Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir? RESİMLİ

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir ?

Merhaba sevgili arkadaşlarım. KDV1, KDV2, Muhtasar, Damga Vergisi ve BA BS derken zincirin önemli bir halkasına değinmeye geldi sıra. Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir sorusunu, resimli bir e beyanname doldurma örneği ile hep beraber yapacağız.

Sadece kuru görüntüler ve açıklamalar olmayacak elbette. Okurlarım zaten biliyor. Bilmeyene kısaca özetleyeyim. Bu yazı, önceki 53 yazımda olduğu gibi “MuhaSebep Tarzında Anlatım” ile olacak.

Bu tarzın özelliği herkesin anlayabileceği sadelikte olması, okuyucunun konuyu hiç bilmeyebileceğinin varsayılması, samimi bir üslup kullanılması, yani sizden olmasıdır. Kanun metninden veya başka kaynaklardan kopyala-yapıştır yaparak (<öyle olsa bile>bilirkişi havası ile) ahkâm kesmek değildir. Allah aşkına, kaç kişi öylesine bir yazıyı okurken keyif alır? Valla ben hiç hoşlanmıyorum, sıkılıyorum. İlgimi çekmiyor… Göreceksiniz, muhasebenin bu tarz yorumlanması o kadar sevilecek ki, onlar da yapmak isteyecekler (yapabilirlerse 🙂 ).

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

Neyse, konumuza geri dönelim: Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir? Ama daha öncesinde Geçici Vergi ne demek onu hatırlayalım:

Geçici Vergi Ne Demektir ?

Aslına bakarsanız bu konuyu anlattım. Eğer konuya tam hakim değilseniz (ki muhtemelen öyle) Geçici Vergi Nedir isimli makalemi önceden bir okuyunuz.

“Yok, benim vaktim sınırlı.” diyorsanız özetleyim. Ama yine de bir ara gelip makaleyi inceleyiniz derim.

Vergileri genel anlamda 2 tür olarak sınıflayalım. Harcama üzerinden ve gelir üzerinden alınan vergiler diye. Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yaptığınız harcama üzerinden alınan vergilerdendir. Gelir üzerinden alınan en genel vergi GELİR VERGİSİ’dir. Bir kurumun geliri üzerinden alınan gelir vergisinin ismi de KURUMLAR VERGİSİ’dir.

Mesela bordrolu çalışan insanların maaşlarından işveren aylık olarak Gelir Vergisi kesintisi (stopaj) yapar. Bir de işlem bazında ödenen gelir vergisi türleri vardır. Ancak Geçici Vergiye konu Gelir(Kurumlar) Vergisi türü yıllık olarak ödenen vergilerdir.

Geçici Vergi dediğimiz şey, devletin yıl sonunda alması gereken bu vergiyi beklemeyip, ilgili yıl içinde 4 kez (çeyrek yıllar halinde) önceden hesapladığı (ve ödenecek vergi varsa tahsil ettiği) vergi türüdür. Verginin tarhı (hesaplanması) konusundaki Vergi Tarhı Yöntemleri isimli yazımı okuyabilirsiniz.

“Geçici” tabirinin nedeni, asıl konu olan Gelir(Kurumlar) Vergisinin tahakkuk ettiğinde (gerçekleştiğinde) kesinleşmiş olacak olmasıdır. Ama bu verginin adında “Peşin” ibaresi olması sanki daha bir uygun olurmuş.

Oran, Kurumlar Vergisi için %20, Gelir Vergisi için %15’tir.

Sanırım en basit haliyle anlattım. Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusuna devam…

Geçici Vergi Beyannamesi Ne Zaman Verilir ve Ödenir?

Yukarıda belirttiğim gibi, senede 4 defa beyan edilir ve ödenir.

Ama burada “Mali Yıl” kavramının üstünden geçmemiz gerekir öncelikle. Teknik tanımları (her zamanki gibi) boş veriyorum. Bir firmanın muhasebe kayıtlarında ve mali tablolarında (resmi izin ile)1 yıl olarak tanımlanan, toplam 12 aylık süre mali yıldır. Yani demem o ki, illa ki her firmanın mali yılı 1 Ocak – 31 Aralık (yani takvim yılı) olmak zorunda değildir.

