Muhasebe Excel Tabloları – Muhasebede Excel’in Önemi

Muhasebe ve Excel – Muhasebe Excel Tabloları

Merhaba Arkadaşlar. Bu yazım çok ama çok önemli bir konu hakkında olacak: Excel… Muhasebede Excel’in önemini anlatacağım. Daha önceden yapmış olduğum bazı Muhasebe Excel Tabloları var. Bunları sizlere hatırlatacak ve daha neler yapılabilir konusunda fikir yürüteceğim.

Başarılı bir muhasebecinin nelere ihtiyacı olduğunu MuhaSebep‘te hep anlatıyorum, biliyorsunuz. Örneğin muhasebenin genel mantığını kavrayabilme ve olaylara kuşbakışı bakabilme konusunda Muhasebe Nedir, mesleğin bugünü ve geleceği olan mali müşavirlik hakkında Mali Müşavir Olmak veya yönetim muhasebesinin sizi üst basamaklara taşıyacağını anlattığım Yönetim Muhasebesi Nedir gibi makalelerle sizin nasıl fark yaratabileceğinizi anlattım, değil mi?

Benzer şeyleri söyleyenler oldu mu size, bilemem. Ancak şuna neredeyse eminim ki: size Excel’i iyi bilmeniz gerektiğinden kimse bahsetmemiştir, değil mi? Yine aykırılık yapacak, değişik yorumlayacağım. Arkadaşlar, işininde ön plana çıkmak isteyen muhasebecinin Excel’i iyi bilmesi ŞARTTIR!

Kursa ulaşmak için tıklayınız

Muhasebe Excel Tabloları konusundan daha önce, Muhasebe ve Excel ilişkisini anlatayım:

Muhasebede Excel Kullanımının Önemi

Size kendi çalışma hayatımdan bir kesit anlatacağım.

Bundan bir önceki işyerimdi (zaten topu topu 2 yerde çalıştım – mümkünse uzun vadeli emek vermeyi seviyorum). Orada bir müdürüm vardı. Gayet zeki, Excel’i süper kullanabilen biriydi. Özellikleri ve karakteri hakkında “iyi” olarak nitelendirebileceğim tek tük şeylerdi bunlar. Neyse, o dönem ondan ilham alarak Excel öğrenmeye merak saldım. Kendi kendime formülleri deniyor, tablolar filan yapmaya çalışıyordum. Açıkçası çok da hoşuma gidiyordu.

Excel’i kurcalaya kurcalaya mantığını daha iyi anlamaya ve yeni şeyler yapabilmeye başladım. Örneğin 5-6 haneli ve küsuratlı (kuruşlu) rakamı yazıp, yazı ile karşılığını çıkartmak gibi sıfırdan yaptığım ufak tefek denemeler vardı. Bu öğrendiklerimi işimde de uygulayabilir miydim? Denemeye değerdi. Ufak tefek raporlarda işe yaradığını gördüm, çok işe yarayacaktı. Belliydi…

Günlerden bir gün, KDV iadeleri ile uğraşan arkadaşımız doğum iznine ayrıldı. Yerine beni oturttular. O raporları belki bileniniz vardır. Yüklenim listeleri filan falan. Önceki arkadaşım gibi ben de günlerce oturup raporları kâh elle doldurdum, kâh kopyala-yapıştır yaptım. Çok sıkıcıydı, çok zaman alıyordu ve hata yapmaya açıktı. Öyle ya… Arkadaş gelene kadar aylarca aynı şeyi yapmak ister miydim? Tabi ki hayır.

Sevgili arkadaşlar. O güne kadar öğrendiklerim ile ve günlerce çalışarak o raporları öyle bir hale getirdim ki… Günlerimi alan o işin düştüğü süre neydi biliyor musunuz? Sadece bir kaç dakika! Sadece 1 tuşa basarak rapor kendiliğinden hazır hale geliyordu. Çok tatmin edici bir duyguydu. O zamanlar bunu kimseye söylememiştim. Kendime işyerinde boş vakit yaratmıştım 🙂 .

Vaktimi, aynı şeyi tekrar tekrar yaparak çarçur etmedim. Verimli kullandım.

O günlerden bu günlere, sayısını hatırlayamayacağım kadar (yüzlerce mi, binlerce mi bilmiyorum) irili ufaklı Excel raporlar oluşturdum. Çok faydasını gördüm, çok…

Sözün özü : Bazı tür işlerinizde, Excel’i (formülleri vs.) iyi bilerek ve etkin kullanarak daha az zaman ve emek harcarsınız. “Excel’i İyi Kullanabilme Yeteneği”, sizi, hesaplamaları ve raporları daha kısa sürede ve daha doğru yapan bir muhasebeci olarak ön plana çıkaracaktır. Elinde kağıt, kalem ve hesap makinesi ile debelenenler hem kendini yıpratır, hem de verimsiz çalışır. Yapmayın bunu.

