Ön Muhasebe Nedir, Elemanı Ne İş Yapar, Nasıl Öğrenilir?

Ön Muhasebe

Bu yazıda muhasebenin ilk basamağı sayılabilecek bir kavram olan ön muhasebeden bahsedeceğim. Ön muhasebe nedir, ne işe yarar, ön muhasebeyi kimler tutar, nasıl sevk ve idare edilir ve nasıl ön muhasebeci olunur gibi aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Başlayalım…

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Ön Muhasebe Nedir, Ne Demektir?

Gerçi çok basit gibi görünse de muhasebenin ne olduğunu anlamamız gerekir ilk önce. Muhasebe Nedir? isimli makalemi okumanızı öneririm. Bildiğimizi sandığımız konular hakkında aslında pek de çok bilmediğimizi farkederiz ya bazen, o bakımdan diyorum. O makalede muhasebenin 4 temel fonsiyonundan bahsetmiştim:


  1. Kayıt
  2. Sınıflandırma
  3. Raporlama
  4. Analiz

Ön muhasebe, günlük rutinlerin (bankaların, kasanın, çeklerin, fatura ve irsaliyelerin takibi veya dosyalama gibi işler) dışında işletmenin Kayıt işlerinin yapılmasını kapsar. Diğer kısımlar ön muhasebeden ziyade muhasebenin konusuna girer.

Yanlış anlaşılma olmasın, kayıt işlerini sadece ön muhasebeciler yapmaz. Muhasebeyi bütün halde icra eden muhasebeciler de kayıt yapar. Ön muhasebeciler Sınıflandırma, Raporlama ve Analiz yapmazlar. Zaten genellikle de yapacak birikime (o an için) sahip değillerdir (alınganlığa gerek yok, nesnel bir tespit sadece).

Derler ki muhasebe ve ön muhasebe birbirinden farklı şeylerdir. Sanmam… Ben de derim ki, ön muhasebe, muhasebenin sadece bir bölümünü yapabilmektir.

Ön Muhasebe Elemanı Nedir ve Ne iş Yapar?

Ön muhasebe işini yapan kişiye Ön Muhasebe Elemanı denir. Ön muhasebe elemanı, yukarıda belirttiğim günlük işleri yapar. Satış faturalarını (fişlerini) keser, tahsilatı yapar, alış faturalarını (fişlerini) işler vs. Yani muhasebeye veri toplar ve bu verilerin doğru ve sağlıklı olmasından sorumludur.

Ön muhasebe elemanı görevini küçük işletmelerde genellikle işletme sahipleri yaparlar. Borç ve alacak işlerini takip ederler, tahsilatları yaparlar, satış fişlerini keserler, bankaya gidip kredi kartlarını öderler, elektrik faturasını yatırırlar filan falan. Bunlar işler bildiğiniz ön muhasebedir.

Ön muhasebeciye ihtiyaç duyan firmalar genellikle muhasebesi dışarıdan tutulan firmalardır. Yani muhasebecileri kendi firmalarında çalışmamaktadırlar. Muhasebeci Olmak isimli makalemi de okuyabilirsiniz, orada bunları hep anlattım.

Ön Muhasebe Nasıl Olmalıdır? Nasıl Ön Muhasebeci Seçmeliyiz?

Ön muhasebe elemanının yaptığı görev çok önemlidir ve küçümsenemez. Bir gömlek düşünün. En üst düğmesini yanlış iliklediğiniz bir gömlek… Alttaki bütün diğer düğmeler de sırası ile yanlış iliklenir, biliyorsunuz. Eğer kayıt yanlış ise yanlış sınıflandırılır, yanlış raporlanır ve yanlış analiz edilir. Sonuçları ise yapılan hatanın büyüklüğüne göre vahim olabilir. Örneğin vergisel sonuçları başımızı ağrıtabilir. Vergi fazla ödenerek işletme zarara uğratılabileceği gibi, eksik hesaplandığında vergi kaçırmak ile suçlanabiliriz. Maddi ve manevi bizi yıpratacak sonuçları olabilir anlayacağınız. Ön muhasebe nedir? Budur, önemlidir…

Demem o ki, ön muhasebeciyi sadece basit bir iş yapacak, sıradan biri olarak görmemeliyiz. İşinde titiz, dikkatini odaklayabilecek ve güvenilir bir kişiyi işe almaya çalışmakta ve özenli olmakta fayda var.