Bazı firmaların (ki genellikle yabancı sermayeli firmaların) mali yılı (finansal yılı) takvim yılından farklıdır. Örneğin kendi firmamda 1 Nisan – 31 Mart arasıdır. Bunun 2 tane sonucu var:

  1. Finansal (Mali) tablolar bu dönem aralığını yıl olarak baz alır ve ona göre oluşturulur.
  2. Devlet, bazı türdeki vergilendirmeyi (Örneğin Geçici Vergiyi) bu mali yıla göre kabul eder.

Takvim yılından farklı olan firmaların mali yılına verilen isim ÖZEL HESAP DÖNEMİ’dir.

Bu arada söyleyeyim… Sadece istemekle özel hesap dönemine geçilemez. Gelir idaresinden izin almak gerekir, sonra Ticaret Sicilinde tescil olur filan falan..

Neticeye geleyim mi artık?

Geçici vergi çeyrek (3 aylık) dönemi takip eden 2. ayın 14’üncü akşamına kadar  beyan edilir ve 17’nci günü akşamında kadar da ödenir.

Özel hesap döneminde değilseniz Mayıs, Ağustos, Kasım ve Şubat aylarının 14’üne kadar beyan edilir, en geç 17’sinde ödenir.

Özel hesap dönemindeyseniz durum değişir. Örneğin özel hesap döneminiz benim önceki işyerimdeki gibi 1 Şubat – 31 Ocak arası olsun. 1. Dönem Geçici Vergi beyannamenizi 14 Haziran’a kadar vermeniz gerekir.

Beyan ve ödeme tarihleri hafta sonu veya resmi tatil günlerine isabet ederse, bir sonraki iş gününe sarkar.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusuna henüz başlayamadık ama bunları da anlatmasaydım eksik kalırdı.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir ?

Geçici vergi beyannamesinin ve diğer tüm beyannamelerinin düzenlenmesi Beyanname Düzenleme Programı (BDP) denen bir program aracılığı ile olur. Bu sebeple her şeyden önce bilgisayarımızda bu programın kurulu olması gerekmektedir.

Aşağıda verdiğim bağlantıya tıklayarak, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sayfası üstünden programı bilgisayarınıza önce indirip sonra kurunuz. Ancak sadece bu programın kurulu olması da yetmeyebilir. Aynı zamanda bu programı çalıştıracak java sürümünün de yüklenmesi gerekmektedir. Merak etmeyin, o sayfa üstünde ilgili java programı da var.


 

Beyanname düzenleme programını indirmek için buraya tıklayarak GİB sayfasına gidebilirsiniz (bu sayfa kapanmaz, sorun yok).

Bilgisayarınızda (C:) sürücüsünde “ebyn” klasörü altındaki “bdp.bat” dosyasına çift tıklayarak programı çalıştırınız.

 

Programa Giriş ve Beyannameyi Açma

Geçici Vergi E Beyanname AçmaSol üst köşede göreceğiniz “Dosya” sekmesi altındaki “Yeni” butonuna tıklayınız.

 

Geçici Vergi E Beyanname SeçmeKarşınıza içinde bir çok beyanname türünün listelendiği bir pencere çıkacak. Buradan dolduracağımız Geçici Vergi beyanname türünü seçmemiz gerekecek. 2 türlü olabilir:
(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

[lockercat]

  1. GGEÇİCİ – Gelir Vergisi Mükellefleri için Geçici Vergi Beyannamesi
  2. KGEÇİCİ – Kurumlar Vergisi Mükellefleri için Geçici Vergi Beyannamesi

Gerçi durum açık ama ben yine de söyleyeyim. Gelir vergisi mükellefi için beyan verecekseniz 1. seçeneği, kurumlar vergisi mükellefi firma için beyan verecekseniz 2. seçeneği seçmeniz gerekir. Küçük bir uyarı: Dalgınlıkla yanlış beyannameyi seçip doldurursanız sil baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz 🙂 .