Daha önce hazırlamış olduğum Muhasebe Excel Tabloları içeren yazılarımı tekrar sizler ile paylaşıyorum:

Muhasebe Excel Tabloları

Bunları işyerinizde kullanabilirsiniz:


Basit Amortisman Hesaplaması : Hem Normal Amortisman, hem de Hızlandırılmış Amortisman (Azalan Bakiyeler) yöntemleri ile kullanabileceğiniz amortisman hesaplama sayfaları içerir. Her ay (veya dönem) giderleştirmeniz gereken tutarları buradan hesaplayıp, Net Defter Değerlerini mizanınız ile karşılaştırabilirsiniz.

180 Hesap Giderleştirme : Dönemsellik İlkesinin gereği olan Gelecek Aylara Ait Giderleri zamanı geldikçe Gelir Tablonuza aktarmanızı kolaylaştıran bir hesaplama tablosudur.

Gider Pusulası Hesaplama : Adına Gider Pusulası düzenleyeceğiniz kişiyle alacağı tutar üzerinden anlaşırız değil mi? Ama bu tutarın içinde Stopaj kesintisi de vardır. Hatta bazen Sorumlu Sıfatı İle KDV de bulunur. Bunların hesap makinesi ile hesaplanması kafa karıştırıcıdır. Bu hesaplama tablosu ile brütten nete ve netten brüte gider pusulanızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

KDV Tahakkuku Otomatik Muhasebe Fişi : Dönem sonları KDV tahakkuku yaparız ve sonraki ay ise devlete beyan ederiz. Hesaplanan KDV’yi, varsa Devreden KDV’yi ve İndirilecek KDV’yi girin, bu tablo size hem Hesaplanan(veya Devreden) KDV tutarını versin, hem de olması gereken muhasebe fişini otomatik oluştursun.

Değerleme Hesaplama Tablosu : İlgili hesabın döviz bakiyesini, TL bakiyesini ve değerleme kurunu girin, Excel size değerlesin. Bir de muhasebe fişi oluştursun. Nasıl ama? 🙂

Kur Farkı Faturası Hesaplama : Döviz faturalarınızı ve ödemelerinizi listeleyin, hangi taraf ne kadar kur farkı faturası düzenleyecek hesap etsin. Çok zor bir hesaplama tablosu olduğundan sınırlı sayıda işlemi hesaplayabiliyor. Demo sürümü gibi düşünün.

KDV Tevkifatı Hesaplama : İlgili tutarı girin, KDV ve Tevkifat oranlarını seçin. Hepsi bu. Size tevkifat yapılacak KDV tutarını söylesin.

Bunlar, benim sizler için yaptıklarım. Benzerlerini sizler de yapabilirsiniz. Bunun için Excel’i kurcalayın. Daha bilinçli kurcalamak için kursa gitmeniz iyi bir fikir olabilir.

Bunların haricinde mesela:

  • Mizanı girersiniz size Gelir Tablosu veya Bilanço hesaplar.
  • 2 tane Excel ekstreyi formülasyonlar ile karşılaştırıp mutabakatları kolaylaştırabilirsiniz.
  • Çok güzel maliyet raporları hazırlayabilirsiniz.
  • Envayi çeşit yönetim raporları hazırlayabilirsiniz.
  • Ve çok daha fazlası… Hayal gücünüzü kullanın, Excel ile yapamayacağınız şey yok. Basit bir çizgi film bile yapabilirsiniz ( Şaşırdınız değil mi? 🙂 ).

Muhasebe Excel Tabloları konusunda anlatacaklarım bu kadar. Bakın arkadaşlar. Mesleğinizde fark yaratmak için donanımlarınız listesine Excel’i de koyun. Hani özgeçmişlerde “Kullanabildiği Program Bilgileri” kısmına hemen herkes “Excel” yazar ya (“Orta düzey İngilizcem var” der gibi hani 🙂 ). Bu beyan fazla iyimser bir beyandır bana göre. Siz “gerçekten” öğreniniz. Örneğin “VLOOKUP veya SUMIF” formüllerinden haberdar olmadan Excel’i kullanıyor olamazsınız. Öğrenin, zor değil. Bir kaç gün bile kafa yorsanız çok şey farkeder.

Bir sonraki yazı benim yazım olmayacak. Artık yeni yazarlar da burada yazmaya başlıyorlar yavaş yavaş. Takip edin, daha da güzel olacak.

[Wow-Herd-Effects id=1]