Muhasebe Yazılımı – En İyi Muhasebe Programı Hangisidir?

Muhasebe Yazılımı

Bu yazımızda mesleki hayatımızı kolaylaştıran muhasebe yazılımı konusuna değineceğiz. Muhasebenin temel fonksiyonlarını Muhasebe Nedir isimli makalede görmüştük. Kayıt, sınıflandırma, raporlama ve analiz, muhasebenin ana fonksiyonları arasında yer almaktadır. Bir muhasebe programı, bu fonksiyonlardan hangilerini ne ölçüde yerine getirebildiğine göre ele alınmalıdır.

Piyasada irili ufaklı çok sayıda muhasebe programı yer almaktadır. Peki ama en iyi muhasebe yazılımı hangisidir? Seçim yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız?

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Hangi Tür Yazılıma İhtiyaç Duyuyorsunuz?

Öncelikle işletmenizin yapısını göz önüne almanız gerekiyor. Tercih edeceğiniz muhasebe programını şirketinizin yapısı doğrultusunda belirlemeniz mantıklı olacaktır.

Çünkü ihtiyacınızın çok gerisinde bir programı seçmeniz durumunda verimli bir muhasebe hizmetine kavuşamayacağınız gibi, sonrasında başka bir yazılıma geçmeniz durumunda mevcut verileri taşımanız zaman kaybına ve sıkıntılara yol açabilecektir.

İhtiyacınızdan çok daha kapsamlı bir muhasebe yazılımını satın almanız durumunda ise gereksiz yere daha fazla ücret ödeyeceksiniz.

Burada göz önünde bulunduracağınız ilk kriter, muhasebenizin dışarıdan mı yoksa firma içinden mi tutulduğudur. Konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Muhasebeci Olmak konulu makalemi okuyabilirsiniz.

 • Muhasebeniz Dışarıdan Tutuluyorsa : Uygun bir ön muhasebe programı tercih etmeniz gerekecektir. Ön muhasebe dediğimiz kavram, muhasebe kavramından biraz farklıdır. Muhasebenin sadece kayıt fonksiyonunun yerine getirilmesi ve bir takım günlük rutinlerin halledilmesi işidir. Daha ayrıntılı bilgi için Ön Muhasebe Nedir adındaki yazımı okumanızı öneririm.
 • Muhasebeniz Firmanız Bünyesinde Tutuluyorsa : O zaman muhasebenin 4 fonksiyonunu birden yerine getirebilecek bir muhasebe yazılımına ihtiyaç duyuyor olacaksınız anlamına geliyor. Bu durumda ise işletmenizin büyüklüğü ve yapısı önemli olacaktır. Örneğin üretim yapmıyorsanız kapsamlı bir maliyet modülüne ihtiyaç duymayacaksınız demektir.

İyi Muhasebe Yazılımlarının Ortak Özellikleri

İşletmenizin yapısı nasıl olursa olsun veya ihtiyacınız hangi doğrultuda olursa olsun, iyi bir muhasebe programının size sunması gereken, olmazsa olmazları olmalıdır. Bunlara dikkat etmeniz önemlidir:


 • Sürekli ve Kaliteli Teknik Destek : Ciddi ve güvenilir yazılımın başarısının taçlandırılması ancak satış sonrası verdiği hizmet ile olur. Bu hizmet ise program kullanıcılarının sorunlarına hızlı ve etkin bir şekilde çözüm sunması ile mümkündür. Programı satın alırken size özel olarak destek verecek bir kişinin olup olmadığını öğrenin. İsim ve irtibat bilgisini mutlaka alın. 7/24 olarak destek biraz abartılı bir ifade olsa da, mesai saatler içinde destek alacağınızdan mutlaka emin olun.
 • Kullanıcı Dostu Muhasebe Programı : İşletmeniz için seçeceğiniz muhasebe yazılımı mutlaka ve mutlaka kullanıcı dostu olsun. Yani kullanımı kolay, sade ve anlaşılabilir olsun. Elbette muhasebe elemanınızı iyisinden seçmeye çalışırsınız. Ama herkesin kapasitesi ve yeteneği aynı ölçüde olamaz. Tercih edeceğiniz bu yazılım mutlaka herkesin rahatça kullanabileceği ölçüde basit olmalıdır. Muhasebe departmanınızda eleman değişikliği olduğunda yeni kişinin işe daha rahat adapte olması kolay program ile daha rahat olacaktır. Dolayısı ile firmanız hata riskini biraz daha azaltacaktır.
 • Muhasebe Ciddi İştir : Muhasebe vergisel ve hukuki sonuçları itibari ile çok önemli bir konudur. Şakaya gelmez. O sebeple muhasebe programınızı internetten ücretsiz indirmeye çalışmayınız. Ücretsiz indirdiğiniz yazılımdan bekleyeceğiniz güvenilirlik ve kalite ne kadar olabilir ki? Bu yazılımlarda reklam olabilir, kurumsallık adına hoş bir görüntü değil. Ayrıca sorun halinde verecekleri destek de ücretli olacaktır. Sonuç itibari ile yine de maliyetsiz olmayacaktır. İşletmenizi ne büyük hedefler ile kurduğunuzu hatırlayın, muhasebe gibi hayati bir konuya yatırım yapmaktan kaçınmayın. Ucuz etin yahnisinden hayır beklemeyin.