Kendi örneğimizde KGEÇİCİ olarak seçeceğim.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir kısmına geçebiliriz artık:

Geçici Vergi Beyannamesi Genel bilgiler

Geçici Vergi E Beyanname Genel BilgilerBu bölümde hem firma bilgileri doldurulmalı, hem de vergilendirme dönemi belirtilmeli.

İşinize yarayacak bir bilgi vereyim. Her seferinde tüm beyannameler için aynı bilgileri tekrar tekrar girmenize gerek yok. En üst taraftaki “Kayıtlar” sekmesi altında firma bilgilerinizi sadece 1 kere girmeniz yeterli. Daha sonra sadece vergi numaranızı girerek hemen yakındaki kare düğmeye tıkladığınızda bilgiler buraya gelecektir.

Dönem tipini dikkatli seçmelisiniz arkadaşlar. Sadece bu beyanname için değil, hepsi için. Eğer ki mali yılınız normal takvim yılı ise (1 Ocak – 31 Aralık) “Geçici Vergi Dönemi (Normal Dönem)” seçeneğini seçmelisiniz. Özel hesap dönemindeki bir firmanın beyannamesini hazırlıyorsanız  “Geçici Vergi Özel Hesap Dönemi” seçeneğini işaretlemelisiniz. Dönem kısmına da dikkat edelim. Normal takvim yılı için 3. dönem olan bir beyanname, özel hesap dönemindeki firma için 1. veya 2. dönem olabilir. Özel hesap dönemini işaretlerseniz dönemin bitiş ayını da belirtmeniz gerekecektir.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusunda sıra matrah bilgilerimizi beyan etmeye geldi.

Geçici Vergi Beyannamesi Matrah Bildirimi

Geçici Vergi E Beyannamesi Matrah BildirimiBu bölümde matrahımız oluşturacak olan bölümleri beyan edeceğiz. Kolay ve açık olması bakımından bu bölümü parçalara ayırıp inceleyelim:

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Ticari bilanço kar zarar kkegİlgili dönem için (bu örneğimizde 1 Ocak – 30 Eylül arası) varsa Gelir Tablosu kârımızı, kâr yoksa zararımızı buraya yazmalıyız. Ayrıca bu dönem için Kanunan Kabul Edilmeyen Gider toplamımızı da beyan etmeliyiz.

Konu ile ilgili makalelerimi okumanızı tavsiye ederim:


Şunu belirtmek ve hatırlatmak isterim. Geçici vergi ile beyan edeceğimiz vergilendirme dönemi kümülatiftir (devreden toplamdır). Yani 3. dönem için vergiyi 1 Temmuz – 30 Eylül aralığı için değil, 1 Ocak – 30 Eylül aralığı için beyan ediyoruz. Önceki dönemledekini ise mahsup ediyoruz (o kadar düşüyoruz).

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Zarar Olsa Dahi İndirimlerBu kısımda Gelir (Kurumlar) Vergisi matrahından indirilebilecek, istisnaya konu işlemlerimizi yukarıya zarar yazmış olsak bile beyan etmemiz gerekmektedir. Vergi istisnası dediğimiz şey, kısaca kendisine vergi farz olmama veya vergiden muaf olması için ayrıcalık tanınma hakkı idi.

“Türü” alanına tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan menüden, varsa istisnaya konu işmemizi seçip açıklamamız ile birlikle tutarı yazınız.

 

Burada öncelikle (varsa) tutar girmemiz gereken bölüme değineyim. “Mahsup Edilecek Geçmiş Yıl Zararları” bölümüne varsa geçiş yıl(lar)dan devreden zararımızı yazmalıyız. Bu devreden zarar vergi matrahından düşülecektir. Ancak burada geçmiş yıl zararlarını beyan edebilmemizin bazı şartları var. Örneğin 5 yıldan daha önceki zararlar buraya etki etmezken, buraya bu zararı beyan edebilmemiz için geçmiş yıllardaki beyannamelerde de bu zararın gösterilmiş olması şarttır.

