KDV 2 E Beyannamesi Nedir ve Nasıl Düzenlenir

KDV 2 E Beyannamesi Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda, KDV 2 e beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir, bu beyannamenin mantığı nedir konusunu ele alacağım.  Aslında çok kolay bir mantığı ve beyanname düzenleme şekli olan bu vergiyi, akıl bulandırmadan, gayet sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Diğer muhasebe sitelerinden çok farklı çizgisi ile MuhaSebep, muhasebeye veya ilgili konuya yeni olanlara, özgün ve bilgilendirici yazılar ile ulaşmayı hedeflemekte ve bu doğrultuda gelişerek, okuyucularından olumlu geri dönüşler almaktadır. Desteğinize teşekkür ederim.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

KDV 2 e beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir konusuna başlayalım:

KDV 2 E Beyannamesi Nedir?

2 Nolu KDV beyannamesi adı ile de bilinir. Gerisini ise yukarıdan aşağıya tek tek anlatalım derim, kafamıza iyice yatsın.

Beyanname, devlete ödememiz gereken vergiyi kendimizin hesaplayarak devlete bildirmemiz demektir. Bizim bu beyanımız üzerine devlet kendi hesaplamasını (tarhını) yapar. Vergi Tarhı Nedir isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Devlete yaptığımız bu vergi beyanı, eskiden kağıt beyanname ile yapılırdı. 2007 yılından beri beyannameler elektronik ortamda verilmektedir. Yani Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalı üzerinden beyan edilmektedir. Bu beyan türüne e-beyanname denir.

Katma Değer Vergisi (KDV), harcama üzerinden alınan bir vergidir ve diğer vergiler gibi e-beyanname olarak beyan edilir. İlgili kanun ile ilan edilen mal ve hizmetler, çeşitli oranlarda KDV’ye tabidir. Ülkemizde en fazla %18’dir.

Kendisi adına vergi hesaplanana vergi mükellefi, vergiyi ödemekle yükümlü olana vergi sorumlusu denir.

Bazı durumlarda KDV doğuracak işlem yapan, KDV’yi ödeyemez (örneğin merkezi yurtdışında olan yabancı bir firma) veya devlet bazı sektörleri riskli görerek KDV alacağını malı veya hizmeti satın alan ile paylaştırır. Her 2 durumda da alıcı, aynı zamanda vergi sorumlusu olur.

Yukarıda bahsettiğim, devletin KDV’yi satıcı ve alıcı arasında belli oranlarda paylaştırmasına veya tamamının alıcının üstünde kalmasına kdv tevkifatı denir. KDV Tevkifatı Nedir konulu yazıma göz atabilirsiniz.

Lafı bağlayalım : Başkası adına vergi ödeyecek olan vergi sorumlusu, bu ödeyeceği vergiyi KDV 2 beyannamesi ile beyan eder.

KDV 2 Beyannamesi Ne Zaman Beyan Edilir ve Ödenir?

2 Nolu KDV beyannamesi aynen 1 Nolu KDV beyannamesi (KDV 1 Beyannamesi) gibi, ilgili aydan bir sonraki ayın 25’ine kadar beyan edilir, en geç 26’sında ise ödenir. Bu tarihlerin tatil günlerine denk gelmesi durumunda ise bir sonraki iş gününe kalırlar. Bu süreler, ihtiyaca göre bir kaç gün uzatılabilmektedir.

KDV 2 e beyannamesi nedir anladık sanırım, sıra geldi nasıl düzenlenir kısmına:

KDV 2 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

Çok basitçe ve ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağım.

En başta söylemeden geçemeyeceğim. Bilgisayarınızda Beyanname Düzenleme Programı (BDP) yüklü olmalıdır. Yüklü değil ise buraya tıklayarak, GİB’in e beyanname sayfası üstünde, “Gerekli Programlar” linkinden  indirip kurun önce.

Sonra, program üstünden, aşağıdaki yönergeleri izleyerek beyannameyi doldurabilirsiniz:Yeni Beyanname Açma

KDV 2 e beyanname yeni

Masaüstündeki kısa yoldan BDP programını açın. Sol üst tarafta bulunan “Dosya” sekmesinin altında bulunan “Yeni” üstüne tıklayınız.

Listeden Beyannameyi Seçmek

KDV 2 e beyanname seçKarşınıza içinde bir sürü beyanname türünün bulunduğu bir liste çıkacak. Bu liste üstünde “KDV2” yazan beyanname türünü seçiniz.

