KDV 2 E Beyannamesi Nedir ve Nasıl Düzenlenir

KDV 2 E Beyannamesi Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda, KDV 2 e beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir, bu beyannamenin mantığı nedir konusunu ele alacağım.  Aslında çok kolay bir mantığı ve beyanname düzenleme şekli olan bu vergiyi, akıl bulandırmadan, gayet sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Diğer muhasebe sitelerinden çok farklı çizgisi ile MuhaSebep, muhasebeye veya ilgili konuya yeni olanlara, özgün ve bilgilendirici yazılar ile ulaşmayı hedeflemekte ve bu doğrultuda gelişerek, okuyucularından olumlu geri dönüşler almaktadır. Desteğinize teşekkür ederim.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

KDV 2 e beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir konusuna başlayalım:

KDV 2 E Beyannamesi Nedir?

2 Nolu KDV beyannamesi adı ile de bilinir. Gerisini ise yukarıdan aşağıya tek tek anlatalım derim, kafamıza iyice yatsın.

Beyanname, devlete ödememiz gereken vergiyi kendimizin hesaplayarak devlete bildirmemiz demektir. Bizim bu beyanımız üzerine devlet kendi hesaplamasını (tarhını) yapar. Vergi Tarhı Nedir isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Devlete yaptığımız bu vergi beyanı, eskiden kağıt beyanname ile yapılırdı. 2007 yılından beri beyannameler elektronik ortamda verilmektedir. Yani Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalı üzerinden beyan edilmektedir. Bu beyan türüne e-beyanname denir.

Katma Değer Vergisi (KDV), harcama üzerinden alınan bir vergidir ve diğer vergiler gibi e-beyanname olarak beyan edilir. İlgili kanun ile ilan edilen mal ve hizmetler, çeşitli oranlarda KDV’ye tabidir. Ülkemizde en fazla %18’dir.

Kendisi adına vergi hesaplanana vergi mükellefi, vergiyi ödemekle yükümlü olana vergi sorumlusu denir.

Bazı durumlarda KDV doğuracak işlem yapan, KDV’yi ödeyemez (örneğin merkezi yurtdışında olan yabancı bir firma) veya devlet bazı sektörleri riskli görerek KDV alacağını malı veya hizmeti satın alan ile paylaştırır. Her 2 durumda da alıcı, aynı zamanda vergi sorumlusu olur.

Yukarıda bahsettiğim, devletin KDV’yi satıcı ve alıcı arasında belli oranlarda paylaştırmasına veya tamamının alıcının üstünde kalmasına kdv tevkifatı denir. KDV Tevkifatı Nedir konulu yazıma göz atabilirsiniz.

Lafı bağlayalım : Başkası adına vergi ödeyecek olan vergi sorumlusu, bu ödeyeceği vergiyi KDV 2 beyannamesi ile beyan eder.

KDV 2 Beyannamesi Ne Zaman Beyan Edilir ve Ödenir?

2 Nolu KDV beyannamesi aynen 1 Nolu KDV beyannamesi (KDV 1 Beyannamesi) gibi, ilgili aydan bir sonraki ayın 25’ine kadar beyan edilir, en geç 26’sında ise ödenir. Bu tarihlerin tatil günlerine denk gelmesi durumunda ise bir sonraki iş gününe kalırlar. Bu süreler, ihtiyaca göre bir kaç gün uzatılabilmektedir.

KDV 2 e beyannamesi nedir anladık sanırım, sıra geldi nasıl düzenlenir kısmına:

KDV 2 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

Çok basitçe ve ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağım.

En başta söylemeden geçemeyeceğim. Bilgisayarınızda Beyanname Düzenleme Programı (BDP) yüklü olmalıdır. Yüklü değil ise buraya tıklayarak, GİB’in e beyanname sayfası üstünde, “Gerekli Programlar” linkinden  indirip kurun önce.

Sonra, program üstünden, aşağıdaki yönergeleri izleyerek beyannameyi doldurabilirsiniz:Yeni Beyanname Açma

KDV 2 e beyanname yeni

Masaüstündeki kısa yoldan BDP programını açın. Sol üst tarafta bulunan “Dosya” sekmesinin altında bulunan “Yeni” üstüne tıklayınız.

Listeden Beyannameyi Seçmek

KDV 2 e beyanname seçKarşınıza içinde bir sürü beyanname türünün bulunduğu bir liste çıkacak. Bu liste üstünde “KDV2” yazan beyanname türünü seçiniz.

Genel Bilgiler Bölümü

KDV 2 e beyanname genel bilgilerArtık KDV 2 e beyannamesi karşınızda. İlk iş olarak “Genel Bilgiler” sekmesinde; vergi dairenizi, dönem tipinizi (aylık veya 3 aylık), ilgili ayı veya dönemi seçtikten sonra yıl kısmını doldurmak olacak.

Bu beyannameyi vergi sorumlusu veriyor dedik yukarıda. Beyannameyi hazırlayan siz olduğunuzda göre bu bölümün muhatabı da sizsiniz. Gerçek usulde vergilendiriliyorsanız kurum vergi numaranızı, yoksa TC kimlik numaranız ile birlikte; tam ünvanınız (veya ad/soyadı), ticaret sicil numaranız, e-posta adresiniz ve irtibat telefon numaranızı doldurunuz.

Beyan edecek bir bilginiz yoksa en alttaki kutucuğu işaretleyiniz. Ancak aslına bakacak olursanız, ilgili ayda beyan edeceğiniz sorumlu sıfatı ile KDV’niz bulunmuyorsa bu beyannameyi vermek zorunda değilsiniz.

Kesinti Yapılan Satıcılar

KDV 2 e beyanname kesinti yapılan satıcılarGenel bilgileri doldurduktan sonra “Kesinti Yapılan Satıcılar” sekmesine geliniz. Bu kısma sorumlu sıfatınız ile “tam” ve “kısmi” olarak KDV kesintisi (tevkifatı) yapılan tüm satıcıları alt alta yazınız. İhtiyacınız kadar satır açmak için en sağ taraftaki (+) düğmesine basarken, satır silmek için (-) düğmesine basabilirsiniz.

(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

Bilgi, Paylaştıkça Güzeldir !image/svg+xml
YAZININ DEVAMI KİLİTLİDİR AMA BİR "TIKLAMA" İLE AÇABİLİRSİNİZ 🙂 Okumaya devam etmek için paylaşımda bulunarak MuhaSebep'e destek vermenizi rica ederim. Teşekkürler

[Wow-Herd-Effects id=1]