Muhasebeci Olmak Kolay mıdır, Muhasebeci Ne Kadar Kazanır?

Muhasebeci Olmak Zor Mu? Muhasebeci Nedir?

Muhasebeyi muhasebe ilkeleri doğrultusunda icra eden kişiye Muhasebeci denir.

Türkiye’de muhasebeci olmak kolay mıdır? Muhasebeci olmak için gerekli şartlar nelerdir? Türkiye’de muhasebe ve muhasebeye bakış açısı nedir? Muhasebecilik maaşları ne kadardır? Muhasebeci olmak zor mu?Yazımızda hem cevapları alalım, hem de konu ile alakalı diğer başlıkları da konuşalım. Konuşalım ki anlayalım.

Şunu belirteyim ki MuhaSebep‘te makalelerimi yazarken işin tekniğinden uzakta, herkese hitap edebilecek şekilde yazmaya gayret edeceğim. Diğer türlüsünden zaten çok var, bu şekilde farklı olmaya çalışacağım.

Başlayalım 🙂

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Türkiye’de Muhasebeci İhtiyacı Ne Kadardır?Türkiye’de yaklaşık olarak 1.4 milyon ticari işletme bulunmaktadır. İşletmeler kar etmek amacı ile kurulurlar. Kar etmek kavramı işin içinde olunca parasal konular ve vergi işin içine girer. Bunların takibi ise muhasebe ile yoluyla yapılır, muhasebe işini de muhasebeciler yapar. Yani ister işletmenin bünyesinde çalışsın, isterse dışarıdan olsun her işletme ile ilgilenecek en az bir muhasebeciye ihtiyaç duymaktadır. Her işletmede üretim, lojistik veya kalite kontrol bölümleri olmak zorunda değildir, yoktur da zaten. Ancak muhasebeye illa ki birileri bakacaktır. Türkiye’deki işletme sayısını göz önüne aldığımızda ne kadar çok muhasebeciye ihtiyaç duyulduğunu anlayabilirsiniz. İyi muhasebeci olmak şartıyla elbette.

 

Türkiye’de Muhasebe Algısı

Türkiye’de ve dünyada muhasebe yazılım teknolojisi ile daha kolay hale geldi. Mesela artık el yazısıyla kayıt tutulmuyor. Elektronik faturalar, defterler, beyannameler filan.. Daha neler neler. Ancak muhasebenin işleyişini düzenleyen kanunlardan ne haber? Onlar çağdaş mı pekala?

Muhasebe algısı ve muhasebeci algısı

Yukarıda alıntı yaptığım kanuna bir göz gezdirebilir misiniz? Kanun metinlerinin ne kadar sıkıcı, ağır / eski bir lisan ile yazılmış ve herkese hitap etmekten ne kadar uzak olduğuna bir bakar mısınız lütfen? Kafamın dalgın olduğu zamanlarda benim de bir kaç kez okuyarak özünü anlayabildiğim olmaktadır. Bunu gören gençler muhasebe mesleğine yönelmeye ne derece özenebilirler? Muhasebeci olmak isterler mi? Bunu okuyan vatandaş vergisel konuda bilgilenme hakkını ne ölçüde kullanabilir?

Bu ülkede herkes ama herkes bir şekilde vergi veriyor. Her vergi ödeyenler işletme midir? Sizin maaşınızdan gelir vergisi kesilmiyor mu? Veya marketten alışveriş yaptığınızda KDV ödemiyor musunuz? Hiç cep faturanıza baktınız mı, ne çok vergi ödüyormuşuz değil mi? Şu halde net olarak söyleyeyim: her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ödediği verginin nedenini ve neye göre hesaplandığını bilmeye hakkı vardır. Kabul ediyorum, ne kadar kolay olursa olsun büyük çoğunluk yine de okumaz. Hem okuma kültürümüz zayıf, hem de “okusak da ne değişecek” görüşü hakim. Ama öyle değil. Bilinçli vatandaş ülkesi için vergisini seve seve öder ama haksızlık varsa da tepkisini gösterir. Sayın yetkililer sizlere sesleniyorum. Bir komisyon oluşturun ve kanunlarımızı günümüz Türkçesine uyarlayın lütfen.

Türkiye’de Muhasebeci Algısı

Muhasebeciler gözlüklüdür, keldir, sıkıcıdır, anti-sosyaldir, şişmandır, kibirlidir diye atıp tutmalar… Aslında bu tarz önyargıların büyük ölçüde kırıldığını düşünüyorum. Ama yine de bu mesleğin ülkemizde yeterli ve hak ettiği saygıyı elde edemediği kanaatindeyim. Hem yöneticiler veya müşteriler tarafından, hem de çalışma arkadaşları tarafından. Ama bir taraftan da “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye boşuna denmemiştir sanırım, yani belki de sorun biz muhasebecilerdedir.