Genel Bilgiler Bölümü

KDV 2 e beyanname genel bilgilerArtık KDV 2 e beyannamesi karşınızda. İlk iş olarak “Genel Bilgiler” sekmesinde; vergi dairenizi, dönem tipinizi (aylık veya 3 aylık), ilgili ayı veya dönemi seçtikten sonra yıl kısmını doldurmak olacak.

Bu beyannameyi vergi sorumlusu veriyor dedik yukarıda. Beyannameyi hazırlayan siz olduğunuzda göre bu bölümün muhatabı da sizsiniz. Gerçek usulde vergilendiriliyorsanız kurum vergi numaranızı, yoksa TC kimlik numaranız ile birlikte; tam ünvanınız (veya ad/soyadı), ticaret sicil numaranız, e-posta adresiniz ve irtibat telefon numaranızı doldurunuz.

Beyan edecek bir bilginiz yoksa en alttaki kutucuğu işaretleyiniz. Ancak aslına bakacak olursanız, ilgili ayda beyan edeceğiniz sorumlu sıfatı ile KDV’niz bulunmuyorsa bu beyannameyi vermek zorunda değilsiniz.

Kesinti Yapılan Satıcılar

KDV 2 e beyanname kesinti yapılan satıcılarGenel bilgileri doldurduktan sonra “Kesinti Yapılan Satıcılar” sekmesine geliniz. Bu kısma sorumlu sıfatınız ile “tam” ve “kısmi” olarak KDV kesintisi (tevkifatı) yapılan tüm satıcıları alt alta yazınız. İhtiyacınız kadar satır açmak için en sağ taraftaki (+) düğmesine basarken, satır silmek için (-) düğmesine basabilirsiniz.

(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

[lockercat]

“Ödeme Türü” bölümünde listeden seçebileceğiniz 2 adet tür vardır; “Yurtdışına Yapılan Ödemeler” ve “KDV Genel Uygulama Tebliği Gereğince Yapılan Ödemeler” olarak. Satıcınız yurtdışındaysa hangisini seçeceğiniz belli. Yurtiçindeyse diğerini seçiniz.

Hepsini girdiğinizde sol alt tarafta matrah ve vergi toplamlarını doğru olarak görüyor olmanız lazım. Mizanınız ile tutmuyorsa listede yanlışlık yaptınız demektir. Lafı geçmişken, Mizan Nasıl Kontrol Edilir konulu yazımı okumanızı öneririm.

Vergi Bildirimi

KDV 2 e beyanname vergi bildirimi 1Sıra geldi vergiyi bildireceğimiz bölüme. “Vergi Bildirimi” sekmesine tıklayınız. Karşınıza 2 bölümden oluşan bir ekran gelecek. Üst taraf tam tevkifat, alt kısım ise kısmi tevkifat uygulanan işlemlere ait bildirimler içindir.

Tam tevkifat için resimde göreceğiniz gibi “İşlem Türü” üstüne tıkladığınızda, işlem türünü seçebileceğiniz bir menü açılacaktır. Burada, sorumlu sıfatıyla ödenecek KDV (360 hesap altındadır) dip toplamının ne kadarının hangi tür işleme ait olduğunu seçeceksiniz. İlk 4 türe uymayan her şey “150 Diğerleri”dir.

 

KDV 2 e beyanname vergi bildirimi 2Aynı üst bölümde olduğu gibi burada da “İşlem Türü” seçme işini açılacak menüden yapmanız gerekecek. İlgili kısmi tevkifat türünden emin değilseniz bir bilene danışınız.

 

KDV 2 e beyanname vergi bildirimi 3Üstteki resimde göreceğiniz gibi tam tevkifat kısmında; matrah ve oran giriniz. KDV otomatik hesaplanacaktır. Kısmi tevkifat kısmında da yine matrah ve oran gireceksiniz. Seçtiğiniz kısmi tevkifat cinsine göre tevkifat oranını (yukarıdaki örnekte 7/10) ve vergi (KDV) oranını program kendi hesaplayacaktır.

Sayfanın en alt tarafında matrah ve ödenmesi gereken vergi, yukarıda girdiğiniz bilgilere göre buraya düşecektir. Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus, “Kesinti Yapılan Satıcılar” ve “Vergi Bildirimi” sayfalarının matrah ve vergi dip toplamlarının eşit olmasıdır. Aksi halde beyannameyi kaydetmenize program izin vermeyecektir.

