KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur Örneği

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Sevgili arkadaşlar, merhaba. KDV 1 e beyannamesi nasıl doldurulur? KDV1 beyannamesi nedir ve ne zaman verilir? E beyanname örneği ile birlikte görelim.

Başlaması çok zor olan konulardan biri. Öyle olmasa her yerde olurdu zaten. Zamanında yapmışlar kağıt beyanname örneklerini, halen öylece duruyor. Nasıl durmasın ki… O kadar uzun ki, yaz yaz bitmeyecek gibi geliyor bana 🙂 . Ama yaptığım diğer beyanname örneklerinden sonra KDV 1 beyannamesi için de talep çok olduğundan başka çarem kalmadı.

Hadi bakalım! KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusuna MuhaSebep anlatım tarzıyla başlayalım. “Bu tarz da neyin nesi?” diyenler websitemi inceleyebilirler.

Önemli Not : E beyannameler sıklıkla güncellenmektedir. Benim burada tarifini yaptığım Eylül 2017 itibari ile günceldir. Bir değişiklik olduğu takdirde en alt kısma değişikliği eklemeye çalışırım (fırsatım olursa).

Kursa ulaşmak için tıklayınız

KDV 1 E Beyannamesi Nedir?

Yine her zamanki gibi konuyu pek bilmeyen birine anlatıyormuş gibi anlatacağım. Zaten herkes her şeyi bilmek zorunda değil bana göre. Ayıp da değil ayrıca. Okur ve 2 dakika sonra en azından konu hakkında kabaca bir fikri olan biri haline gelir. Fena mı?

KDV harcama üstünden alınan bir vergidir. Açılımı Katma Değer Vergisi’dir. Ülkemizde %1, %8 ve %18 oranında uygulanır. Her türlü mal ve hizmetin kanunlarla belirlenmiş bir KDV oranı vardır. Ancak bazı şeyler KDV’den muaf olabilir, buna da KDV istisnası denir. Daha detaylı bilgi için KDV İstisnası İşlemleri isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Beyannameden kastımız ise vergi beyannamesidir. Yani mükellefçe hesaplanan bir verginin vergi dairesine bildirilmesidir. “Ben bu kadar vergi hesapladım” denmesidir. Aslında teknik olarak hesaplamayı vergi dairesi yapar, teknik olarak… Biz kendimizce hesapladığımız vergi tutarını bildiririz, vergi dairesi de hesaplar. Bu konu hakkında daha fazlası için Vergi Tarhı Nedir konulu yazıma bakabilirsiniz. Yıllardan beri bu beyan, kâğıt olarak değil de elektronik ortamda devlete yapılır. Buna da e-beyanname denir.

Gelelim bu “1” ve “2” meselesine. Neden KDV1 veya neden KDV2? Konu ile ilgili 2 adet kavramı bilelim:

 • Vergi Mükellefi : Kendisine vergi farz olana, üstüne vergi çıkarılana denir.
 • Vergi Sorumlusu : Vergiyi kendisi veya başkası adına ödemekle sorumlu olan kişidir.

Bazen devlet, vergiyi asıl kişiden veya kurumdan (vergi mükellefinden) alamaz veya almak istemez. Bir 3. tarafı vergi sorumlusu tayin eder. “Senin bu arkadaşa borcun var. Bu borcunu vergisi kadar eksik öde ve vergiyi de bana öde” der. Veya “Bu arkadaşın yaptığı işten dolayı doğan vergiyi sen bana öde” der. Dediği bu kişiye de vergi sorumlusu denir. Bu kavramları daha net görmek isterseniz KDV Tevkifatı Nedir adındaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Uzatmayım. Vergi mükellefi sıfatıyla KDV ödüyorsanız, yani KDV sizden doğan KDV ise, KDV1 beyannamesiyle beyan edersiniz. Yok, başkası adına KDV beyan edecekseniz o zaman KDV2 beyannamesi devreye girer. KDV2 hakkında resimli anlatım için KDV 2 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir yazımı tavsiye ederim.

KDV 1 e beyannamesi nasıl doldurulur konusuna devam edelim…

KDV 1 E Beyannamesi Ne Zaman Verilir ve Ödenir?