Ön Muhasebe ProgramlarıArama motorunda Ön Muhasebe Nedir? diye arattırdınız ve buraya geldiniz, hoş geldiniz. Dikkat ettiyseniz bir sürü En İyi Ön Muhasebe Programı olduğunu iddia eden reklam ile karşılaştınız. Orasını bilemeyiz elbette. Ama genel bir gerçekten bahsedeyim. Artısıyla ve eksisiyle bütün muhasebe programları aynı mantıkla çalışır.

İleride işleri büyütme hedefiniz var ise mutlaka geniş kapsamlı bir muhasebe programı almanızı öneririm. İşler büyüyünce muhasebecinizi kendiniz istihdam etmek isteyebilirsiniz. O zaman aldığınız yeni muhasebe programınına eski ön muhasebe programından verileri aktarmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Öyle bir düşünceniz yok ise, zaten çok fazla karmaşık olmayan ve temel fonksiyonları yerine getirebilecek, herhangi bir ön muhasebe programı işinizi görecektir.

İyi bir ön muhasebe programı nasıl olmalıdır öğrenmek isterseniz İyi Muhasebe Yazılımı isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Önemli olan ön muhasebe programından çok işini iyi yapacak ön muhasebe elemanıdır.

Nasıl Ön Muhasebe Elemanı Olunur, Ön Muhasebe Elemanları Ne Kadar Maaş Alır?

Ön muhasebe elemanı arayan firmalar genellikle en az lise mezunu adayları işe almayı düşünürler. Bazı firmalar tecrübe aramaz iken, çoğunluğu bir kaç senelik tecrübe ararlar. Bu işi yapmak istiyorsanız sadece niyet etmeniz yeterlidir. Tecrübeniz olmasa bile yeterince sabırlı olursanız sizi kabul edecek bir işletme bulmanız mümkündür.

Maalesef ön muhasebe elemanları genelde pek fazla kazanamazlar. Firmadaki tecrübeye ve iş yüküne göre maaş değişiklik gösterebilir. Ama başlangıç için asgari ücrete yakın rakamlardan bahsedebiliriz.

Nasıl Muhasebeci Olunur isimli makalemi de okuyabilirsiniz.

Ön Muhasebe Basamak Olsun

Arkadaşlar, ön muhasebeyi bu mesleğin ilk basamağı olarak düşünebilirsiniz. Hedefiniz muhasebeyi bir bütün olarak yapabilmek olmalı. Kayıttan raporlamaya kadar tek başınıza bir firmanın tüm mali işlerini sevk ve idare edecek duruma gelmeyi hedefleyin. Çok çalışın, hayatın önünüze çıkardığı fırsatları değerlendirin.

Bahsettiğim fırsatların meyvesi de mali müşavirlik olabilir, neden olmasın? Mali Müşavir Olmak isimli makalemde ne şartlarda mali müşavir olunabilir, getirileri nelerdir görebilirsiniz.

Hayat elbette zordur. Ama unutmayın ki, başlarda çok çalışıp az kazanırsınız. Sonra ibre tersine dönecektir. Yeter ki odaklanın.

Ön Muhasebe Nedir konusu hakkında yazdım. Her zamanki gibi, herkesin anlayacağı şekilde basit ve yüzeysel olmasına çalıştım. Ben öyle yazmayı seviyorum, işin tekniğini yazacak uzman çok ne de olsa.

Umarım yararlı olmuştur.

[Wow-Herd-Effects id=1]