İyi Ön Muhasebe Programı Nasıl Olmalıdır?

Muhasebeniz dışarıdan tutulacaksa ve ön muhasebeniz bizzat sizler(işletme sahipleri) tarafından veya ön muhasebe elemanı tarafından tutulması gerekiyorsa, o zaman bir ön muhasebe programına ihtiyaç duyacaksınız demektir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm özelikler ön muhasebe yazılımında da olmalıdır. Bunların haricinde ön muhasebe programında aşağıdaki modüller eksiksiz olmalıdır:

 • Fatura Kayıt
 • İrsaliye Kayıt
 • Kasa, Banka ve Çek/Senet Kayıt
 • Stok Kayıt
 • Cari Kayıt

Bu modüllerin hepsi tamsa ve genel kalite şartlarını da karşılıyorsa o zaman fiyatı en uygun programı seçebilirsiniz. Muhasebe kayıtlarının belkemiği olan hesap kodlarının çalışma prensibi için Muhasebe Hesap Kodları isimli yazımı inceleyebilirsiniz.

İyi Muhasebe Yazılımı Nasıl Olmalıdır?

Firmanızda bir muhasebe departmanınız olacaksa, yani muhasebe içeriden tutulacaksa o zaman tam kapsamlı bir muhasebe programı satın almanız gerekecektir. Ön muhasebe yazılımlarından farklı olarak, sınıflandırma, raporlama ve analiz yapabilecek kapasitede ve tüm muhasebenin sevk ve idaresine olanak tanıyacak modüllerin olması gerekmektedir. Elbette işletmenizin yapısına göre tüm modüllere ihtiyaç duyulmayabilmektedir. Ama aşağıdakiler tüm işletmeler için gereklidir:

 • Genel Muhasebe
 • Finansal Muhasebe
 • Kambiyo Senetleri
 • Stok Yönetimi
 • Sabit Kıymetler
 • Alacak Yönetimi
 • Borç Yönetimi
 • Raporlamalar
 • Maliyet Muhasebesi

Paket muhasebe programları kullanılabileceği gibi daha büyük ölçekli firmalarda ERP (Enterprise Resource Planning) programları kullanmak daha mantıklıdır. Kurumsal kaynak planlaması ve kaynakların daha verimli kullanılabilmesi amacı ile tüm departmanların birbirine entegre edildiği sistemlerdir (Örneğin SAP <es-ey-pi> diye okudukları hani).

En İyi Muhasebe Yazılımı Hangisidir?

En iyi muhasebe programı hangisidir diye sorulacak sorunun tek bir cevabı yoktur. Yukarıda yazdıklarımızdan da göreceğimiz üzere, her işletmeye göre uygun olan programı araştırıp seçme vardır.

Öncelikle muhasebenin çok önemli olduğu bilinciyle bir miktar maliyeti göze almanız gerekecek. Kullanımı kolay ve devamlı ve kaliteli destek alabileceğinize inandığınız programı tercih etmeniz gerekecek. Bunun için sadece internetten inceleyerek veya telefon ile konuşarak siparişinizi vermeyiniz. Programcıları mutlaka işletmenize davet edip yüz yüze görüşünüz. Aklınızdaki tüm soruları bire bir sorunuz, daha interaktif olacaktır böylesi. İkna olursanız ve gözünüz tutarsa anlaşınız.

En iyi muhasebe yazılımı veya programı hangisidir diye arama motoruna yazdınız. Karşınıza dünya kadar reklam çıktı. Hepsi mükemmel, hepsi eşsiz 🙂 …

Elbette benim de kendimce önerilerim olabilirdi ama reklam olmasın diye yazmıyorum. Reklam vermek isteyen olursa, programı da gerçekten sizlere önerebileceğim kadar iyiyse belki yazarım.

Siz işinize yarayacak asgari şartları yerine getiren, gözünüzün tuttuğu yazılım firmalarından en uygun teklifi veren ile anlaşınız.

İşin aslı tüm muhasebe programları aynı mantık ile hareket ederler. Önemli olan uygulamada neler sunduklarıdır.

[Wow-Herd-Effects id=1]