Bütün bu beyanlardan sonra sol taraftaki alanlara zararların, sağ taraftakilere de kârların toplamları otomatik olarak düşecektir. “İndirime Esas Tutar” toplamı hepsinin toplamıdır ve “Kazancın Bulunması Halinde İndirilecek İstisna ve İndirimler”‘e konu toplamdır. Yani burada 0(sıfır)dan farklı bir rakam yazıyorsa alt bölümdeki indirim kısmını doldurabiliriz:

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Kazancın Bulunması Halinde İndirimlerBiraz önce bahsettiğim istisna ve indirimlerden farkı şu: Eğer ki bir ticari kazanç söz konusu değilse, varsa bile bu bölüme konu isitisnaları vergi matrahınızdan indirmezsiniz.

“İndirime Esas Tutar” kısmında bir tutar varsa ve istisnai bir işleminiz varsa burada beyan ediniz. Aynı şekilde türü listeden seçtikten sonra açıklaması ile birlikte tutarı yazınız.

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Matrah Toplam“Matrah Bildirimi” bölümümün en alt kısmında, zarar yoksa “Safi Geçici Vergi Matrahı” toplamı otomatik olarak düşecektir.

Bu toplamın hemen alt tarafında “İndirimli Kurumlar Vergisi” ile alakalı “Matrah” ve “Oran” bilgileri bulunmakta. Devlet, bazı yatırımlara, belli sınırlar ölçüsünde vergisel anlamda kolaylıklar sağlıyarak teşvik verebilmektedir. Bu doğrultuda bu yatırımlara ilişkin kazançlara normalden daha düşük vergi oranı uygulayabilir. Eğer beyannameye konu bu firmada böyle bir indirimli oran söz konusu ise toplam tutarı ve vergi oranını buraya doldurunuz.

“Safi Geçici Vergi Matrahı” – ” “KVK’nın 32/A Mad. Kapsamında İndirimli Kurumlar Vergisine (Geçici Vergiye) Tabi Matrah” = “Genel Orana Tabi Geçici Vergi Matrahı” şeklinde hesaplanacaktır.

“İşletmeden Çekilen Enflasyon Düzeltme Farkları” kısmına varsa enflasyon düzeltmemizin toplamını yazmalıyız. Bu kısım ile “Genel Orana Tabi Geçici Vergi Matrahı” toplamı bize “Vergi Bildirimi” sekmesindeki “Geçici Vergi Matrahı” toplamını verecektir.

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir kılavuzunda sıra “Ekler” bölümünde:

 

Geçici Vergi Beyannamesi Ekleri

Geçici Vergi E Beyanname Ekler“Matrah Bildirimi” sekmesini hallettikten sonra aradakileri şimdilik atlayıp “Ekler” sekmesine gidelim. Diğer bazı beyannamelerde de olduğu üzere, beyanname üstünde beyan ettiğimiz bazı özellikli kalemler ile ilgili ayrıntılar veya ek açıklamalar yaptığımız bölüm “Ekler” bölümüdür.

Aslında burada bir çok ek olduğu halde, en sık kullanılanları ve “İndirimli Kurumlar Vergisi Tablosu” bölümlerini anlatacağım.

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Fatura BilgileriBurası herkesin doldurması gereken bölümdür arkadaşlar, boş geçemeyiz. İlgili dönem içinde hem merkez hem de şubemiz için kestiğimiz son e-fatura ve son kağıt fatura bilgilerini doldurmamız gerekmektedir. Tutarlar TL cinsinden girilmelidir, fatura döviz fatura olsa bile. Yeri gelmişken E-Fatura Nedir konulu yazımı incelemek isteyebilirsiniz.

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Gelir Tablosu

“Ekler” altındaki “Gelir Tablosu” kısmında, isminden de anlayacağınız gibi Gelir Tablomuzun bilgilerini dolduracağız. Burada çeşitli hesap planı türleri üstünden kayıt ve raporlama yapan değişik sektörlere ait Gelir Tablosu türlerini görebilirsiniz. Genelde yaygın olarak kullanılan “Tek Düzen Hesap Planı”dır (Tek Düzen Hesap Planı Nedir konulu makalem faydalı olacaktır).