Katma Değer Vergisi 1 E Beyannamesi aylık olarak verilir. KDV’nin alakalı olduğu ayı izleyen ayın 24. günü akşamına kadar beyan edilir ve 26. günü akşamına kadar da ödenir. Örnek vermek gerekirse, Mayıs ayı beyannamesini 24 Haziran akşamına kadar beyan etmeniz ve 26 Haziran akşamına kadar da ödemeniz lazım. Bu tarihler resmi bir tatile veya hafta sonuna denk gelirse bir sonraki işgününde beyan edilir veya ödenir. Bazı istisnai durumlarda idare tarafından fazladan bir kaç gün daha uzatılabilir de bu süreler.

KDV beyannamesi verilmeden önce KDV tahakkuku yapılmalıdır. KDV Tahakkuku Hesaplama ismindeki yazımı okuyabilirsiniz. KDV tahakkuku sonrası tahakkuk kaydınızın doğruluğunun kontrolü, mizan kontrolünüzün bir parçasıdır. Laf lafı açıyor, çok derine dalmadan çıkayım. Mizan Kontrolü Nasıl Yapılır yazımda hepsi var arkadaşlar.

KDV 1 e beyannamesi nasıl doldurulur aşağıda resimli göreceksiniz.

Beyanname Düzenleme Programı İndirme(BDP)

Yukarıda belirttiğim gibi vergi beyannameleri vergi dairesine elektronik ortamda veriliyor. Yalnız daha öncesinde e beyannameleri kendi bilgisayarımız üstünde, bir program vasıtası ile düzenlememiz gerekiyor. Bu programa BDP, yani Beyanname Düzenleme Programı denir. Bu programı GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) websitesi üstünden bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor. Aşağıda gördüğünüz tüm görüntüler BDP üstünden alınmış ekran görüntüleridir.

Bu programı aşağıdaki linke tıklayarak GİB üstünden indirebilirsiniz:


GİB Gerekli Programlar sayfasına ulaşmak için tıklayınız. Buradan ayrıca gerekli olan Java sürümünü de indirebilirsiniz. Java sürümünüz uyumlu değilse program çalışmayacaktır çünkü.

Programı kurdunuz ve sorunsuz çalışıyor. Artık KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir tane tane anlatalım.

KDV 1 E Beyannamesini Açma ve Genel Bilgiler

Masaüstünüzdeki  BDP ikonuna çift tıklayarak programı açtıktan sonra:

KDV 1 E Beyannamesi

Sol üst köşedeki “Dosya” sekmesi altındaki “Yeni” düğmesini tıklayınız.

 

KDV 1 E Byennamesi Seçme

Listeden “KDV1” yazan satırı seçiniz.

 

KDV 1 E Beyannamesi Genel Bilgiler

Karşınızda artık KDV1 beyannemesi duruyor. KDV1 E beyannamesi nasıl doldurulur bakalım. Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bilgilerimizi girmemiz gerekiyor. Yeri gelmişken bir bilgi vereyim. Her beyannamede aynı bilgileri tekrar tekrar girmek zorunda değilsiniz. Yukarıdaki “Kayıtlar” sekmesi altında bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. “Vergi Kimlik Numarası” kısmına vergi kimlik numaranızı işaretleyip, hemen yanındaki “…” yazan kutucuğa tıklarsanız bilgileriniz buraya düşecektir.

Dönem tipini “Aylık” olarak seçmelisiniz (Basit usülde vergilendirilenler, konut kooparatifleri vs 3 aylık). “Ay” ve “Yıl” bilgilerini doğru girdiğinize emin olunuz. Örneğin bu beyanname Eylül ayı tarihli olduğunda göre şu anda Ekim ayında olmalıyız.

 

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Bilgileri

KDV 1 E Beyannamesi Matrah

Genel bilgileri doldurduktan sonra “Matrah” bölümüne geçelim. Verginin hesaplanması (oranlanması) hangi tutar üzerinden oluyorsa, bu tutara matrah denir. Bu kısma 391 (Hesaplanan KDV) hesabınız altındaki tutarları oluşturan matrahın dağılımlarını yapmanız gerekir. 3 kısımda ele almak gerekir:

 1. Tevkifat (Kesinti) uygulanmayan işlemler
 2. Kısmi tevkifat uygulanan işlemler
 3. Diğer işlemler

Her bölüm için ne kadar satıra ihtiyacınız varsa en sağ taraftaki (+) düğmesine o kadar tıklarsınız. Satır silmek için ise (-) düğmesine tıklamanız gerekir. Aynı mantık bütün e-beyannamelerin hepsinde ve her kısımda geçerlidir.