Kendi gözlemlerime göre muhasebecilerimizin önemli bir kısmı yeterli mesleki bilgi ve birikime sahip olmadığı gibi kendilerini geliştirme eğiliminde de değiller. Ayrıca yabancı dil bilen muhasebeci sayısı da ciddi oranda yetersiz. Ülkemizdeki yabancı sermayeyi göz önüne aldığımızda özellikle. Yabancı firmalarda çalışmak size bir takım ek avantajlar sağlar. Bu avantajları merak ediyorsanız Yabancı Firmada Çalışmak Neden İyidir? adındaki yazımı okuyabilirsiniz. Muhasebeci olmak donanımlı olmaktır. Muhasebe nedir tam olarak bilmektir.

Saygı hak edilir arkadaşlar, sadece istemekle olmaz. Bunun için muhasebeci daha çok çalışacak, işini daha severek ve daha bilinçli yapacak, kendisini geliştirecek. Önemli bir husus da muhasebenin amacını ve mantığını bir bütün olarak kavrayıp, kendi tarzını ve karizmasını yaptığı işe yansıtması lazım. Yönetim Muhasebesi işini de layığı ile yapması çok önemli. Böyle yapılsın da görelim kim kelmiş, kim şişmanmış :). Kısacası Muhasebeciler el üstünde tutulmalıdır ama onlar da hak etmelidirler.

Muhasebe yapmak için aslında tek ön şart niyet etmektir, bunu Nasıl Muhasebeci Olunur konulu yazımda okuyabilirsiniz.

Türkiye’de Muhasebeciler Ne Kadar Kazanır?
Malumunuz hayat pahalı ve insanlarımızın büyük çoğunluğu yeteri kadar kazanamıyor. Maalesef muhasebeciler de bu kötü kaderden nasibini almaktadır. Elbette belli bir ücret söylemek zor; kişinin yeteneğine, tecrübesine, talihine, ünvanına veya firmaya göre değişiklik göstermekte. Ama bana göre ortalama olarak asgari ücretin 2 katı diyebiliriz. Ancak, yabancı dil bilmek, belge almak (mali müşavirler ne kadar kazanır ile ilgili makalemi inceleyebilirsiniz), mesleki anlamda tecrübe gibi faktörler ile birlikte Türkiye standartlarının çok üstünde kazanmak da mümkündür. Mesleğe atılmayı düşünen gençler! Muhasebecilik maaşları ne kadardır? Azimli olursanız güzel bir mesleğiniz ve düzgün bir geliriniz olacaktır. Merak etmeyin. Başta çok çalışır az kazanırsınız ama sonra ibre tersine döner, sorun yok. Muhasebe Nasıl Öğrenilir adındaki yazımda da meslekteki yol haritanız hakkında tavsiyelerde bulundum.

Bu arada ön muhasebe elemanları ne kadar kazanır diyorsanız okuyunuz: Ön Muhasebeciler Ne Kazanır?

Muhasebeci Olmak Kolay Mıdır Muhasebeciler Ne kadar Kazanır

Muhasebenin Anayasaları

Türkiye’de muhasebenin amacını ve şeklini belirleyen kanunları anlamamız için genel mantığı kavramamız gerekir. Beyin fırtınası yaratalım. Şöyle ki: muhasebe, para ile ilgili işlerin takip edilmesidir. Para ile ilgili işlerin de önemli bir bölümünü ticari işler teşkil eder. İşin içinde ticaret varsa vergi de vardır. Burada tümevarım yaptık. Tümevarım yapmak için muhasebeci olmak şart değil :). Demek ki işin içinde ticaret var, bir de vergi var. O zaman iki ana kanun muhasebenin anayasası oluyor. Bunlardan biri Türk Ticaret Kanunu (TTK), diğeri ise Vergi Usul Kanunudur (VUK).

Türk Ticaret Kanunu alacak-verecek ilişkisi içinde olanların uyacağı kuralları belirlerken, Vergi Usul Kanunu vergilerin doğru hesaplanabilmesi için kuralları ortaya koyar. VUK altında ise Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK), Gelir Vergisi Kanunu (GVK – bu KVK’nın kardeşidir kurumsal olmayan kısmı ilgilendirir ), Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu vs. şeklinde verginin türüne göre daha detaylandırılmıştır. Başka bir şekilde anlatayım VUK Windows ise, diğerleri explorer, MS Office, Anti-virüs programları gibi uygulamalardır. Hepsi Windows işletim sisteminin belirlediği şekilde hareket ederler.

