Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Nedir?

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler

Sevgili arkadaşlar, bu yazımızda muhasebede ve vergilendirmede zaman zaman önümüze çıkan Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler kavramını ele alacağım. Buradaki tüm yazılar gibi yine derine inmeden, genel anlatımlı ve net bir fikir oluşturmaya yönelik olacak.

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Ne Demektir?

KKEG olarak kısaltılır. Kanunen kabul edilmiyor olması, bu giderlerin kanunlara aykırı veya yasadışı olduğu anlamına gelmez. Tamamen vergilendirme ile alakalı bir kavramdır.


Tek Düzen Hesap Planından ve Mali Tablolardan bahsetmiştik. Bir mali tablo olan Gelir Tablosu hakkında da bilgi vermiştim. Bu konulara uzaksanız öncelikle bu makaleleri okumanız iyi olur ki gerisini kavramak kolay olsun. Gelir Tablosunun vergiden önceki dip toplamı, Gelir Vergisi (veya Kurumlar Vergisi) matrahını oluşturmada en büyük temeldir. Matrahın hesaplanmasındaki bir başka etken ise KKEG’dir.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Bir vergi hangi tutar üzerinden hesaplanıyorsa, o tutara Vergi Matrahı denir. Gelir Tablosu üstünde gelirlerimiz ve giderlerimiz vardır. Kabaca söylemek gerekirse gelirlerimiz giderlerimizden fazla ise kâr elde ederiz ve bu kâr üstünden de vergi veririz. Demek ki giderimiz ne kadar çok ise o kadar az vergi matrahı üzerinden vergi öderiz, zarar çıkıyorsa hiç ödemeyiz.

Gider demek işletmenin varlığını sürdürebilmesi için yaptığı harcamalar demektir. Giderleştirmek ise giderlerin vergi matrahından düşülmesidir.

Devlet, daha az vergi ödememize neden olan giderlerden bazılarının vergi matrahına etki etmesini istemez. Bu nedenle neleri giderleştirip neleri giderleştiremediğimizi belirler. Bu giderleştiremediğimiz giderlere Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler denir.

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG) Hangileridir?

Aslına bakarsanız bir çok madde ile detaylandırılabilecek uzunca bir liste yapılabilir. Ancak ben en sık karşımıza çıkan KKEG statüsündeki giderleri sıralayacağım. Buyrun:


  • Belgesiz Giderler : Muhasebe kayıtlarının kanunların belirlediği şart ve şekillerde belgelere dayandırılması zaten bir zorunluluktur. Böylesine temel bir eksiklik, haliyle giderleri de geçersiz kılacaktır.
  • İşletme İsmine Düzenlenmeyen Belgeler : Fatura sizin adınıza düzenlenmediyse zaten kayıtlarınıza almamalısınız. Bir nedenle almanız şartsa bile giderleştiremeyeceksiniz.
  • Geçmiş Yıllara Ait Giderler : Muhasebe Nedir isimli makalemde muhasebenin temel ilkeleri üstünde durmuştum. Önemlilerinden bir tanesi Dönemsellik İlkesi idi. Gider, geçmiş yıllara aitse vergi matrahından düşemezsiniz.
  • Özel İletişim Vergisi (ÖİV) : Hani şu sabit ve cep telefonu faturaları üstünde gördüğünüz sinir bozucu vergiden bahsediyorum. O da giderleştirilemeyenlerden. Konusu açılmışken söyleyim, Telefon Faturası Muhasebe Kaydı isimli yazıda cep ve sabit telefon üstündeki ÖİV tutarının nasıl muhasebeleştirildiğini görebilirsiniz.
  • Cezalar : İster trafik cezası olsun, ister vergi cezası. Cezalar giderleştirilmez.
  • Bağışlar : Devlet tarafından adres gösterilenler hariç, bağışlar giderleştirilemez.

Dediğim gibi daha başka KKEG olacak giderler var. Ama bunlar fikir vermesi açısından yeterlidir. Tam liste için Gelir Vergisi Kanunu 41. ve Kurumlar Vergisi Kanunu 11. maddesini okuyabilirsiniz. Bu kanunlardan kopyala yapıştır yapan çok web sitesi var. Ben kendi tarzımda açıklamaya çalışıyorum naçizane.

KKEG ve Gelir – Kurumlar Vergisi Matrahı Hesaplama

Net anlayabilmeniz açısından çok basit şekilde örneklendireceğim. Şöyle olsun:

Gelir : 1.000 para

Gider : 600 para (Bunun 100 parası KKEG olsun)

Vergi oranı da %20 olsun.

Bundan başka da istisna veya teşvik vs. olmasın.

 

Gelir Vergisi :

1.000 – 600 = 400

400 + 100 = 500 (KKEG, Gelir Vergisi matrahına eklenir)

500 x 0.20 = 100 para vergi öderiz.

Başka bir hesaplama örneği görmek için Geçici Vergi Hesaplama isimi yazıma göz atabilirsiniz.

Kanunen Kabul Edilmeyen Gider Nasıl Kaydedilir veya Takip Edilir?
Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, her işletme değişik şekillerde takip edebiliyor. Bazı işletmeler Gelir Tablosu hesaplarından birini kullanırken, bazıları ise Nazım Hesaplar kullanıyor.

Tavsiyemdir, mutlaka Nazım Hesapları tercih ediniz. Ne olduğunu bilmiyorsanız Nazım Hesaplar Nedir? makalemi okumanızı öneririm. Neden daha iyidir sorusunun cevabını orada bulacaksınız gerçi ama yine de özetleyim. Nazım Hesaplar, ne Bilanço ne de Gelir Tablosu üstüne etki etmezler. Bu hesapları not defteri gibi düşünebilirsiniz. Mali tablolara giden hesapları hiç karıştırmadan Nazım Hesaplar üstünde temiz temiz takip edersiniz. Vergi matrahı hesaplarken dip toplamın üstüne 900’lü hesaplarda biriken tutarı ekler geçersiniz. Budur.

 

En sade ve basit şekilde anlatmaya gayret ettim, umarım olmuştur.

 

[Wow-Herd-Effects id=1]