Tevkifat Uygulanmayan İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Tevkifat Uygulanmayan İşlemlerSizin hesapladığınız vergi üstünden, yani sizin kestiğiniz faturalar üstünden karşı taraf (alıcı) herhangi bir tevkifat (kesinti) yapmıyorsa ilgili matrah bu kısma yazılır. Burada yapacağınız kırılım KDV oranları üstünden olacaktır. Bu tür olan matrahınızın ne kadarı %18, %8 veya %1’dir, onu burada detaylandırmalısınız. Örneğimizde %18 ve %8’lik satışlarımızın olduğunu varsaydım.

 

Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemlerYaptığınız satışlara istinaden alıcı tarafından daha sonra devlete “adınıza ödenmek üzere” tevkifat(kesinti) yapılan KDV ve matrahlarını buraya yazmalısınız arkadaşlar. Yeri gelmişken vurgulamak istediğim bir husus var. Bu kesintiyi yapan alıcınız bunu kendi KDV 2 E Beyannamesi ile vergi dairesine beyan eder. Yukarıda da bağlantısını verdiğim KDV2 beyannamesi doldurma kılavuzu MuhaSebep’te mevcut, bakabilirsiniz.

İhtiyacınız kadar satır açınız ve bilgileri satırlara yazınız. “İşlem Türü” bölümüne tıkladığınızda yukarıda gördüğünüz pencere açılacaktır. Buradan kısmi tevkifata konu işleminizin türünü seçmeniz lazım.  Türü seçtiğinizde listede en sağda gördüğünüz ilgili kesinti oranı otomatik olarak satıra yansıyacaktır. Matrah ve KDV oranını girdiğinizde ise vergi (KDV) otomatik hesaplanacaktır.

Yukarıdaki örnekteki ilk satırda KDV şu şekilde hesaplanmıştır :

25.000 x 0.18 = 4.500

4.500 / 10 x 5 = 2.250

İki satırın toplamı ise 2.250 + 2.700 = 4.950 olacaktır

 

Diğer İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi Matrah Diğer İşlemler

Geldik “Matrah” kısmının son bölümüne. Burası 3 bölüme ayrılır:

 • Türkiye’de İkamet Etmeyenlere KDV Hesaplanarak Yapılan Satışlar (Yolcu Beraberi Eşya) : Kısacası, yabancı turistlere yaptığınız KDV’li satışlar burada gösterilir. Bu turistler ise ülkemizden çıkarken gümrükte ödedikleri bu KDV’yi geri alırlar.
 • Amortismana Tabi Sabit Kıymet Satışları : Aktifinizdeki bir sabit kıymeti sattığınızda hesapladığınız KDV’yi burada göstermeniz gerekir. Aktif nedir görmek için Basit Bilanço Anlatımı, amortisman nedir pekiştirmek için Amortisman Hesaplama Yöntemleri konulu makalelerimi okuyabilirsiniz.
 • Diğerleri : Bu bölümü kullanmanızdaki en olası neden alış iadeleri KDV’si olacaktır. Yani satın aldığınız bir malı veya hizmeti iade ederseniz 391 (Hesaplanan KDV) altındaki bir kırılım olan “Alıştan İade KDV” altına atarsınız. Bu hesabın toplamını da işte burada gösterirsiniz. Matrah bölümünde yukarıdakilerden hiç bir şeye uymayanları da buraya koymanız gerekecektir.

<Ekim 2017 Değişiklik>

KDV 1 E Beyannamesi Diğer İşlemler 504

Ben yazıyı bitirdikten kısa süre sonra “504 – Alınan Malların İadesi, Gerçekleşmeyen İşlemler” bölümü eklendi. Yani iadeleri artık “550 – Diğerleri” altına yazmaya gerek kalmadı.

<Değişiklik Sonu> 

 

KDV 1 E Beyannamesi Matrah ToplamıHer 3 bölümü de (gerekiyorsa) doldurduktan sonra sağ alt tarafta matrah ve vergi toplamlarımızı program otomatik hesapladı. Örneğimizdeki “Hesaplanan KDV” = 29.392 TL oldu.

Yalnız bazı durumlarda matrah üstünden hesaplanmayan (satış ile direkt alakalı olmayan) hesapladığımız KDV’miz olabilir. Olamaz mı sizce? Olabilir… Bedelsiz mal ve hizmet teslimlerinde de (bir KDV istisnası yok ise) satış bedeli (yoksa emsal bedeli) üstünden KDV hesaplanır ve “Daha Önce İndirim Konusu Yapılan KDV’nin İlavesi” alanına yazılır. Satış bedeli 0 (sıfır) olduğundan bir matrah üstünden hesaplanmamıştır, o yüzden ayrı tutularak yazılır.

