ortamını gördükten sonra teklif edilen ücretleri duyduktan sonra büro defteri kendi adıma kapandı. Emeğin sömürüsü gerçekten çok ayıp, bahsettiğiniz 3 haneli rakamları alan arkadaşlarım da vardı. Bu adamın meslek mensubu olduktan sonra iyi bir müşavir olup altında yetiştireceği insanlara iyi davranmasını bekliyor olacağız. Benim önerim staj yapan personelin alacağı bir taban ücret oda tarafından belirlenmeli ve sizin de söylediğiniz gibi ödeme oda aracılığıyla yapılmalı. Hatta şunu söyleyeyim primini kendisi yatıran insanlar biliyorum, bu eziyettir, sömürüdür yazıktır. Netice olarak güzel bir mesleği çok zor sınavlara girerek elde ediyoruz ama kıymetini de yine kendimiz düşürüyoruz. Selamlar, sevgiler.
hatice hatice wrote on 25 Mayıs 2019 at 22:39:
öncelikle elinize sağlık. nerden başlayacağımı bilemiyorum. yazdğınız her bir sözcük tamamen durumu yansıtıyor ve içinde bulunduğum lanet olası durumu tokat gibi yüzüme çarpıyor. olması gerekeni savunduğum için ailemle ve yakınlarımda sürekli bir tartışma içindeyim. hakkın en az asgari ücret olduğunu mali müşavirin özel işlerinin benim sorumluluğumda olmadığını bir türlü kimseye anlatamıyorum. ben henüz stajyer değilim sınava hazırlanıyorum. şu an çalıştığım yere staj değil çalışma amacıyla girdim. 10 aydır sigortasız asgari ücretin yarısına çalışıyorum. liseden beri bu işi yapıyorum üniversiteden yeni mezun oldum. işe bütünüyle hakim olduğumu söyleyemeyeceğim ancak genel hatlarıyla işe hakimim. iki üniversite bitirip çay kahve temizlik getir götür yemek yapmak hem de bunları sigortasız asgari ücretin yarısına yapmak o kadar kötü hissettiriyor ki... anlattığım derdimi açtığım kimse beni anlamıyor herkes bu durumu normal görüyor. işi öğreniyorsun diyorlar ezileceksin diyorlar. kendimi bunalımda hissediyorum. benim durumumda olan insanların hikayelerini araştırırken kendimi burda buldum. belki birileri beni anlar diye derdime ortak olur diye...
öncelikle elinize sağlık. nerden başlayacağımı bilemiyorum. yazdğınız her bir sözcük tamamen durumu yansıtıyor ve içinde bulunduğum lanet olası durumu tokat gibi yüzüme çarpıyor. olması gerekeni savunduğum için ailemle ve yakınlarımda sürekli bir tartışma içindeyim. hakkın en az asgari ücret olduğunu mali müşavirin özel işlerinin benim sorumluluğumda olmadığını bir türlü kimseye anlatamıyorum. ben henüz stajyer değilim sınava hazırlanıyorum. şu an çalıştığım yere staj değil çalışma amacıyla girdim. 10 aydır sigortasız asgari ücretin yarısına çalışıyorum. liseden beri bu işi yapıyorum üniversiteden yeni mezun oldum. işe bütünüyle hakim olduğumu söyleyemeyeceğim ancak genel hatlarıyla işe hakimim. iki üniversite bitirip çay kahve temizlik getir götür yemek yapmak hem de bunları sigortasız asgari ücretin yarısına yapmak o kadar kötü hissettiriyor ki... anlattığım derdimi açtığım kimse beni anlamıyor herkes bu durumu normal görüyor. işi öğreniyorsun diyorlar ezileceksin diyorlar. kendimi bunalımda hissediyorum. benim durumumda olan insanların hikayelerini araştırırken kendimi burda buldum. belki birileri beni anlar diye derdime ortak olur diye...