Türkiye’de Muhasebenin Tarihsel Gelişimi

Cumhuriyetin ilanı sonrası Türkiye tekrardan ayağa kaldırılırken ticaret ve sanayimiz de emeklemeye başladı. İlk yıllarda altyapısı oluşturulduktan sonra muhasebecilik ilk olarak 1932 yılında kanunlaşmıştır. Maalesef içeriği konusunda fazla bilgi yok. Çünkü kanunun metni kayıpmış, tuhaf bir durum gerçekten. Geçen yıllarda çağdaş bir meslek kanununun hayata geçirilmesi için defalarca çalışma yapılmış ve sonunda 1989 yılında 3568 nolu meslek kanunu ile muhasebe örgütlenmeleri yasal statüsüne kavuşmuştur.  Sonrasında TURMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) çatısı altında toplanmışlardır. Bu örgütlenme sonrası muhasebeciler “birlikten kuvvet doğurmuş” ve reformların peş peşe gelmesini sağlamışlardır.

Türk Muhasebesinin Reformları

  • Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği – Bu tebliğin amacı adı üstünde muhasebenin nasıl uygulanması gerektiğini belirlemekti. Nasıl uygulanacağının yanı sıra muhasebenin amacını ve temel ilkelerini de kanunlaştırmıştır. Bu tarihten 2008’e kadar da güncellenmeye devam etmiştir. Ayrıca Tek Düzen Hesap Planı da Türk muhasebesinde dönüm noktası olmuştur.
  • Bir diğer reform ise 1997 tarihinde Türk Muhasebe Standartları’dır. (TMS). Bu standartlar da bir çok muhasebe uygulamasını ve raporları belli kalıplara sokar. Örneğin tüm ülkede herkes aynı şekilde raporlarını oluşturur. Peki neden gerekli bu? Elma ile armudu toplayamazsınız (E+A=?). Ama iki tane elmayı toplayabilirsiniz (E+E=2 tane E). Birbirleri ile toplayamadığınız iki şeyi de karşılaştıramazsınız. Ayrıca herkes kafasına göre rapor oluştursa (ki çok eskiden öyleydi) ortaya çıkacak karmaşayı, yorumdan kaynaklanacak farklılıkları düşünebiliyor musunuz? Üzerinde oynamaya ve hileye açık, denetlenmesi zor. Muhasebenin sosyal sorumluluk kavramına (hissedarların, devletin, şirketin korunması) da ters.

 

Bir de UFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Sistemi) var. İngilizcesinin kısaltması IFRS (Ay-ef-ar-es diye okudukları şey). Bu daha kapsamlı bir şey, dünyadaki her ülkenin ve her firmanın raporlar üstünde aynı dili konuşması (aynı şekilde yorumlanması) amacını güder. UFRS’ye top yekün geçen bazı ülkeler vardır, Türkiye’de de belli kriterleri sağlayan firmalar UFRS (TFRS olarak da adlandırılıyor, U yerine Türkiye’nin T’si) ile raporlamaktalar. İleride tüm firmalar kesin olmayan bir tarihte illa ki TFRS’ye geçecektir.

Muhasebe Odaları Nedir?

Sadece muhasebecilerin değil, türlü mesleklerin odaları vardır. Bu “oda” denilen kavramdan anlayacağımız “örgüt” tür. Tanımı aynı olmasa da dernek gibi de düşünebilirsiniz aslında. Bölgesel olarak kurulurlar. Bir çok şehirde muhasebe odaları vardır (örnek : İZSMMMO – İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası). Bazı şehirlerde ise yoktur. Oda olmayan şehirlerde ikamet eden (veya faaliyet gösteren) meslek mensupları merkezi başka bir şehirde olan odaya kayıtlıdırlar. Bu odalar da TURMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) altında birleşmişlerdir. TÜRMOB Nedir? isimli yazımı okumak isteyebilirsiniz. Bu odaların amacı mesleki dayanışma olduğu gibi meslek kurallarını belirlemek ve disipline etmektir. Odalara kayıtlı muhasebeci olmak için yeterlilik sertifikaları almak gerekmektedir. Bu konuya ileride değineceğim.

Muhasebe odaları hakkında daha detaylı bilgi için Muhasebe Odası Nedir konulu yazımı okuyabilirsiniz.

Muhasebecilik mesleği hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

ANLAMAK İSTEDİĞİM :

Seçme şansınız olsa muhasebeyi tercih eder misiniz veya eder miydiniz?

[kkstarratings]

[Wow-Herd-Effects id=1]