“Toplam Katma Değer Vergisi” toplamı mizanımız üstündeki 391 toplamı ile tutmalıdır.

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusuna devam edelim:

 

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler Bölümü

 

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler

(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

[lockercat]

“Matrah” kısmına hesapladığımız vegileri yazmıştık. “İndirim” kısmına ise indireceğimiz vergileri yazacağız. Yani aldığımız mal ve hizmetleri satın alırken ödediğimiz KDV’yi buradan düşeceğiz.

Üç bölüme ayrılmaktadır:

 1. İndirimler : İndirimi, türlerine göre dağıtacağız burada
 2. Bu döneme ait indirilecek KDV tutarının oranlara göre dağılımı : Bu döneme ait indirilecek KDV tutarını, KDV oranlarına göre dağıtacağız
 3. Önceki dönemden devreden KDV tutarında değişiklik : Bir önceki ay beyan ettiğimiz devreden KDV tutarında bir düzeltme yapılmışsa burada belirtilecek.

 

İndirimler

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler İndirim TürüBurada hesapladığımız KDV’den indireceğimiz (kabaca söylemek gerekirse, ödeyeceğimiz KDV’den düşeceğimiz) verginin türünü ve tutarını belirteceğiz. Mevcut indirim türünüz kadar satır açınız. “İndirim Türü” üstüne tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Burada en sık kullanılan 3 tür; “101-Önceki Dönemden Devreden İndirilecek KDV (190 hesap)” , “102-Bu Döneme Ait İndirilecek KDV (191 hesap)” ve “Satıştan İade KDV (191 hesap)”dir. İndirdiğiniz KDV’nin türüne göre listeden ayrıca seçebilirsiniz.

 

Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarının Oranlara Dağılımı

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler Oran DağılımıBir üst tarafta gösterdiğiniz “Bu Döneme Ait İndirilecek KDV” tutarını burada oranlara göre dağıtmanız gerekmektedir. Yukarıdaki örnekte göreceğiniz gibi 17.500 TL’lik tutarı, %1, %8 ve %18’lik kısımlara dağıttım. Buranın dip toplamı ile yukarıdaki ilgili kısmın dip toplamları tutmalı. Aksi halde beyannameyi kaydedemeyeceksiniz.

 

Önceki Dönemden Devreden KDV Tutarında Değişiklik

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler Devreden Tutarındaki DeğişiklikEğer ki bir önceki beyannamenizde ödeme çıkmamış ve KDV devrettiyse ve  geçen ay beyan ettiğiniz Devreden KDV (190 hs) hesabınızda bu ay içinde bir değişiklik olduysa, değişikliğin tutarını ve sebebini burada göstermeniz gerekir.

“Değişiklik Nedeni” hücresine tıkladığınızda 8 seçenekli bir menü açılacaktır. Buradan seçebilirsiniz. Örneğimizde bu ay içinde bir şirket birleşmesi olduğundan dolayı diğer şirketten gelen devreden KDV’nin bizimkine eklendiği gösterilmiştir.

 

KDV 1 E Beyannamesi İndirimler Sonuç revize

 

Evet arkadaşlar. İndirimler bölümlerini doldurduktan sonra netice yukarıdaki gibi olacak.

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusu devam ediyor…

 

KDV 1 E Beyannamesi İhraç Kaydıyla Teslimler

KDV 1 E Beyannamesi İhraç Kaydıyla TeslimlerBu bölümde bilmemiz gereken ilk kavram İhraç Kaydıyla Teslim‘dir. Ülke ekonomisine katkıda bulunması sebebiyle, ihracatın teşvik edilmesi amacıyla mal ihraç edecek olan ihracatçıya bazı kolaylıklar sağlanabilmektedir. Katma Değer Vergisi bakımından ise bu kolaylık, ihracatçının ihracatı yapmak üzere satın aldığı malın KDV’sini ödememesi ile olur.