şeyda yılmaz şeyda yılmaz wrote on 21 Mayıs 2019 at 15:53:
okadar can alıcı noktolara değinmişsiniz ki gerçekten çok teşekkürler.ben şuan mali müşavire bağli firmada çalışıyorum.burada sadece ön muhasebe var.hiç birşey öğrenemiyorum.size bunu özelden detaylı anlatıp çözüm yolları sunmanızı rica ediyorum lütfen....😤
okadar can alıcı noktolara değinmişsiniz ki gerçekten çok teşekkürler.ben şuan mali müşavire bağli firmada çalışıyorum.burada sadece ön muhasebe var.hiç birşey öğrenemiyorum.size bunu özelden detaylı anlatıp çözüm yolları sunmanızı rica ediyorum lütfen....😤
GAYE GAYE from İSKENDERUN HATAY wrote on 25 Şubat 2019 at 13:35:
merhabalar bende mali müsavir olmanın kıyısından dönenlerdenim.Bu meslek gördüğüm en büyük problem zok iş az para meselesinden dolayı sgs dosyasını yaktım.ve tekrar acmayı düşünemiyorum bile
merhabalar bende mali müsavir olmanın kıyısından dönenlerdenim.Bu meslek gördüğüm en büyük problem zok iş az para meselesinden dolayı sgs dosyasını yaktım.ve tekrar acmayı düşünemiyorum bile
YASEMİN YASEMİN from Aydın wrote on 29 Ocak 2019 at 10:30:
Tüm mali müşavirler sizin gibi olsaydı, ülke bence bu halde olmazdı zaten.. Niye böyle bir giriş yaptım inanın fikrim yok. Beyannameler yeni bitti tabii stajerim ben henüz o beyanname kısmına geçemedik ama o bitişin rahatlığıyla yazıyorum .. Nerden karşıma çıktı yazınız ve siz bilmiyorum fakat adınızı daha evvel duymuştum. Ama nerden onu da bilmiyorum. Bütün mali müşavirler ve stajerler sizi tanıyor mu acaba merak ettim şimdi. Hikayeme geçeyim. Smmm staj sınavını 2018 mart ayında kazandım. . Sınavı kazandım . güzel de staj yapacak yer yok! Ara ara yok.. kapı kapı gezdim . Aslen Datça lıyım. Orası küçük olduğu için üç beş yer gezdim hepsinin elemanı vardı. Aydın da da aynı şekilde tamam dönüş yaparız deyip yollandım hep. Maaş konuşamıyoruz bile öyle düşünün. ( Kİ verilmiyormuş , hatta sigortanı bile kendin yatırıyormuşsun ,, be insaf ! ) Son hafta artık bulamazsam staj yanacak.. Bir hocam vesilesiyle bir fabrikaya yönlendirildim bir gün deneme yaptık ertesi gün sahibi gelip , kendi tanıdığı birini alacagını dolaylı yoldan bana söyledi ve çantamı alıp dışarı çıktım.. Hava nasıl sıcak .. Sanaayinin ortasında kalmışım.. Mayıs 9 unutmam . Çünkü yarın staj yanacak biliyorum. Merkeze gelip tanıdık bir amcanın mekanına oturdum. Ve istem dışı sinirden yaşlar akmaya başlamadı mı gözlerimden ! Yerin dibine girseydim dedim ah tutamıyorum ama . S en o kadar emek ver . Üniversite mezunu , staj sınavı kazanmıs yerine muhasebe bölümüne vasıfsız birini al. Olsun dedim hakkındır . Herkes yapıyor evet ! Torpil önemli yahu. Cafeden biri oturdu karşıma ne oldu sana dedi. . Anlatamadım ve yarın staj yeri bulamazsam stajım yanıyor dedım . O güzel adamın da muhasebicisi varmış . Hemen beni yönlendirdi . Ofisi de yakınmış müşavirin . Gittim hemen tanıştık falan.. Dediği şey şu an elamana ihtiyacım yok o yüzden sadece sigortanı yatırırım .. Ben de eyvallah dedim. Öyle olsun .... Read more