KDV 2 e beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir konusuna devam ediyoruz:

Düzenleme Bilgisi

KDV 2 e beyanname düzenleme bilgileriGeldik beyannamenin dip kısmına. Burasını da 2 kısımda ele alacağız. Üst kısım “Beyannamenin Hangi Sıfatla Verildiği” olarak geçer. Tekrar etmeye gerek var mı? Siz kimdiniz? Vergi sorumlusu değil mi? Orası işaretlenecek ve “Genel Bilgiler” sekmesinde girdiğini bilgilerinizi buraya da aynen gireceksiniz.

Alt kısım ise beyannameyi düzenleyen, yani onaylama yetkisi olup da onaylayandır. Bu kişi mali müşavirinizdir. Onaylayan, bordrolu veya sözleşmeli mali müşaviriniz olabilir. Onun bilgilerini yazmanız gerekir. Mali müşavirlik hakkında genel bir bilginiz olmasını isterseniz buyurun, ilgili makalemi okuyabilirsiniz: Mali Müşavir Olmak.

Beyannameyi Kaydetmek

KDV 2 e beyanname kaydetBeyannameyi doğru olarak düzenlediğimize eminsek kaydetmemiz lazım. Beyannameyi kaydetmeden programı kapatmanız demek, her şeyi tekrardan girmek zorunda kalmanız demektir.

Resimde göreceğiniz gibi “kaydet” düğmesini tıklamanız gerekiyor. Beyannamede aleni bir hata var ise (örneğin kesinti yapılan satıcılar ve vergi bildirimi altındaki dip toplamların tutmaması gibi) program, beyannamenizi kaydetmenize izin vermeyecek ve ilgili hatayı gösteren bir uyarı gösterecektir.

Kaydet butonuna bastıktan sonra herhangi bir uyarı verilmemişse ve sol üst köşede (maalesef burada menünün önünün kapadığı kısım) ilgili dönemi gösteren bir yazı görünüyorsa artık, beyannameniz kaydolmuş demektir. Daha da açıklamak gerekirse: daha üstteki resimlerde sol üstte görünen “Beyanname 2-KDV2_8” yazan kısım işinde dönemi de alacak şekilde değişiyor kayıt başarılı olduğu zaman.

Beyannamenin Onaylanması

Siz beyannamenizi kaydettikten sonra mali müşaviriniz onay için bir takım işler yapacaktır. Kısaca onun hakkında bilgi de vereyim ki tam olsun.

Mali müşaviriniz, kaydettiğiniz beyanname(ler)inizi paketleyecektir. Yani ziplediğini düşünün, onun gibi bir şey yapacak. Sonra bu paketi GİB üstünde yükleyecek (upload edecek). Orada beyannamelerin nasıl göründüğünü kontrol ettikten sonra elektronik olarak imzalayacak.

Önemli Not: E-Beyannameler canlı organizmalar gibidir. Belli dönemlerde güncellenirler. Yeni eklemeler olabileceği gibi tersi de olabilir. O yüzden bir gün buradakinden farklı bir bölüm görürseniz şaşırmayın. Bu beyanname örneği Temmuz 2017 itibari ile günceldir 🙂 .

Form BA BS Nasıl Düzenlenir , Damga Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur ve Tüik 3 Aylık Soru Formu Nasıl Doldurulur konulu yazılarımı da okumak isteyebilirsiniz.

Ve…. Sonunda KDV 1  E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konulu yazım yayımlanmıştır. 3.000+ kelime ve 30+ görsel ile gayet detaylı ve eşi benzeri olmayan bir çalışma olduğu kanısındayım. Bitmedi… Muhtasar Beyanname Kılavuzu ve Geçici Vergi Beyanname Kılavuzu da hazır!

Ayrıca GİB üstünden vergi sorgulama RESİMLİ anlatım için GİB Vergi Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır isimli rehberi inceleyebilirsiniz.

KDV İstisnaları ile alakalı kısa bir süre önce yayımlanan KDV İstisnaları Nelerdir adındaki içeriği okuyabilirsiniz.

KDV 2 e beyannamesi nedir ve 2 nolu KDV e beyannamesi nasıl düzenlenir sorularına net cevap verdiğimi düşünüyorum. Umarım siz de öyle düşünüyorsunuzdur.

Bu konuya değinip değinmeme konusunda tereddüt etmiştim. Ama ünlü arama motoru üstünde ilk sırada çıkan sonuçlarda halen kağıt beyannameler olduğunu görünce konuya el atmak istedim. Silin şu sayfaları kardeşim yahu! 10 sene olmuş geçileli e-beyannameye. Bulandırmayın gençlerin zihnini çok sayın, ulu üstadlar?!

Gece gece neye celallendiysem, ben de bilemedim. Sağlıcakla ve takipte kalın 🙂
[/lockercat]

[Wow-Herd-Effects id=1]