Bilmemiz gereken diğer kavramlar ise Tecil ve Terkin kavramlarıdır. İhracatçı KDV ödemiyor dedim ama ihracatçıya bu malı satan (yani bu beyannameyi dolduran, yani siz) faturayı KDV’siz kesiyor demedim. Şöyle işliyor tüm olay: Siz faturanızı KDV’li kesiyorsunuz ama fatura üstüne “3065 sayılı KDV kanunu hükümlerine göre ihraç edilmek üzere teslim edildiğinden KDV tahsil edilmemiştir” ibaresi ekliyor ve KDV hariç tutarı sadece tahsil ediyorsunuz. Ama bunu da KDV 1 e beyannamesi ile beyan ediyorsunuz. İşte yaptığımız budur şu anda. Daha sonra vergi dairesi ihraç kaydıyla teslime konu bu hesapladığınız KDV’yi tecil ediyor (erteliyor), ihracat gerçekleştikten sonra da bu vergiyi terkin ediyor (siliyor).

Bu arada sizin buraya bir şeyler yazabilmeniz (yani ihraç kaydıyla teslimde bulunabilmeniz) için imalatçı olmanız gerekiyor. İmalatçı değilseniz zaten burası ile işiniz olmaz.

Aslında konu derin ama kısaca bu şekilde anlatabilirim.

 

İhraç Kaydıyla Teslim Türleri

KDV 1 E Beyannamesi İhraç Kaydıyla Teslimler İşlem Türüİhraç kaydıyla yaptığımız teslimlerin tutarı ve oranını 2 ana başlık altında toplayabiliriz:

 • 701 – 11/1-c Maddesi Kapsamında: Yukarıda anlattığım sistem ile ilgili olan işlemler için bunu seçiyoruz.
 • Dahilde işleme veya Geçici Kabul Kapsamında : ( Şimdiden içerik bir hayli kabardı. Bu, kesinlikle en uzun yazım olacak. Başıma iş mi açtım acaba? KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur anlatımı zor olacak elbette, ne bekliyordum ki… Neyse, sonuçta iyi bir şey çıkar da beğenirseniz  bu beğeniyi kendi içinizde yaşamayın 😉 ) Bu tanımları da yapalım:
  • Dahilde İşleme Rejimi : Daha sonra ihraç edeceğimiz mal için yaptığımız ithalatların bazı vergisel muafiyete tabi olmasıdır. Yani “Madem ihraç edeceksin o zaman ithal ederken de kayıralım seni” diyor devletimiz. Elbette şartları var. Bu muafiyet için D.İ.İ.B. (Dahilde İşleme İzin Belgesi) adında bir belge alınmalıdır. Uzatmayayım.
  • Geçici Kabul Rejimi : Bazı tür eşyaların geçici bir süre için bazı vergisel muafiyetler sağlanarak ithalatının yapılmasıdır. “Geçici” dediğimize göre belli bir süre içinde ihracatının yapılması gerekiyor. Dahilde işlemeden en büyük farkı malın değişikliğe uğramadan girip-çıkmasıdır.

 

KDV 1 E Beyannamesi İhraç Kaydıyla Teslimler SonuçSevgili arkadaşlarım. Detay bölümünde bildirdiğimiz matrah (ihraç kaydıyla teslimler toplamı) ve vergi (tecil edilebilir KDV) toplamları aşağıda otomatik toplandı. Ayrıca bu toplamların alt tarafında giriş yapabileceğimiz başka bölümler de var. Bunlar nedir kısaca bakalım:

 • Yurtiçi ve Yurtdışı KDV Ödenmeksizin Temin Edilen Mal Bedeli : Yukarıda bahsettiğim D.İ.İ.B. kapsamında yaptığınız alımlardan KDV ödemeksizin yaptıklarınızın mal bedelleri toplamını buraya yazmalıyız.
 • Yüklenilen KDV : Bu kavramı da kısaca açalım. İhracatını yaptığımız malın elde edilebilmesi için yaptığımız alımlara ait (sattığımız ürünün bünyesine giren alışlara ait) KDV’ler bizim yüklenilen KDV’lerimizdir. “Yüklenmek” teriminin bu vergiye yakıştırılmasının sebebi nihai bir kullanıcı gibi KDV’nin ihracatçı üstünde kalmasıdır. Yani alırken KDV ödüyor ama satarken bu KDV’yi alıcıya yansıtamıyor çünkü ihraç ediyor. Yüklenilen KDV’niz var ise buraya yazınız.