Tüm mali müşavirler sizin gibi olsaydı, ülke bence bu halde olmazdı zaten.. Niye böyle bir giriş yaptım inanın fikrim yok. Beyannameler yeni bitti tabii stajerim ben henüz o beyanname kısmına geçemedik ama o bitişin rahatlığıyla yazıyorum .. Nerden karşıma çıktı yazınız ve siz bilmiyorum fakat adınızı daha evvel duymuştum. Ama nerden onu da bilmiyorum. Bütün mali müşavirler ve stajerler sizi tanıyor mu acaba merak ettim şimdi. Hikayeme geçeyim. Smmm staj sınavını 2018 mart ayında kazandım. . Sınavı kazandım . güzel de staj yapacak yer yok! Ara ara yok.. kapı kapı gezdim . Aslen Datça lıyım. Orası küçük olduğu için üç beş yer gezdim hepsinin elemanı vardı. Aydın da da aynı şekilde tamam dönüş yaparız deyip yollandım hep. Maaş konuşamıyoruz bile öyle düşünün. ( Kİ verilmiyormuş , hatta sigortanı bile kendin yatırıyormuşsun ,, be insaf ! ) Son hafta artık bulamazsam staj yanacak.. Bir hocam vesilesiyle bir fabrikaya yönlendirildim bir gün deneme yaptık ertesi gün sahibi gelip , kendi tanıdığı birini alacagını dolaylı yoldan bana söyledi ve çantamı alıp dışarı çıktım.. Hava nasıl sıcak .. Sanaayinin ortasında kalmışım.. Mayıs 9 unutmam . Çünkü yarın staj yanacak biliyorum. Merkeze gelip tanıdık bir amcanın mekanına oturdum. Ve istem dışı sinirden yaşlar akmaya başlamadı mı gözlerimden ! Yerin dibine girseydim dedim ah tutamıyorum ama . S en o kadar emek ver . Üniversite mezunu , staj sınavı kazanmıs yerine muhasebe bölümüne vasıfsız birini al. Olsun dedim hakkındır . Herkes yapıyor evet ! Torpil önemli yahu. Cafeden biri oturdu karşıma ne oldu sana dedi. . Anlatamadım ve yarın staj yeri bulamazsam stajım yanıyor dedım . O güzel adamın da muhasebicisi varmış . Hemen beni yönlendirdi . Ofisi de yakınmış müşavirin . Gittim hemen tanıştık falan.. Dediği şey şu an elamana ihtiyacım yok o yüzden sadece sigortanı yatırırım .. Ben de eyvallah dedim. Öyle olsun . 9 aydır burdayım . Zor bir dönem geçti. Çünkü muhasebe stajer bilmem ne bunu geçtim Aydın beni yordu. Çalıştığınız şehir , insanların anlayışları da çok çok önemli bunu anladım . İş yerinde benimle beraber bir tane daha stajer ve iki tane has eleman vardı. Ben işe girdikten 4 ay sonra 2 has eleman çıktı . ben ve diğer stajer kaldık. Onunla da anlaşamıyoruz 🙂 Neyse o önemli değil de mali müşavirler kadar parayı seven başka meslek mensubu var mı bilmiyorum.. Adamın gideri yok , artık bir eleman gideri yok yani hala yakınıyorlar anlamıyorum.. Maaş iste yok zam iste yok kazanamıyormuş oldu canım.. defterleri işleyen biz değiliz sanki ! Çok uzattım üzgünüm. ama birilerine anlatmam gerekiyordu artık. Son olarak smmm staj toplantısındayız. Bir stajer bu maaş alamayan stajerler konusuna getirdi lafı . Ve odadan ne cevap geldi biliyor musunuz ? " Sen mali müşavir ol o zaman tekrar görüşelim ! " Bu mesleği ilerde yapacağım için şimdiden utandırdınız beni . Aydın bey ; İsteyince her şey olur. Bu zamana kadar böyle geldi diye böyle gidecek diye bir şey yok. Okuduk kaç yıl mezun olduk staj yapıyoruz etti 7 - 8 yıl az mı hala emeğimizin karışılığı yok. Ve bize bu enjekte edilmeye çalışılıyor ; ben mali müşavir olunca ben de maaş vermicem nasılsa mantığı ? Bunu aşmak lazım . Diğer türlü mali müşavirler yasaları çok iyi bildiği için mükelleften ya da stajerden para kısmaktan disiplin cezasına çarptırılamıyor. Daha sistematik bir şey olmalı . Ha bir de biz staj yaptığımız için para ödüyoruz o da var . Dosya parası dışında e-stajer evet ! Resmen ölün demişler bize.. Resmen eti sizin kemiği bizim olmuşuz biz.. Aydın hocam sizi tanımıyorum ama bu konu başlığı , bilgileriniz , paylaşımlarınız için teşekkürler . . Fazla yazdım affola. Saygı ve sevgilerimle..