Mizanınızın üstündeki gelir tablosu hesaplarındaki bakiyeleri buraya yazarak Gelir Tablonuzu oluşturmalısınız. “Dönem Net Kârı veya Zararı” toplamınız mizan üstündeki 6 ana hesap bakiyesi ile tutuyor olmalı. Mizan Kontrolü Nasıl Yapılır adındaki makalemi henüz okumadıysanız okuyunuz. Ayrıca bu dip toplam “Matrah Bildirimi” bölümünde beyan ettiğiniz Kâr veya Zarar toplamı ile aynı olmalıdır.

“Dipnot” alanına gelir tablomuzun dipnotlarını yazmamız lazım. Dipnot kavramı ile ilgili Basit Bilanço Anlatımı makalemi inceleyebilirsiniz. Ancak bu bölüm Kurumlar Vergisi Beyannamesinde illa ki yazılması gerekmekle birlikte, bu Geçici Vergi Beyannamesinde yazılmasa da olur. Bu söylediğime itiraz eden çıkabilir ama durum budur.

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Gelir Tablosu Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler“Matrah Bildirimi” kısmında yazdığınız ve vergi matrahından indiremediğiniz Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG) var ya hani, işte yazdığınız o tutarın dağılımını buradan yapacaksınız. Size tüyo vereyim: Telefon faturalarında ödediğimiz sinir bozucu Özel İletişim Vergisi (ÖİV) toplamını “6802 sayılı…” yazan yere, trafik cezası veya diğer vergi cezaları vs. toplamını “KVK m. 11…” yazan yere ve belgesiz giderlerinizi de “Diğer” yazan yere yazabilirsiniz.

 

Geçici Vergi E Beyannamesi İndirimli Kurumlar VergisiYukarılarda bahsettiğim gibi, devletin bazı yatırımları teşvik etmek için Kurumlar Vergisi (dolayısıyla Geçici Vergi) oranını normal olması gereken %20’den daha düşük bir oranda kabul etmesi söz konusu olabilir. Böyle bir teşvikten yararlandıysak ilgili yatırımımızın detaylarını burada vereceğiz.

Diğer eklere maalesef değinemeyeceğim şu anda. Belki sonra… Kızmayın, gecenin bir yarısı gözlerim yorgun yazıyorum zaten 🙂 .

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusuna vergi bildirimimiz ile devam edelim…

 

Geçici Vergi Beyannamesi Vergi Bildirimi

Geçici Vergi E Beyannamesi Vergi BildirimiGeldik sadede… “Neyse günahımız görelim” denilen kısımdayız, ödeyecek miyiz veya ne kadar ödeyeceğiz sorusunun cevabı burada.

Geçici Vergi matrahı “Matrah Bildirimi” sekmesinden nasıl geldi gördük. Hesaplanan Geçici Vergi de onun %20’sidir örneğimizde.

Yukarılarda bir yerlerde bahsettiğim gibi Geçici Vergi kümülatif hesaplanır, yani sene başından dönem sonuna hesaplanır. Eğer ki önceki dönemlerde ödediğimiz Geçici Vergi var ise onu mahsup ederiz (düşeriz). Örneğimizde o yüzden 3.500 TL düşecektir program.

Bunların haricinde bankaların bizden peşin peşin kestiği stopaj <500 TL> (Bkz Banka Stopaj Kesintisi Nedir yazım) ve başka ülkelerde zaten ödediğiniz Gelir Vergisi <1.000 TL> de ödeyeceğiniz bu dönemki vergiden düşülecektir. Başka ülkelerde ödediğiniz vergiler ülkeler arasında imzalanan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının sonucudur.

Hepsi alt alta toplanınca bu dönem için “Ödenecek Geçici Vergi” toplamı olan 10.800 TL’ye ulaşıyoruz. Bu tutar + beyannameye ait damga vergisini son ödeme tarihinden önce ödemeliyiz arkadaşlar.

Zarar varsa veya hesaplamalar sonucunda “Ödenecek Geçici Vergi” çıkmaz ise ve mahsup edilecek tevkifat tutarı da varsa “Sonraki Döneme Devreden Tevkifat Tutarı” olarak bir sonraki döneme devreder. Bir sonraki dönem beyannamesinde “Ödenecek Geçici Vergi” toplamından düşülür.

