SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları

SMMM Staja Başlama Sınavı Konuları

SMMM olabilmek için staj yapılması gerektiği, staj yapılabilmesi için de bir sınavı kazanmanız gerektiği konusunu ve daha fazlasını Mali Müşavir Olmak isimli makalemde bulabilirsiniz. Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı, SMMM Staja Başlama Sınavı Başvuru İşlemlerini ve SMMM Staja Başlama Staj Tarihlerini de yazmıştım. Bu yazımda SMMM Staja Giriş Sınavı konuları nelerdir, onu anlatacağım. Sınav hakkında başka bilgiler de paylaşacağım.

SMMM Staja Başlama Sınavı Nasıldır ?

SMMM Staja Başlama Sınavı, yılda 3 kez yapılan, çoktan seçmeli (şıklı) bir sınavdır. Staja Giriş Sınavı (SGS) olarak da bilinir. Bu sınav 2 bölümden oluşur:

 1. Genel Kültür
 2. Alan Bilgisi

SGS sınavı toplamda 130 soru olup; 30 tanesi Genel Kültür, 100 tanesi ise Alan Bilgisi bölümünden çıkmaktadır. Sınav süresi 165 dakikadır. Bence bu süre gayet yeterli bir süredir. Panik yapmanıza gerek yoktur.

Sınavdan başarılı olup staj yapmaya hak kazanabilmek için, 100 üzerinden en az 60 almak şarttır.

Şimdi de hangi konulardan sınav yapılıyor, onu detaylandıralım:

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları Nelerdir ?

Staj sınavında çıkacak konulara ve soru sayılarına bakalım: • Genel Kültür
  • Türkçe – 7
  • Matematik – 
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi – 5
  • Yabancı Dil – 10
 • Alan Bilgisi
   • Finansal Muhasebe – 26
   • Maliyet Muhasebesi – 8
  • Mali Tablolar Analizi – 8
  • Denetim – 16
  • Ekonomi – 6
  • Maliye – 6
  • Meslek Hukuku – 6
  • İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku – 6
  • Vergi Hukuku – 6
  • Ticaret Hukuku – 6
  • Borçlar Hukuku – 6

Sorular bu şekilde dağılmaktadır. Yabancı dil olarak İngilizce, Almanca veya Fransızca seçilebilmektedir. Sınav başvurusu sırasında, stajyer adayının yabancı dil tercihini yapması gerekecektir.

SMMM Staja Giriş Sınavı Konularından Hangisi Önemlidir ?

Soruların dağılımı böyleyken, size tavsiye verecek olanlar, Alan Bilgisi bölümüne ve daha ziyade Finansal Muhasebe dersine ağırlık vermenizi söyleyeceklerdir. Sevgili arkadaşlarım, ben de size naçizane şunu söyleyeceğim: hiç bir dersi ihmal etmeyin. Önemli ders, önemsiz ders yok. Ne yaparsanız kârdır. Bu sınava giren her 5 kişiden 1’i kazanır.

Yalnız şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ülkemizde yabancı dil konuşan ciddi bir nüfus var ve dünya ortalamasının üstünde. Ancak bir şekilde bizim meslektaşlarımızda bu oran düşük. Eğer ki bu 3 yabancı dilden herhangi birine hakim değilseniz, bu konuya ciddi eğilin derim. Sınavda “çan eğrisi” uygulanır. Nedir bu çan eğrisi derseniz şöyle izah edeyim. Herhangi bir sorunun puan değeri, genel toplamda ne kadar doğru cevaplanıp cevaplanmadığına göre değişir. Fazla doğru cevaplanamayan soruların puanı daha yüksekten hesaplanır. Bu sistemde adaylar birbirinin rakibidir. Yani “herkes 60’ı geçsin” olmuyor. Yani Polyanna olmaya gerek yok. Ya sen kazanacaksın kardeşim, ya da senin kontenjanından başkası kazanacak. Hal böyleyken, yani yabancı dil bilen azken, doğru cevapları da az olur. Yani neymiş? Yabancı dil sorularının puanı yüksek olacakmış.

Uzun lafın kısası bütün SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları için çok iyi çalışın ve yabancı dile ayrıca önem verin. İngilizce soruları zor değil, diğerlerini bilmiyorum çünkü onları konuşamıyorum. Hızlandırılmış kursa gitseniz bile yaparsınız, alim olmanıza gerek yok.

Staja Başlama Sınavına Nasıl Çalışmak Gerekir ?

Bununla ilgili belki ayrı bir makale kaleme alırım. Ama şimdi kısaca değineyim. Bu sınava hazırlanmanın en iyi yolu soru çözmektir. Son bir kaç yılın sınavlarına da bakmanız çok önemli. Ne kadar çok soru çözerseniz, gerçek sınava girdiğinizde sorular size o kadar tanıdık gelir. Sınav kağıdına bakınca akrabanızı görmüş gibi sevinirsiniz 🙂

Bu konuda ben size nasıl yardımcı olabilirim, biliyor musunuz? Sizler için tamamen geçmiş sınavlarda çıkmış, 1100+ sorudan fazla bir havuzdan seçmece, nizami (130 soru) süreli ve süresiz sınavlar hazırladım. SMMM Staja Giriş Online Deneme Sınavlarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnternette biraz araştırdım. Geçmiş sorular PDF halde var, bir kaç tane de online sınav var ama gerçekten yetersiz. Çünkü bunu hazırlamak zahmetli bir iş (öyleymiş, öğrendim). Gerçekten faydalı olacağına inanıyorum.

Bu sınavı kazandıktan sonraki süreç hakkında SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır, girilecek olan yeterlilik sınavı konuları hakkında SMMM Yeterlilik Sınavı Konuları isimli yazımı okuyabilirsiniz.

 

SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları hakkında yalın bilgiler vermeye çalıştım. Faydalı olduğunu umarım.

 

[Wow-Herd-Effects id=1]