Aydın Tuzcu Admin Reply by: Aydın Tuzcu
Merhaba Yasemin Hanım, Katılımınız için teşekkürler
Merhaba Yasemin Hanım, Katılımınız için teşekkürler
TOLGA ÇAĞAN YÜCEL TOLGA ÇAĞAN YÜCEL from ANKARA wrote on 18 Aralık 2018 at 19:47:
Öncelikle böyle bir yazı kaleme aldığınız için çok minnettarım.Ben 14 Temmuz da yapılan Staj sınavını ilk girişimde kazandım. Ama sonuç tam anlamıyla hüsran. Staj sınavını kazanan adaylara bakış açısı çok felaket piyasada.Ben kendime rakip yetiştirmem diyenler mi dersiniz, lisans mezunu adam alacağıma lise öğrencileri çalıştırırım daha iyi diyenler mi dersiniz ? Nerden başlasam bilemedim. Bu sınav için belli bir standart yok. Smmm bürolarında yer bulmak imkansız çünkü herkes stajyer almak bir yana dursun beş kurusun hesabını yapıyorlar. Sayısız büro görüşmesine gittim ve her biri diğerinden daha kötü geçti.Üç sene kocaman bir staj dönemi , yer bulmak imkansız , ve tezkiye notu gücünü elinden bulunduran sözüm ona saygı değer SMMMLER.İçlerinde gerçekten iyi insanlar olabilir ama büyük çoğunluğu kötü niyetli gerçekten. Yaklaşık 4 aydır kapı kapı staj yeri arıyorum. Ve bize anlayışla yaklaşan bir tane SMMM görmedim. Teklif edilen komik paralara hiç değinmiyorum.Kısacası ben bu sınava çok umutlanmıştım kazanmama rağmen sonuç hüsran... Oda ise tamamen bizi kaderimize terketmiş durumda. Bu mesleğe dair ümitlerim tükendi. Bu yazıyı görüp okumak bile insanı mutlu ediyor. Bizim durumumuzda olan insanların sorunlarını içtenlikle zaman ayırıp yazıya döktüğünüz için çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın AYDIN BEY😊
Öncelikle böyle bir yazı kaleme aldığınız için çok minnettarım.Ben 14 Temmuz da yapılan Staj sınavını ilk girişimde kazandım. Ama sonuç tam anlamıyla hüsran. Staj sınavını kazanan adaylara bakış açısı çok felaket piyasada.Ben kendime rakip yetiştirmem diyenler mi dersiniz, lisans mezunu adam alacağıma lise öğrencileri çalıştırırım daha iyi diyenler mi dersiniz ? Nerden başlasam bilemedim. Bu sınav için belli bir standart yok. Smmm bürolarında yer bulmak imkansız çünkü herkes stajyer almak bir yana dursun beş kurusun hesabını yapıyorlar. Sayısız büro görüşmesine gittim ve her biri diğerinden daha kötü geçti.Üç sene kocaman bir staj dönemi , yer bulmak imkansız , ve tezkiye notu gücünü elinden bulunduran sözüm ona saygı değer SMMMLER.İçlerinde gerçekten iyi insanlar olabilir ama büyük çoğunluğu kötü niyetli gerçekten. Yaklaşık 4 aydır kapı kapı staj yeri arıyorum. Ve bize anlayışla yaklaşan bir tane SMMM görmedim. Teklif edilen komik paralara hiç değinmiyorum.Kısacası ben bu sınava çok umutlanmıştım kazanmama rağmen sonuç hüsran... Oda ise tamamen bizi kaderimize terketmiş durumda. Bu mesleğe dair ümitlerim tükendi. Bu yazıyı görüp okumak bile insanı mutlu ediyor. Bizim durumumuzda olan insanların sorunlarını içtenlikle zaman ayırıp yazıya döktüğünüz için çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın AYDIN BEY😊
alper alper from ankara wrote on 6 Eylül 2018 at 16:21:
daha 3 gün önce sırf kendimi yetiştirmek ve bu mesleği hakkıyla öğrenebilmek niyetiyle başvurduğum bir büroda mali müşavirin bana aylık 600 tl(sigorta dahil,yemek ve yolda bu rakamın içinde) gibi bir teklif yapması üzerine hiç birşey öğrenemesemde sırf zaman kaybetmemek için çalıştığım şirkette stajımı başlattım.Gerçekten içler acısı bir durumdayız.