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusunda sıra “İstisnalar” bölümüne geldi. Buyurun:

 

KDV 1 E Beyannamesi İstisnalar

KDV 1 E Beyannamesi İstisnalar

İstisnalar kısmına KDV istisnası ile ilgili işlemlerimizi girmemiz gerekir. KDV İstisnası ile ilgili yazımı, bu yazımın başlarında verdiğim link üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

Burası da 3 bölümden oluşmaktadır:

 1. Kısmi İstisna Kapsamına Giren İşlemler : Yüklenilen KDV’nin indirimi veya iadesine izin verilmeyen istisnalardır. Yalnız Kurumlar (veya Gelir) Vergisi altında yüklenilen KDV’si giderleştirilebilen işlemlerdir.
 2. Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler : Yüklenilen KDV’nin indirimi ve iadesine izin verilen istisna işlemleridir.
 3. Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler : Tam ve kısmi istisna kapsamına girmeyen ancak iade hakkı doğuran diğer işlemlerdir.

Kısmi İstisna Kapsamına Giren İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi İstisnalar Kısmi İstisnaKısmi istisna kapsamına giren işleri “Teslim ve Hizmet Tutarı” ve “Yüklenilen KDV” toplamları ile burada detaylandıracağız. “İstisna Türü” hücresi üstüne tıkladığınızda önünüze bir liste gelecek. Buradan ilgili istisna işlemini seçebilirsiniz.

 

Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi İstisnalar Tam İstisnaKısmi istisna bölümünde söylediklerim bu bölümde de aynen geçerlidir. Tam istisna kapsamına giren işlemlerinizi seçip “Teslim ve Hizmet Tutarı” ve varsa “Yüklenilen KDV” tutarını yazınız.

 

Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler

KDV 1 E Beyannamesi İstisnalar Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemlerDiğer iade hakkı doğuran işleminiz var ise listeden seçebilirsiniz. Listede de bulamazsanız “Diğerleri” olarak işaretlemeniz gerekir.

 

KDV 1 E Beyannamesi İstisnalar Sonuçİstisna ile ilgili tüm girişlerimizi yaptıktan sonra bu bölümün son hali ekteki gibi olacaktır. Kısmi ve tam istisnaları topladığı bir bölüm var, örneğimizde 175.000 TL. “İade Edilebilir KDV” toplamı ise 180 TL. 180 TL’yi şöyle formulize edebiliriz: Tam istisna + Diğer İade Hakkı Doğuran = İade Edilebilir KDV.  Kısmi istisnayı neden almadığımızı anladınız elbette. Kısmi istisnalarda iade hakkı yok demiştik yukarıda hani… İstisna bölümü özetle bu şekildedir.

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusunda sona yaklaşıyoruz…

 

KDV 1 E Beyannamesi Ekler

KDV 1 E Bayannamesi Ekler“Sonuç Hesapları” sekmesini şimdilik es geçip “Ekler” kısmına gelelim. Ekler kısmı, beyanname içinde belirttiğimiz bazı beyanları detaylandırdığımız veya haklarında ek bilgiler verdiğimiz yerdir. Bu ekler nelermiş görelim:

 

3065 Sayılı Kanun’un 13/i Maddesindeki İstisna Kapsamında Yapılan Teslimlere İlişkin Bildirim

KDV 1 E Bayannamesi Ekler 3065 13iİstisna bölümünü anlatırken Tam İstisna Türlerinden bahsetmiştim. Eğer yukarıda çerçeve içine aldığım “Madde” kısmında “13/..” yazan herhangi bir türü işaretleyip beyanda bulunduysanız, burada onun ayrıntılarından bahsedeceksiniz. Kaç tane ayrı yere satış yaptıysanız, her bir için bir satır açıp doldurmalısınız.

 

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri

KDV 1 E Bayannamesi Ekler Teknoloji Geliştirme Bölgeleri-Burada da Kısmi İstisna Türlerinden “Geçici 20/1” maddesi ile ilgili bir beyanınınız var ise detayını burada göstermeniz gerekiyor. Kaç tane değişik projeye dahil olmuşsanız, hepsi için ayrı satır açıp ayrıntılarını yazmalısınız.

 

Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamında Makine ve Teçhizat Alımlarına İlişkin Bildirim

KDV 1 E Bayannamesi Ekler Yatırım Teşvik BelgesiTam istisna kapsamında “13/d – Teşvikli Yatırım Malları Teslimi” ile ilgili bir beyanda bulunduysanız, onun da detaylarını bu kısımda doldurmanız gerekiyor arkadaşlar.

