Damga Vergisi Beyannamesi Doldurma Örneği

Damga Vergisi Beyannamesi

Merhaba Arkadaşlar. Bu yazım Damga Vergisi Beyannamesi hakkında olacak. Damga vergisi beyannamesi nedir ve nasıl doldurulur onu göreceğiz ve bir de örnek beyanname dolduracağız hep beraber.

MuhaSebep tarzında, yine çok basit ve net bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Hiç bilmeyene, bilmeyip de öğrenmek isteyene veya istemese bile bir şekilde işi düşene yardımcı olayım her zamanki gibi, değil mi?

Teknik terimlerle uzmanlık yerine, basite indirgeme uzmanlığı daha bir güzel, çok daha tatmin edici… Dedim… Dedim ve başladım:

Damga Vergisi Beyannamesi Nedir?

Dünya bir gaz bulutuydu demeyeceğim burada (yani en başa gitmeyeceğim). Hiç demediğim şey değil gerçi. Ama bu konuyu zaten anlattım. “Damga vergisi nedir ve nasıl hesaplanır” konusu hakkındaki Damga Vergisi Tahakkuku isimli yazımı okumakla işe başlayabilirsiniz.

Beyanname nedir? Buradaki beyannameden kasıt, devlete bildirdiğimiz vergi beyanımızdır. Yani “ben bu kadar vergi hesapladım” dememizdir. Ülkemizde uzunca bir süredir bu vergi beyanları elektronik ortamda yapılır. Buna da “E Beyanname” denir. Verginin hesaplanması konusunda da yazdım elbette. Vergi Tarhı Nedir konulu yazımı inceleyebilirsiniz.

Damga Vergisi Beyannamesi, hesapladığımız damga vergisini elektronik ortamda vergi dairesine bildirmemizdir. Nasıl düzenlenir konusunu aşağıda resimli olarak anlatacağım.

Kursa ulaşmak için tıklayınız

 

 

Damga Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir ve Ödenir?

İzleyen ayın 23. günü akşamına kadar beyanname verilir ve 26. günü akşamında kadar da ödenir. Örneğin Haziran ayındaki bir sözleşmeye ait damga vergisi, en geç Temmuz ayının 23’ünde beyan edilirken, 26 Temmuz’da ödenmesi gerekir. Bu beyan ve ödeme tarihleri resmi tatillere denk gelirse, bir sonraki iş gününe sarkar. Ancak bazı durumlarda, özellikle de uzun bayram tatilleri veya doğal afet durumlarında bu süreler bir kaç gün daha ötelenebilir.

Damga vergisi beyannamesi aylık olarak beyan edilir. İlgili aya ait beyan edeceğiniz damga vergisi yoksa beyanname vermeniz gerekmez.

Damga Vergisi Defteri Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Beyanname ile beyan edeceğimiz damga vergisine konu sözleşmeleri vs. kaydetmemiz gereken bir defter vardır. Bu da damga vergisi defteridir. Aşağıdaki gibidir, örnek olsun diye sizin için doldurdum:

damga vergisi defteri

 

İlgili ay içinde damga vergisine konu olan her şeyi bu deftere yazarız. Bu örnekte Eylül 2017’ye ait damga vergisi kayıtları mevcuttur.

Damga vergisine konu her işleme ait kağıtlara ait kayıtlar ayrı satırlara yazılır ve sıra numarası verilir. Bu sıra numaraları yıl içinde birbirini takip ederken, bir sonraki mali yılda tekrardan baştan (1’den) başlar. Yukarıdaki örnekte, Ağustos ayı sonu itibari ile son sözleşme numarasının 6 olduğunu anlıyoruz.

Tarih kısmına sözleşmenin (veya diğer türlü işlemin) imzalandığı tarih yazılır. Önemlidir, zira dövize konu işlemlerde bu tarih verginin matrahını değiştir. Değiştirir tabi ki, kurları sabit gören var mı aranızda?

Bu kağıdın ne tür bir kağıt olduğunu (örneğin temlikname) ve bu kağıdı imzalayan karşı tarafı da yazarız.