daha 3 gün önce sırf kendimi yetiştirmek ve bu mesleği hakkıyla öğrenebilmek niyetiyle başvurduğum bir büroda mali müşavirin bana aylık 600 tl(sigorta dahil,yemek ve yolda bu rakamın içinde) gibi bir teklif yapması üzerine hiç birşey öğrenemesemde sırf zaman kaybetmemek için çalıştığım şirkette stajımı başlattım.Gerçekten içler acısı bir durumdayız.
Umut Umut from istambul wrote on 17 Nisan 2018 at 12:24:
Efendim Merhabalar, Oncelikle yazilarinizi hayranlikla takip ediyorum bende suanda stajyerim çalıştığım yerden muzdarip değilim ancak böyle bir durum ne yazık ki kemikleşmiş bir sorun halini almıştır. Sizin gibi duyarlı büyüklerimizin bu konuya değinip bizlere destek olması hakikaten umut verici. Sizleri örnek alarak mesleğe dair olan inancımı arttiriyorum. Tesekkur ederim Saygilarimla.
Efendim Merhabalar, Oncelikle yazilarinizi hayranlikla takip ediyorum bende suanda stajyerim çalıştığım yerden muzdarip değilim ancak böyle bir durum ne yazık ki kemikleşmiş bir sorun halini almıştır. Sizin gibi duyarlı büyüklerimizin bu konuya değinip bizlere destek olması hakikaten umut verici. Sizleri örnek alarak mesleğe dair olan inancımı arttiriyorum. Tesekkur ederim Saygilarimla.
emel emel from Diyarbakır wrote on 10 Şubat 2018 at 08:23:
Sizin gibi birilerinin bu meslekte var olduğunu bilmek umut verici özellikle kendi adıma elinize kaleminize sağlık ustadim. .
Sizin gibi birilerinin bu meslekte var olduğunu bilmek umut verici özellikle kendi adıma elinize kaleminize sağlık ustadim. .
Aydın Tuzcu Admin Reply by: Aydın Tuzcu
Teşekkürler Emel Hanım. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.
Teşekkürler Emel Hanım. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.
Görkem B. Görkem B. from Fethiye wrote on 8 Şubat 2018 at 19:13:
Hocam,merhaba biz stajyerlerle ilgilendiğiniz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.Minnettarız. SMMM Stajyerlerinin sorunları ile ilgili yazınızı da zevkle okudum.Sizinkilerle paralel benim de önerilerim var. 1-Nasıl staj yapmak zorunlu ise 10 yıldan tecrübeli meslek mensupları için de işyerlerinde stajyer bulundurmak zorunluluk olmalıdır. 2-Ne kadar çok stajyeri mesleğe kazandıran üstad meslek mensubu, Kıdemli SMMM,Öğretici SMMM gibi ünvanlar alarak devletin,odaların ve Türmob'un olanaklarından daha fazla yararlanmalıdır. (Vergi İndirimi-Sigorta İndirimi gibi) Dolaysıyla meslek mensubu,stajyere puan verirken Oda Tesmer Kurulu'da meslek mensubuna puan vermelidir. 3-Devlet de SMMM stajyerleri için İşkur Teşviklerine benzer teşvikler uygulamalıdır.Meslekteyken kazanana daha fazla olacak şekilde burs veya kredi(Öğrenim Kredisi gibi) verilebilir. Benim düşüncelerim ve önerilerim bunlar.Görüşmek üzere hoşçakalın. 🙂