 

Türk Hava Kuvvetleri’nin Güçlendirilmesine Katılma Payı Bildirimi

KDV 1 E Bayannamesi Ekler Türk Hava KuvvetleriYukarıda e beyanname görüntüsü üstüne ilgili kanun metnini de yapıştırdım ki, göresiniz diye. Sinema, tiyatro, fuar veya konser vb. giriş biletlerinden bilet başına 5 kuruş kesiliyor. Neden kesiliyor? Türk Hava Kuvvetlerini güçlendirmek için… Siz de bu tarz bilet satan bir firmanın muhasebesini tutuyorsanız burayı doldurmanız gerekir.

 

Kısmi Tevkifat Uygulaması Kapsamındaki İşlemlere Ait Bildirim

KDV 1 E Bayannamesi Ekler Kısmi Tevkifat UygulamasıYukarılarda anlattığım “Matrah” kısmında “Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler” vardı. Hani mal veya hizmet sattığınız alıcının sizin adınıza KDV kesintisi yaptığı satışlarınızı gösterdiğiniz bölüm..

Orada ne kadar çeşitli işlem türü var ise, o kadar satır açıp o işlemler ait matrah ve vergi oranlarını yazmalısınız. Burada beyan edilen sizin tarafınızdan ne kadar beyan edileceğinden ziyade, kesinti yapan alıcınızın ne kadar KDV ödeyeceğidir. Şöyle açıklayım:

Tevkifata konu olan matrah toplamı 25.000 + 50.000 = 75.000, değil mi?. Her iki satırın da KDV’si %18 olduğuna göre bu işlemlerden devletin alacağı KDV tutarı 75.000 x 0,18 = 13.500 TL dir. Matrah bölümünde siz demiştiniz ki “Müşterimin yapacağı tevkifattan (kesintiden) sonra benim beyan edeceğim 4.950 TL’dir” (yukarıda matrah bölümüne tekrar bakabilirsiniz). 13.500<toplam KDV> – 4.950<sizin beyan edeceğiniz KDV> = 8.550 TL <müşterinizin yaptığı kesinti, yani onun beyan edeceği>. Yukarıdaki dip toplamla tutuyor mu? Harika, tamamdır bu iş! (Merak etmeyin satırlara tutar ve oran girdiğinizde program otomatik hesaplıyor bu tutarı).

 

KDV Kanunu’nun 13/f Maddesi Kapsamında Yüklenici Firmalara Yapılan Teslim ve Hizmetlere Ait Liste

KDV 1 E Bayannamesi Ekler 13f Yüklenici FirmalarMatrah kısmında, “Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler” altında “13/f Ulusal Güvenlik Amaçlı Teslim ve Hizmetler” konusuna giren bir satış yaptıysanız detaylarını buraya yazmalısınız.

Burada yapacağınız bir diğer şey ise ilgili Güvenlik Kuruluşunu seçmeniz olacaktır. Sizin de göreceğiniz üzere bunlar ulusal güvenlik ile ilgili kurumlardan ibarettir.

Ekler kısmında da diyeceklerim özetle bunlar. KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusunu “Sonuç Hesapları” sekmesini ele alarak kapatalım yavaş yavaş.

 

KDV 1 E Beyannamesi Sonuç Hesapları

KDV 1 E Bayannamesi Sonuç Hesapları

Burası, beyanlarımız sonucu :

 1. Ödenecek,
 2. Sonraki Döneme Devredecek,
 3. Tecil Edilecek,
 4. İade Edilmesi Gereken Katma Değer Vergisi’nin gösterildiği yerdir.

Eğer :

 • Toplam KDV (Matrah bölümünden gelen) İndirilecek KDV’den (İndirimler bölümünden gelen) büyükse “Ödenmesi Gereken Katma Değer Vergisi” çıkacaktır. Tersi durumda ise “Sonraki Döneme Devreden Katma Değer Vergisi” hesaplayacaktır BDP programı.
 • “İhraç Kaydıyla Teslimlere Ait Bildirim” bölümünde “Hesaplanan KDV” beyan ettiyseniz, o kadar “Tecil Edilecek Katma Değer Vergisi” (Ödenecek veya devredecek KDV’den bağımsız olarak) gösterecektir.
 • “İade Edilmesi Gereken KDV” hesaplaması detayları için Gelir İdaresi Başkanlığı açıklamasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (aylık)” -> Matrah + İstisnalar bölümlerinde beyan edilen tutarların toplamıdır ve BDP tarafından otomatik hesaplanır.

“Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (kümülatif)” -> Burayı iyi bilmek gerekiyor. Mevcut beyanname örneğimiz üzerinden gidelim. Malum, Eylül ayı beyannamesini veriyoruz. Bu bölüm, Ocaktan – Eylüle(dahil) 9 aylık toplam bedeldir. Şu şekilde yapmanız gerekir. Ağustos ayının beyannamesinde bu bölümde yazan tutarın üstünde Eylül ayının “Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (aylık)” tutarını eklersiniz ve “Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (kümülatif)” toplamını bulursunuz. Her Ocak ayında kümülatif bedel SIFIRLANIR! Yalnız önemli bir not: Eğer Özel Hesap Dönemineyseniz, yani mali yılınız takvim yılından farklıysa bile bu sıfırlanma yine Ocak ayında olur. Özel hesap döneminizin ilk ayında olmaz.

Son olarak, eğer kredi kartı ile satış yapıyorsanız bu toplamı son satıra yazacaksınız. Kredi kartı ile satışınız yoksa bile burayı boş bırakamıyorsunuz. 0 (sıfır) yazmanız gerekecek.

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusunun sonuna geldik sayılır.

 

KDV 1 E Beyannamesi Düzenleme Bilgileri

KDV 1 E Beyannamesi Düzenleme BilgileriBu kısma “Genel Bilgiler” tabında doldurduğunuz bilgileri gireceksiniz arkadaşlar. Ayrıca bu beyannameyi elektronik olarak imzalayacak olan mali müşavirinizin bilgilerini de girmeniz gerekecek. Bu mali müşavir, firmanızda bordrolu çalışanınız olabileceği gibi sözleşme imzaladığınız dışarıdan bir mali müşavir de olabilir. Mali müşavirlik hakkında detaylı bir yazı okumak isterseniz Mali Müşavir Olmak adındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Artık beyannamemizi kaydetme zamanı. Kaydetmek için sol üst köşedeki “Dosya” sekmesi altındaki kaydet butonuna tıklamalısınız. Beyannamenizde bir tutarsızlık veya hata var ise program beyannamenizi kaydetmenize izin vermeyecek ve sorunun nereden kaynaklandığını söyleyecektir. Sorunu çözdükten sonra kaydedebilirsiniz. Çok önemli bir bilgi de vereyim. Eğer beyannamenizi kaydetmeden programdan çıkarsanız, her şeyi baştan girmeniz gerekecek. Aman dikkat!

Beyannamenizi kaydettikten sonra mali müşaviriniz bu beyanname dahil tüm beyannamelerinizi paketleyerek GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) portalına gönderip orada onaylayacaktır.

 

Hepsi bu kadar. GEÇMİŞ OLSUN! (hem size, hem bana 🙂 )

 

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Dedik ve bir E-Beyanname üstünde (15 sene önceki kağıt beyannamede değil) basit bir KDV1 Beyanname düzenleme örneği gerçekleştirdik. Ne yalan söyleyeyim, yoruldum. Ama değdi sanırım, mutluyum. Arada atladığım veya gözümden kaçan bir hata vesaire olduysa şimdiden özür dilerim. Farkına sonradan varırsam düzeltirim elbette.

Bu konu hakkında Google’da biraz araştırma yaptım ama bu tarzda bir kaynak göremedim. Gerçi zaten MuhaSebep, muhasebenin biraz daha farklı yorumlandığı bir yer.

Yazılarımı yazarken risk alıyorum. Zaten belli ve kesin kalıpları alıp kopyala-yapıştır ile daha sağlam ve daha profesyonel (veya ciddi) görünen yazılar yazmıyorum çünkü. Çok basit yazmaya çalışıyorum (zordur). Bu sebeple kendime has farklı yorumlamalarım olabilir, arada küçük eksikler de olabilir. Bu eksiği görüp de “beni düzeltecek” uzman arkadaşlarım da olabilir. Sorun değil. Beni eleştireceğine gelir ve burada benden daha doğru ve daha güzel yazılar yazar olur biter. Biraz da kalemini ve yaratıcılığını konuşturup gençleri MuhaSebep tarzıyla aydınlatır… Hodri meydan! 🙂

[/lockercat]

KDV 1 E Beyannamesi Nasıl Doldurulur konusu bitti. Muhtasar E Beyanname Düzenleme Kılavuzu ve Geçici Vergi Beyanname Düzenleme Kılavuzu kısa bir süre önce yayımlandı, bilginize. Sağlıcakla kalın.

[Wow-Herd-Effects id=1]