Gider Pusulası Hesaplama Tablosu Excel

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımda Gider Pusulası ne demektir, ne işe yarar ve nasıl düzenlenmelidir konusuna kısaca değineceğim. Bunların yanı sıra bir çoğumuzun gider pusulası düzenlerken stopaj ve KDV kesintileri sonrası ödenecek ücreti veya ödenecek ücrete göre stopaj ve KDV’yi hesaplarken yaşadığı zorluğu ortadan kaldırmak için Gider Pusulası Hesaplama için hazırladığım excel tablosunu bulacaksınız.

Yine bu sitenin tarzı olan basit ve yüzeysel anlatım ile sıkmadan ve kafa bulandırmadan ana fikri vermeyi umuyorum. Başlayalım…

Gider Pusulası Nedir?

Faturanın ne olduğunu bilmeyen kimse yoktur.

Peki fatura neden düzenlenir veya neden alınır? Tarafı olduğumuz ticaretin belgelendirilmesi için alınır. Neden belgelendirilir? Devlete ödenecek verginin belgeli olarak hesaplanabilmesi ve ticaretin resmiyete dökülebilmesi (ticaretin kanıtlanabilmesi) için.

Yine bildiğiniz üzere herkes fatura kesmez, kesemez. Kesemez çünkü bunun için Kurumlar vergisi veya Gelir Vergisi mükellefi olması ve bunun yanı sıra KDV mükellefi olması gerekir.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Bir Gelir Vergisi veya Kurumlar Vergisi mükellefi işletme mal ve hizmet alımlarında fatura almak zorunda mıdır? Harcamalarını giderleştirebilmek adına almak zorunadır.

Bu durumda fatura kesmesi gerekip de fatura kesmesi mümkün olmayan kişi ne yapacaktır? İşte tam burada Gider Pusulası ihtiyaç olarak doğmuştur. Mal veya hizmeti alan vergi mükellefi malı veya hizmeti aldığı kişi adına belgelendirmeyi Gider Pusulası ile yapacaktır.

Anlaşılacağı üzere Gider Pusulası, belgelendirme için gerekli olan resmi bir belgedir.

 

Gider Pusulası Hangi Durumlarda Düzenlenir?

Genel anlamda bunu 2’ye ayırabiliriz:

  1. Bir Kurumlar veya Gelir Vergisi mükellefine iş yapan ancak kendisi mükellef olmayan birisi, verginin konusuna giren bir ticari ilişki içinde olduğunda.
  2. Son tüketici olan (yani sıradan vatandaş) birisi aldığı malı veya hizmeti iade etmesi gerektiğinde.

Bu iki durumda da fatura düzenlenemeyeceğinden vergi mükellefi olan taraf, diğer taraf adına Gider Pusulasını düzenlemek zorundadır.

Gider Pusulasında Olması Gerekenler Nedir?

Her resmi evrakta olduğu gibi Gider Pusulasında da bazı şekil şartları vardır. Bunları kısaca maddelendirirsek:


  • Bu Gider Pusulasını kırtasiyeden alıp kullanamazsınız. Ya bu şekilde satın alıp kullanmadan önce notere onaylattırmalısınız ya da Gelir idaresi tarafından anlaşmalı olan bir matbaadan satın almalısınız.
  • Her sayfa en az 2 nüsha olmalıdır. Bunlar otokopili (yazdıklarınız kendiliğinden arka sayfaya geçer – karbon kağıdı işlevini görür) sayfalardır. En az 2 nüshadır çünkü 1 tanesini işi yapan alır.
  • Gider Pusulası üstünde satılan malın veya yapılan işin ne olduğu, kaç tane olduğu, kaç para olduğu, stopaj oranının ne olduğu, KDV oranının ne olduğu ve işi yapan/malı satan kişin adı-sanı, adresi, TC kimlik numarası yazmalıdır.
  • Malı satanın veya işi yapanın imzası da mutlaka olmalıdır.

Gider Pusulasındaki Vergiler Nelerdir?

Gider Pusulası Hesaplama dediğimizden kasıt, brütten ödeyeceğimiz vergileri düşerek neti hesaplayabilmektir. Bu vergileri de 2’ye ayıralım:

  1. Stopaj : Gelir üzerinden alınan verginin kesinti yoluyla yapılmış halidir. Kesintiyi başkası adına yapan mükellef, bu emaneti devlete beyan ederek öder.
  2. KDV : Yani Katma Değer Vergisi. Çok bilinen ve çok tanıdık çünkü hemen hemen her harcamamızda tüketici olarak ödediğimiz bir vergi türü. Yine de azcık daha detay ararsanız KDV Tahakkuku Hesaplama isimli yazıma bakabilirsiniz. Yalnız her Gider Pusulası üstünde KDV hesaplanacak diye bir şey yoktur. Duruma göre hesaplanır.

Gider Pusulası Hesaplama (Excel)
Başta söylemiştim, gider pusulası hesaplama biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Akıldan hesaplanması zor olduğu gibi bazen hesap makinesi ile bile şaşırtabilir. Bunun nedeni aslında işi yapan ile genelde net tutar üzerinden anlaşılmasıdır. Bu net tutar üzerinden kesintiler hesaplanıp brüt bulunmalıdır. Hele hele net tutar da yuvarlak bir rakam değil ise zorlanılabilir.

Daha önceki makalelerim ile birlikte hayatı kolaylaştırma ihtimali olan ve faydalı olduğunu düşündüğüm bazı excel hesaplama tabloları hazırlamıştım ziyaretçilerim için:


Bütün tabloları bir arada bulacağınız Muhasebe Excel Tabloları konulu yazımı da okuyabilirsiniz.

Şimdi de Gider Pusulası Hesaplama isimli çalışmamı sizler ile paylaşıyorum. Formatı da normal Gider Pusulası formatına benzettim ki yabancılık çekilmesin diye. Hem brütten nete, hem de netten brüte Gider Pusulası hesaplayabilirsiniz. Faydalı olmasını umut ediyorum.

[Wow-Herd-Effects id=1]