Bu dönem hesapladığımız Geçici Vergi <15.800 TL>, bir sonraki beyannamede (şu anki beyanname 4. dönem değilse tabi ki) daha üst taraftaki “Önceki Dönemlerde Hesaplanan Geçici Vergi” bölümünde gösterilir.

“Kazancın Tipi” ve “Bilanço Tipi” bölümlerinden bize uygun olanı seçiyoruz.

“Geçici Dönemi İçerisinde Faaliyet Kodu İtibari İle Brüt Kazanç Dağılımı” kısmında brüt satışlarımızın dağılımını NACE (faaliyet konu) bazından yapmalıyız. Bu kod, Ticaret Odasından alacağınız faaliyet belgesi üstünde göreceğiniz kod(lar)dır.

İyi gidiyor mu arkadaşlar?

Hadi bakalım. Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir konusunu bağlayalım…

 

Geçici Vergi Beyannamesi Düzenleme Bilgileri ve Kayıt

Geçici Vergi E Beyannamesi Beyannamesi Düzenleyen BilgileriVergi mükellefinin (yani bizim firmanın) bilgilerini “Genel Bilgiler” bölümündeki gibi yazıyoruz.  Ayrıca beyannameyi onaylayacak olan mali müşavirinizin bilgilerini de dolduruyoruz. Bu mali müşavir sözleşmeli de(dışarıdan da) olabilir, firmanın bordrosundaki müşaviriniz de olabilir.

Geçici Vergi E Beyannamesi YMMBuraya da yine mali müşavirinizin bilgilerini yazmalısınız. Bunun yanı sıra “Tam Tasdik” sözleşmenizin olduğu Yeminli Mali Müşavirinizin (YMM) bilgilerini de  yazabilirsiniz. “Yazabilirsiniz” dedim çünkü bazı YMM’ler Geçici Vergi Beyannamesinde değil Kurumlar Vergisi Beyannamesinde isimlerinin yazılmasını isteyebiliyorlar. Bilginize.

 

Geçici Vergi E Beyannamesi KayıtBütün beyannameyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra sol üst tarafta “Dosya” sekmesi altında bulunan “Kayıt” yazan yere tıklayınız. Eğer beyannamenizde fiziki bir hata veya eksiklik varsa BDP, beyannamenizi kaydetmenize izin vermeyecektir.

ÖNEMLİ : Beyannameyi kaydetmeden programdan çıkmanızın size maliyeti her şeyi baştan girmeniz olacaktır. 

Beyannameyi kaydettikten sonra artık top mali müşavirinizde olacaktır. Beyannameyi kontrol edecektir. Hatta tekrar bir kontrol için YMM’nize de beyannameyi göndermeniz gerekir. Zira tam tasdik yapacak kişi YMM’dir.

Beyannameniz tamamsa, mali müşaviriniz bu beyananameyi Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalına yükleyip orada onaylayacaktır.
[/lockercat]

Artık 3 ay Geçici Vergi yok, geçmiş olsun!

 

Geçici Vergi E Beyannamesi Nasıl Düzenlenir ?

Konuyu anlattım. Faydalı oldu mu? Eksiğim olduysa affola. GİB’in veya Mali Müşavirler Odalarının ayrıntılı ve teknik tanımlarla donanmış herhangi bir kılavuzuna bakmadan, bildiğim gibi yaptım. Ben böyle seviyorum, beni sevenler de böyle seviyor. Bu beyanname kılavuzu hazırlama işi normal makale yazmaktan hem daha zor hem de biraz sıkıcı. Ama talebe karşılık vermek de zorundaydım. Yazdıklarımdan neyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmanızı rica ederim.

İleride Kurumlar Vergisi Beyannamesi de olacak elbette. Bilen bilir.. O beyanname bu yaptıklarımdan hiç birine benzemez. Çok zor olacak. 5.000 kelime bile olabilir. O arada ben diğer konulara da odaklanayım. Sizler de abone olunuz. Yazı çıkınca size haber vereyim..

Kolay gelsin hepinize.

[Wow-Herd-Effects id=1]