Hocam,merhaba biz stajyerlerle ilgilendiğiniz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.Minnettarız. SMMM Stajyerlerinin sorunları ile ilgili yazınızı da zevkle okudum.Sizinkilerle paralel benim de önerilerim var. 1-Nasıl staj yapmak zorunlu ise 10 yıldan tecrübeli meslek mensupları için de işyerlerinde stajyer bulundurmak zorunluluk olmalıdır. 2-Ne kadar çok stajyeri mesleğe kazandıran üstad meslek mensubu, Kıdemli SMMM,Öğretici SMMM gibi ünvanlar alarak devletin,odaların ve Türmob'un olanaklarından daha fazla yararlanmalıdır. (Vergi İndirimi-Sigorta İndirimi gibi) Dolaysıyla meslek mensubu,stajyere puan verirken Oda Tesmer Kurulu'da meslek mensubuna puan vermelidir. 3-Devlet de SMMM stajyerleri için İşkur Teşviklerine benzer teşvikler uygulamalıdır.Meslekteyken kazanana daha fazla olacak şekilde burs veya kredi(Öğrenim Kredisi gibi) verilebilir. Benim düşüncelerim ve önerilerim bunlar.Görüşmek üzere hoşçakalın. 🙂
Aydın Tuzcu Admin Reply by: Aydın Tuzcu
Merhaba Görkem Bey. Önerileriniz çok güzel. Özellikle 2 numarayı çok beğendim. Çok teşekkürler.
Merhaba Görkem Bey. Önerileriniz çok güzel. Özellikle 2 numarayı çok beğendim. Çok teşekkürler.
Yunus Bilkenli Yunus Bilkenli from Gaziantep wrote on 7 Şubat 2018 at 12:50:
Elinize sağlık hocam yine takdire şayan bir yazı olmuş. Bu şekilde bizlerinde çektiği acıları dile getirmeniz beni çok memnun etti. Teşekkürlerimi arz ederim Sn. Aydın Hocam. Umut ederim bunları okuyan ve pişmanlık duyan insanlar olur ve yine umut ederim ki bir iki yetkili bu sorunları göz ardı edip halı altına itelemez. Umarım çözüm bulmak için çabalayan güzel insanlarda var olacaktır.
Elinize sağlık hocam yine takdire şayan bir yazı olmuş. Bu şekilde bizlerinde çektiği acıları dile getirmeniz beni çok memnun etti. Teşekkürlerimi arz ederim Sn. Aydın Hocam. Umut ederim bunları okuyan ve pişmanlık duyan insanlar olur ve yine umut ederim ki bir iki yetkili bu sorunları göz ardı edip halı altına itelemez. Umarım çözüm bulmak için çabalayan güzel insanlarda var olacaktır.
Aydın Tuzcu Admin Reply by: Aydın Tuzcu
Merhaba Yunus Bey. Her platformda verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Dileklerinize ben de katılıyorum. Teşekkürler.
Merhaba Yunus Bey. Her platformda verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Dileklerinize ben de katılıyorum. Teşekkürler.
Dicle Dicle wrote on 6 Şubat 2018 at 18:22:
Yine harika bir konuyla dönmüş; yazılarını hep heyecanla okuduğum, idol gördüğüm ve bir o kadar da bu meslek için ümitsizliğe düşmememe yine ve yine sebep olan büyük insan. Böylesine gercekten uzerine konusulmaya cekinilen, sadece boyle olmaz. Bu sekilde devam etmez diye kendi kendimizi yedigimiz ama asla konusamadigimiz ve illa smmm stajyeri olarak degil de bu isi yapmaya gonullu olmamiza ragmen korkusuzca savunamadigimiz bircok seye değinmissiniz. Normalde sevdirirken muhasebeyi. Nasil da dili olmussunuz. Cozumleriniz hepsi mâkul iken donutler nasil olacak bilmiyorum. Umarim harlanir. Umarim iyi sonuclari dogurarak bu meslege olan inancimi yeniden yesertir. Dosyayi acip sinavlara girmemeye karar veren, unv yi birincilikle bitiren bir okurunuz ...
