SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır?

SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır?

Merhaba Arkadaşlar. Bu konumuz Mali Müşavirlik Stajı hakkında olacak. SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır konusunu uzatmadan ve özünü vererek, MuhaSebep tadında anlatacağım.

Sertifikalı (belgeli) muhasebe meslek mensubu olmanın nasıl olduğunu ve gerekliliğini burada hep anlatıyorum. Mali müşavir olabilmek için hangi okullardan mezun olunması gerektiğini Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Okul Okunmalı yazımda, staj yapabimeniz için kazanmanız gereken SGS sınavına başvuru hakkında Staja Başlama Sınavı Başvuru konulu yazımda, sınavda hangi konuların olduğunu anlatan Staja Giriş Sınavı Konuları yazımda ve SGS sınavına hazırlınmanız amacıyla sizlerin kullanımına sunulan Staja Giriş Online Deneme Sınavları konulu yazımda, staj öncesi için gerekli bilgileri vermiştim.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

SMMM stajı nasıl olmalı konusunda konuşabiliriz artık.

Staja Ne Zaman ve Nasıl Başlanır?

Staja Giriş Sınavını (SGS) kazandıktan sonra mali müşavir stajyeri olmaya hak kazanıyorsunuz. Kazandığınız bu hakkınızı kullanmaya başlamanız için 3 yıl süreniz var. Yani 3 yıl içinde stajınıza başlamak zorundasınız. Aksi halde bu hakkınızı kaybedeceksiniz.

Nasıl sınavların belli dönemleri var ise, staja başlamanın da belli dönemleri vardır. Her Mayıs, Eylül ve Ocak ayının başından 9. gününe kadar stajınızı başlatmanız gerekir. Örneğin Haziran ayındaki sınavı kazandınız diyelim. Eylül ayında stajınıza başlayabilirsiniz. 9 Eylül son gün.

Stajınızı SSK’lı olarak (tam zamanlı) yapmak zorundasınız. Bağkur veya Emekli Sandığı mensubu olarak staj yapamazsınız. Stajınızı başlatmak için yukarıda bahsettiğim zaman aralığında SSK girişinizin yapılmış olması gerekir. Sınava girmek için SSK’lı olmanıza gerek yoktur.

Staja başlamak için belgeleriniz ile birlikte bağlı bulunduğunuz Muhasebe Odasına başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Belgelerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

SMMM Stajı Nerede Yapılır?

Meslek mensubu adayları, stajlarını bir meslek mensubu gözetiminde yapmaları gerekmektedir (istisnaları vardır, aşağıda görebilirsiniz).


Stajınızı bir SMMM (veya YMM) ofisinde yapabileceğiniz gibi, bir SMMM (veya YMM) ile sözleşmeniz doğrultusunda, özel bir şirkette de yapabilirsiniz. Şirketinizdeki bordrolu (bağlı) SMMM gözetiminde de olabilir.

Staj Süresi Ne Kadardır ve Staj Süresinden Sayılan Haller

Normalde staj süresi 3 yıldır.

Ancak bazı durumlarda geçen süreler stajdan sayılırlar. Bunları özetleyerek sıralıyorum:

 • TESMER (Temel Eğitim ve Staj Merkezi) tarafından verilen kurslarda geçen süreler (En fazla 6 ay).
 • Yüksek lisans için 1 yıl, doktora için 1,5 yıl.
 • Kamu kuruluşlarında veya bilanço esasına göre defter tutan özel firmaların muhasebesini sevk ve idareden sorumlu ve imza yetkilisi kişilerin bu görevde geçirdikleri süre stajdan sayılır. 3 sene bu şekilde çalışırsanız gözetime hiç ihtiyacınız olmaz. Yalnız gözetiminde olacağınız SMMM’nin değerlendirme notundan mahrum kalırsınız. Bu puan sizin SMMM yeterlilik ortalamanıza dahil edilir. SMMM’ler genellikle 90-100 arası bir not verdiklerinden, bundan mahrum kalmak önemli bir dezavantajdır. Bilginize.
 • Vergi müfettişi, SPK denetmeni, bütçe, milli emlak ve muhasebat kontrolörü, vergi hakimi, bazı fakültelerin öğretim görevlisi veya başbakanlık müfettişi gibi görevleriniz var ise, bu görevlerde geçen süreler de stajdan sayılır.