Matrah dediğimiz verginin hangi tutar üstünden ödeneceğidir. Örneğin onarım işini yapan usta ile 1.000 TL’lik bir sözleşme imzaladınız. Bu 1.000 TL üstünden ilgili oranda damga vergisi hesaplamanız gerekir. Matrah kısmına 1.000 TL ve damga versisi kısmına 1.000 x 0.00948(binde 9,48) = 9,48 TL yazmanız gerekecektir.

Bu kadar basittir.

Damga vergisi defterine, her mali yılın önceki ayında açılış tasdiki yapılması gerekir. Resmi defter ile ilgili daha geniş bilgi için Tutulacak Defterler Nelerdir adındaki yazımı okuyabilirsiniz.

Damga Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Beyanname verebilmeniz için Beyanname Doldurma Programı’nın yani BDP’nin bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. Kurulu değilse, buraya tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) web sitesine gidiniz ve oradan bilgisayarınıza indirerek kurunuz.


Bilgisayarınıza kurduktan sonra BDP programını açınız. Daha sonra:

damga vergisi beyannamesi giriş

Sol üst köşedeki sekmeden “Yeni” seçeneğini seçiniz.

 

damga vergisi beyannamesi seçim

Açılan ekran üstünde “Damga Vergisi Beyannamesi” satırını seçiniz.

 

damga vergisi beyannamesi genel bilgiler

(AŞAĞIDAN PAYLAŞIM YAPMANIZ DURUMUNDA DEVAMI AÇILACAKTIR)

[lockercat]

Artık damga vergisi beyannamesi karşınızda. “Genel bilgiler” sekmesinde kendi bilgilerinizi örnekte gördüğünüz gibi giriniz. Seçeceğiniz ay, bir önceki aydır. “Beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır” seçeneği, eğer beyan edeceğiniz herhangi bir damga verginiz yoksa işaretlenir. Ancak beyan edilecek herhangi bir damga verginiz yoksa bu beyannameyi vermek zorunda değilsiniz aslında. “Ben illa ki beyanname veririm arkadaş” diyorsanız işaretleyebilirsiniz.

 

damga vergisi beyannamesi vergi bildirimi

 

Beyan edeceğimiz damga vergimizin detaylarını “Vergi Bildirimi” kısmına yazıyoruz. Sağ üst tarafta gördüğünüz (+) düğmesine bastığınız kadar satır açarsınız, (-) ile satır silersiniz.

“Sıra No” bu beyanname içindeki sıradır, 1’den başlar. “No” ise üst tarafta doldurduğumuz damga vergisi defterimizdeki sıra numarasıdır.

“Düzenleme Tarihi”, “Açıklama”,  “İçerdiği Belli Para”(matrah) ve “Damga Vergisi bölümlerini defterimizdeki ile aynı şekilde yazıyoruz.

“Türü/Kodu” kısmına tıkladığımızda karşımıza bir ekran çıkacaktır. Buradan damga vergisini doğuran işlemin türünü seçmelisiniz.

Tüm liste tamamlandığında sağ alt kısımdaki toplamlar, damga vergisi defterinin toplamları ile tutmalıdır.

 

 

damga vergisi beyannamesi düzenleme bilgileri

Bilgilerinizi buraya doldurmalısınız tekrardan.

 

damga vergisi beyannamesi kaydet

 

Beyannamenizi doldurduktan sonra sol üst tarafta “Kaydet” düğmesini tıklayınız. Kaydetmeden BDP programından çıkmak, girdiğiniz tüm bilgilerin kaybolmasına neden olacaktır.

Daha sonrasında mali müşaviriniz beyannameyi GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) web sitesine yükledikten sonra orada elektronik olarak onaylayacaktır.

 

Damga vergisi beyannamesi nedir ve nasıl düzenlenir konusunu en basit haliyle anlattığıma inanıyorum. Umarım ihtiyacı olana faydalı bir içerik olmuştur.

Devamlı olarak benden talep ettiğiniz KDV1 Beyanname , Muhtasar Beyanname ve Geçici Beyanname Resimli Kılavuzları yayımlanmıştır!

NOT: Bundan başka KDV2 Beyannamesi ve BA BS Formları nasıl doldurulur konularını da resimli anlatmıştım. Onlara da bakabilirsiniz.
[/lockercat]

[Wow-Herd-Effects id=1]