Yine harika bir konuyla dönmüş; yazılarını hep heyecanla okuduğum, idol gördüğüm ve bir o kadar da bu meslek için ümitsizliğe düşmememe yine ve yine sebep olan büyük insan. Böylesine gercekten uzerine konusulmaya cekinilen, sadece boyle olmaz. Bu sekilde devam etmez diye kendi kendimizi yedigimiz ama asla konusamadigimiz ve illa smmm stajyeri olarak degil de bu isi yapmaya gonullu olmamiza ragmen korkusuzca savunamadigimiz bircok seye değinmissiniz. Normalde sevdirirken muhasebeyi. Nasil da dili olmussunuz. Cozumleriniz hepsi mâkul iken donutler nasil olacak bilmiyorum. Umarim harlanir. Umarim iyi sonuclari dogurarak bu meslege olan inancimi yeniden yesertir. Dosyayi acip sinavlara girmemeye karar veren, unv yi birincilikle bitiren bir okurunuz ...
Aydın Tuzcu Admin Reply by: Aydın Tuzcu
Merhaba Dicle Hanım, Estağfurullah, mahcup ediyorsunuz. O kadar önemli işler yaptığımı düşünmüyorum, o sizin iyiliğiniz. Okul birincisi olmak büyük bir onur. İnşallah sizin gibi kaliteli bir mali müşavir katılacak aramıza. Teşekkürler
Merhaba Dicle Hanım, Estağfurullah, mahcup ediyorsunuz. O kadar önemli işler yaptığımı düşünmüyorum, o sizin iyiliğiniz. Okul birincisi olmak büyük bir onur. İnşallah sizin gibi kaliteli bir mali müşavir katılacak aramıza. Teşekkürler
GALİP AKTAŞ GALİP AKTAŞ from İSTANBUL wrote on 6 Şubat 2018 at 16:18:
Aydın Bey merhabalar. Her defasında size yazarken mutlaka teşekkürlerimi ve yazılarınızdan memnuniyetimi iletmişimdir. Fakat şimdi öyle bir şey yazıldı ki hemen hemen herkesin aklını kurcalayan fakat bir türlü çeşitli sebeplerden ötürü anlatılamayan sorunları bir bir anlatmışsınız. Bu yazıyı okurken sanki üzerimden bir karabasan kalktı :)) Elinize ve emeğinize sağlık. Sorunların yanında çözüm önerileri muhteşem. Umarım en kısa sürede gerekli yerlere ulaşır ve biran önce bu hengamelerden kurtutuluz. Saygılar
Aydın Bey merhabalar. Her defasında size yazarken mutlaka teşekkürlerimi ve yazılarınızdan memnuniyetimi iletmişimdir. Fakat şimdi öyle bir şey yazıldı ki hemen hemen herkesin aklını kurcalayan fakat bir türlü çeşitli sebeplerden ötürü anlatılamayan sorunları bir bir anlatmışsınız. Bu yazıyı okurken sanki üzerimden bir karabasan kalktı :)) Elinize ve emeğinize sağlık. Sorunların yanında çözüm önerileri muhteşem. Umarım en kısa sürede gerekli yerlere ulaşır ve biran önce bu hengamelerden kurtutuluz. Saygılar
Aydın Tuzcu Admin Reply by: Aydın Tuzcu
İlk yorumun sizin gibi değerli bir okurumdan gelmesine ayrıca sevindim. Teşekkürler.
İlk yorumun sizin gibi değerli bir okurumdan gelmesine ayrıca sevindim. Teşekkürler.
Aydın Tuzcu Aydın Tuzcu from İstanbul wrote on 5 Şubat 2018 at 21:20:
Yazdığınız yorumlar burada görünecektir.👍
Yazdığınız yorumlar burada görünecektir.👍
SMMM Stajyeri Sorunları – Kim Sömürüyor?
5 (100%) 14 votes
MuhaSebep'i tanıtmama yardımcı olmanızı rica ederim.
X
Yeni Sosyal Paylaşım

  Paylaşmak, en güzel teşekkürdür.

  Begendim
  Begendim
  YOUTUBE
  Begendim