SMMM Stajı Nasıl Yapılır?

Bazı söyleyeceklerim yukarıdakilerin tekrarı gibi olacak ama genel anlamda toparlamak adına staj süresince yapılması gereken veya dikkat edilmesi gerekenleri söyleyeceğim.

 • Stajı (istisnalar hariç) bir SMMM gözetiminde 3 yılda yaparsınız. Muhasebe bürosu da olabilir, özel bir şirket de.
 • Stajınızı kesintisiz yapmanız esastır. Ancak bazı zorunlu nedenlerden dolayı, muhasebe odanızdan onay alarak, en fazla 1 yıla kadar ara verebilirsiniz.
 • Stajınıza başlarken muhasebe odanız size 5 haneli bir stajyer numarası verecektir. Stajınız ile ilgili işlemlerinizde bu numarayı kullanacaksınız.
 • Stajınız boyunca, 3 yıla yayılmış uzaktan eğitim almanız gerekmektedir. TESMER’e ait bir sistem olan TEOS üstünden bu sınavları almanız ve başarılı olmanız şarttır. Bu sınavlara girmek için sınır yoktur. Başarısız oldukça belli süreler içinde tekrar girebilirsiniz. Stajınızın sonunda Yeterlilik Sınavına girebilmeniz için bu sınavları bitirip sertifika almanız gerekmektedir. Bu sınavlar için ücret ödeyeceksiniz, haberiniz olsun 🙂 .
 • Stajınız boyunca zaman zaman bağlı bulunduğunuz muhasebe odalarına gidip bazı evrakları elden vermeniz gerekecektir. Bu evraklar daha ziyade içinde adınızın da olduğu firmanıza ait SSK Hizmet Listesi(aylık) ve (varsa) SMMM(veya YMM)’niz ile sözleşmenizin kopyası olacaktır (yıllık). Siz öyle yapın demiyorum ama ben 4-5 ayda bir gidip evrakları teslim ettim. Bir sorun olmadı.
 • Ayrıca her sene sonunda gözetiminde olduğunuz mali müşavirin hakkınızdaki değerlendirmesi olan Stajyer Değerlendirme Formunu kapalı ve mühürlü zarf içinde odanıza teslim etmeniz istenmektedir.
 • Aynı işyerinde birden fazla kişi staj yapabilir (birden fazla mali müşavir gözetiminde).
 • İş yeri değişikliği, iş yerinizin ünvanının veya adresinin değiştirilmesi veya mali müşavirinizin değişmesi gibi önemli konularda en geç 15 gün içerisinde odanıza bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Staj, şirket merkezinde yapılabilir. Şubelerde veya temsilciliklerde yapılamaz. Serbest bölgelerde yapılan staj kabul edilebilmektedir.
 • Yıllık izinler stajdan sayılır.
 • Bağlı bulunduğunuz oda tarafından işyerinizde ziyaret edilebilirsiniz. Gerçekten staj yaptığınızdan emin olmak isteyeceklerdir. Orada değilseniz kendinizi savunmanız gerekebilir.
 • Tüm bu uygulamalar odadan odaya bazı değişiklikler gösterebilir. En sağlıklısı, bağlı bulunduğunuz odaya gidip bilgi almanız olacaktır.

Yalın bir şekilde aklıma gelenleri sıralamaya çalıştım. Faydalı bir içerik olduğunu umuyorum.

[Wow-Herd-Effects id=1]